Bukmacherka – czy można zarabiać? Zarabianie na zakładach bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie, popularnie zwane bukmacherką, nie ograniczają się wyłącznie do typowania zdarzeń sportowych. Zasady są niezwykle proste. Zainwestowane pieniądze w przypadku pomyłki przepadają, a za trafne obstawienie, wypłacany jest zysk, będący efektem pomnożenia kursu i wpłaconej kwoty. Mówi się, że bukmacherka dla jednych to rozrywka, dla innych styl życia. Dlaczego? Niektórzy gracze uważają, że typowanie to zwykła zabawa, z domieszką analizy. Są też ci, którzy chcą dorobić do comiesięcznego budżetu, a nieliczni w ten sposób zapewniają sobie stały dochód. Czy można zarabiać na zakładach? Jeśli tak, to jak to robić i na jakie kwoty można liczyć? Na te pytania odpowiadamy w tym tekście!

Bukmacherka krok po kroku

Osoba, która chce zarobić pieniądze na bukmacherce, powinna trzymać się kilku zasad. Niezależnie, czy wygrane mają być tylko dodatkiem do rodzinnego budżetu, czy jedynym źródłem dochodu, doświadczeni użytkownicy wskazują kilka kroków, które trzeba wykonać, aby wykazywać przychód.

#1 bukmacherka – zostań ekspertem w swojej dziedzinie

Gracz regularnie ogląda mecze piłki nożnej lub innego sportu zespołowego? Ma ulubioną ligę, której spotkań nie odpuszcza? A może śledzi sumiennie występy konkretnego tenisisty i wie, jaka jest jego forma przed turniejem Wielkiego Szlema? Bycie ekspertem w jednej, maksymalnie dwóch dziedzinach, zmniejszy ryzyko, że postawione pieniądze będą się marnować. Nawet typowanie na faworytów, po spojrzeniu tylko na kurs, bez znajomości aktualnej sytuacji drużyny, często kończy się pozostawieniem środków po stronie bukmachera.

#2 bukmacherka – wybierz odpowiednich bukmacherów

Na polskim rynku, użytkownicy mogą skorzystać z usług kilkunastu legalnych bukmacherów, którzy posiadają stosowne licencje, wydane przez Ministerstwo Finansów. STS , Fortuna czy Totolotek zaczęły funkcjonować już w latach 90., inni natomiast dopiero próbują zagospodarować branżową niszę. Niektórzy oferują grę wyłącznie w punktach stacjonarnych lub tylko w Internecie. Gra online jest dziś coraz powszechniejsza, choć oczywiście kilka firm posiada zarówno lokale stacjonarne, jak i proponuje obstawianie w sieci. To ważne, aby korzystać wyłącznie z usług legalnych organizatorów zakładów wzajemnych. Polskie prawo nakłada kary nie tylko na bukmacherów, którzy nie posiadają zezwoleń, ale także na ich klientów! Konsekwencje jakie ponieść może taki gracz to: 

 • przepadek całej wygranej; 
 • konieczność opłacenia równowartości wcześniejszych inwestycji; 
 • możliwa jest również sankcja w oparciu o przepisy kodeksu karno-skarbowego. 

Reasumując, gra u nielegalnego będzie więc kosztować więcej, niż sam zysk.

Z drugiej strony, warto rozważyć wybór jednej lub kilku firm, których oferta odpowiada nam najbardziej. W tym celu pomocny może się okazać np. ranking bukmacherów. Decydując się na wybór konkretnego z nich, użytkownik powinien skupić się m.in. na tym:

 • jaką liczbę zdarzeń może typować w rozgrywkach, w których jest specjalistą, 
 • jak wysokie są kursy u danego bukmachera 
 • jakie oferuje bonusy – powitalne i stałe (o nich poniżej). 
Bukmacherzy i oferta
Oferta powitalna 1504 PLN złożona z trzech bonusów!

235 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS
Oferta powitalna 2720 PLN!

cashback 600 PLN + freebet 20 PLN + bonus od depozytu 2100 PLN
Na start 1600 PLN

gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN

#3 bukmacherka –  wykorzystaj bonusy od bukmachera

Do gry legalni bukmacherzy proponują nowym i doświadczonym graczom różnorakie promocje. Wymienić wśród nich możemy te, które użytkownicy otrzymują na start oraz takie przysługujące aktywnym typerom. Do najpopularniejszych bonusów należą:

 • freebety, czyli darmowe zakłady, które można zawrzeć za pieniądze bukmachera; 
 • zakład bez ryzyka (cashback), czyli bonus gwarantujący zwrot stawki w przypadku porażki;
 • bonus od depozytu, najczęściej przyznawany w formie 100%, kiedy to bukmacher podwaja wpłaconą kwotę na saldo depozytowe;
 • cashout, który oferuje możliwość wcześniejszego wycofania trwającego zakładu, kiedy użytkownik trafił część ze swoich typów, a inne pozostały jeszcze nierozstrzygnięte. 

Wykorzystanie bonusów bukmacherskich, choćby takich jak powyższe, może pozwolić na dodatkowy zysk, zwłaszcza gdy obstawia się zdarzenia, w których jest się specem. Doświadczeni użytkownicy chętnie wykorzystują różnego rodzaju oferty u wielu bukmacherów. Dzięki temu zbierają dla siebie to, co najlepsze u poszczególnych z nich. To właśnie cechuje graczy, którzy nastawieni są na zysk.   

#4 bukmacherka –  sprawdź typy ekspertów i prowadzić własną analizę 

Typowanie każdego zdarzenia powinno być poparte rzetelną analizą. Cierpliwość popłaca. Próba szybkiego obstawienia, bez dokładnego przyjrzenia się wydarzeniu, może skończyć się porażką. Istotną przewagą zakładów bukmacherskich nad grami hazardowymi w kasynach jest to, że z elementami losowymi łączą się pewne części stałe lub zmieniające się w niewielki sposób. Dzięki temu łatwiej przewidzieć pewne wydarzenia. 

Warto w tym temacie sprawdzać, jakie światło na konkretną sprawę rzucają inni gracze. Na dedykowanych serwisach, np. Meczyki.pl, można przeczytać krótkie analizy nadchodzących spotkań. Wspólne zestawienie własnych i cudzych danych może pomóc w wyborze odpowiedniej strategii na daną kolejkę rozgrywek typowaną przez użytkownika, a w efekcie przełożyć się na ewentualną wygraną.

#5 bukmacherka –  dokładnie śledź wydarzenia sportowe 

Trudno, żeby ekspert w danej dziedzinie nie śledził na bieżąco jej wydarzeń. Są jednak jeszcze dwa istotne powody, dla których w tym względzie powinno się być naprawdę dokładnym. Po pierwsze, większość bukmacherów pozwala na zawieranie zakładów na żywo. Połączenie obserwacji live oraz wiedzy statystycznej pozwala łatwiej przewidywać to, co nastąpi. Po drugie, część bukmacherów ma w swojej ofercie wspomniany wcześniej cashout. To wcześniejsze zamknięcie kuponu, dzięki któremu odbieramy znacznie mniejszą, ale wciąż wygraną. W tym względzie decyzję o tym, czy warto wypłacić pieniądze wcześniej, ułatwi właśnie śledzenie spotkań na żywo. 

Jak wygląda to na przykładzie? Użytkownik postawił 200 zł na kilka zdarzeń, wszystkie dotychczas trafił, ale w ostatnim typował zwycięstwo swojej ulubionej drużyny, jednak pół godziny przed końcem meczu, przy wyniku 0:1, zaczyna wątpić, że uda jej się odwrócić losy spotkania. Jeśli jego bukmacher oferuje opcję cashoutu, może odebrać np. 80 zł, czyli po prostu zminimalizować straty!

Zarabianie na bukmacherce - piłka nożna

Jak zarabiać na bukmacherce – stały dochód z bukmacherki? 

Czy możliwe jest jednak osiągnięcie stałego dochodu dzięki grze u bukmacherów? Szacuje się, że zaledwie 2% spośród wszystkich typujących ma na to szansę. To niewiele. Natomiast jeśli przyjrzymy się, że znaczna większość obstawia tylko dla zabawy, inwestuje w grę małe kwoty, a do tego swoich typów nie popiera pogłębioną analizą, możemy uznać, że dołączenie do tego elitarnego grona, kosztuje wiele pracy. Gdzieś po środku znajdziemy też ludzi, których wygrane nie pozwalają na porzucenie swojego stanowiska, ale są dodatkiem do domowego budżetu.

Wspomniane 2% to rzeczywiście prawdziwi zawodowcy. Podstawą do zostania zawodowcem jest regularność trafień i wygrywanych kwot. Duża jednorazowa wygrana z nikogo nie uczyni fachowca. Stały dochód może zapewnić: 

 • inwestycja własnego czasu w nieustanną analizę; 
 • kapitał, który pozwoli przetrwać trudniejszy okres; 
 • sztywny plan działania, pozwalający oprzeć się pokusie typowania na chybił-trafił; 
 • troszeczkę szczęścia. 

Co najważniejsze, gra u bukmachera może przerodzić się w nałóg, dlatego tak ważna jest kontrola i odpowiedni balans. Przez obstawianie wydarzeń sportowych nie wolno zaniedbywać swoich obowiązków! Każdy z bukmacherów informuje na swojej stronie internetowej, z jakimi zagrożeniami wiąże się wpadnięcie w nałóg. Dodatkowo w zakładkach o nazwie “Odpowiedzialna gra” lub podobnych, można odnaleźć testy, pozwalające stwierdzić, czy nie borykamy się z uzależnieniem.

Ile można zarobić w zakładach bukmacherskich? 

Pytanie o to, jak duże kwoty można osiągnąć dzięki bukmacherce, jest jednym z tych, które niezwykle często zadają początkujący typerzy. Ma to miejsce szczególnie w grupach na mediach społecznościowych czy internetowych forach poświęconych obstawianiu zakładów sportowych. Faktem jest, że typowanie daje szansę na zarobienie pieniędzy, ale to niezwykle trudne. O tym, ile można zarobić grając u bukmachera, decyduje kilka czynników. Należą do nich przede wszystkim wygrane i przegrane zakłady, zainwestowany kapitał, wysokość kursów czy bonusy, które udało się wykorzystać.

Odzwierciedleniem tego, jaki zarobek udało osiągnąć się dzięki grze u bukmachera, jest współczynnik yield. Szacuje się, że profesjonaliści potrafią osiągnąć poziom 15-20% wskaźnika yield, a prawdziwi szczęściarze wykręcają nawet wynik 30-40%, co jest osiągnięciem wybitym. Yield to nic innego jak stopa zwrotu, czyli stosunek wygranych pieniędzy do tych zainwestowanych. Pozwala on nie tylko określić powyższą wartość, ale także sprawdzić, czy zakłady są opłacalne oraz porównywać wyniki z innymi. 

Obliczyć go można według wzoru:

 • (wygrane – kapitał) / kapitał * 100%.

Celem zobrazowania tej wartości, najlepiej posłużyć się przykładem. Załóżmy, że gracz postawił 4 kupony, każdy za 50 zł, w sumie wydał 200 zł.

 • Kupon 1: Drużyna A – Drużyna B, typ 1, stawka 3.20, wygrana 160 zł;
 • Kupon 2: Drużyna C – Drużyna D, typ 2, stawka 2.70, przegrana;
 • Kupon 3: Drużyna E – Drużyna F, typ 1, stawka 2.40, wygrana 120 zł;
 • Kupon 4: Drużyna G – Drużyna H, typ 1, stawka 1.75, przegrana.
 • Yield = (280-200) / 200 * 100% = 80 / 200 * 100% = 40%.

Decyzja, czy gracz zamierza traktować  zakłady bukmacherskie bardziej na poważnie, powinna być połączona z obliczeniem tej wartości w stosunkowo długim okresie. Pozwoli to określić, czy bukmacherka nie będzie jedynie rozrywką, połączoną z marnowaniem własnego kapitału.

Jak zarabiać na bukmacherce? - piłka nożna

Zarabianie na bukmacherce i obstawianiu: systemy, sposoby gry 

Jeśli mamy zamiar regularnie grać u bukmachera, warto określić kwotę, którą możemy przeznaczyć na obstawianie i co najważniejsze – nie przekraczać jej. Każdy z legalnych bukmacherów musi zaoferować rozwiązanie systemowe w postaci ograniczenia maksymalnego budżetu. Jeszcze wcześniej warto spróbować gry “na sucho”. Jest to typowanie bez obstawiania pieniędzy, np. z zapisywaniem wyników w zeszycie i śledzeniu skuteczności trafień. Pozwoli to sprawdzić potencjalny zysk lub stratę, bez inwestycji własnego kapitału. 

Dobrze jest poznać podstawowe systemy gry, a także określić własny. Na jego stworzenie wpływ powinien mieć budżet gracza, stopień nastawienia względem potencjalnego ryzyka, określenie dyscyplin czy wydarzeń, które zamierzamy typować. Wysokie kursy przynoszą duży zysk, ale im większa ich liczba, tym większy wpływ na grę ma przypadek. Z kolei niskie kursy, tzw. pewniaki, w przypadku porażki szybciej powodują utratę wypracowanego salda.

Pewnym jest, że obstawienie jednego lub dwóch zdarzeń, poparte solidną dawką analizy, bardziej przybliża do wygranej niż puszczanie długich taśm. W dobie internetu coraz łatwiej znaleźć oferty sprzedaży dobrych typów. Jednak czy warto kupować je od graczy reklamujących się w wyszukiwarkach i mediach społecznościowych, zamiast samemu spędzić czas, łącząc to z pasją, jaką jest oglądanie ulubionego sportu? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu.

Bukmacherka – podsumowanie

Bardzo małe grono spośród klientów zakładów bukmacherskich jest w stanie zarabiać pieniądze na obstawianiu meczów. To zaledwie 2% wszystkich graczy. Warto mieć na uwadze, że bukmacherka może uzależnić, dlatego gra musi być naprawdę odpowiedzialna. Zarabianie na typowaniu wiąże się z koniecznością prowadzenia rzetelnych analiz statystycznych, nieustannego researchu oraz obliczania rachunku prawdopodobieństwa. 

Istotną kwestią jest również łut szczęścia i psychika odporna na stres, szczególnie w przypadku porażek. Bukmacherka nie musi być jedynym źródłem dochodu. Powinna być przede wszystkim rozrywką, która może pomóc w zasilaniu domowego budżetu. Co jednak najważniejsze – nigdy nie ma prawa go zrujnować. Jeśli czujemy, że mamy problem lub widzimy kogoś, kto przejawia symptomy uzależnienia, koniecznie należy zareagować. Jedną z form pomocy może być np. skontaktowanie się ze stowarzyszeniem Anonimowych Hazardzistów, które jest organizacją non-profit, pomagającą pokonać problemy z nałogową grą u bukmacherów.

Data publikacji: 16 lutego 2021 @ 09:46