Kursy bukmacherskie – czym są i jak działają kursy u bukmachera?

Kurs bukmacherski znajdziecie w każdym zakładzie u bukmachera. Czym są kursy, jak je obliczać i co tak naprawdę oznaczają? Stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym tłumaczymy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kursach bukmacherskich.

Czym są kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski najprościej zdefiniować jako wartość oznaczają prawdopodobieństwo wygrania określonego zakładu. Każdy typ bukmacherski ma swój własny kurs, chociaż, z oczywistych względów, może się on powtarzać w różnych przykładach. Przyjmuje się zależność, że im niższy kurs bukmacherski, tym większa szansa na wygraną.

W wypadku meczów piłki nożnej niski kurs premiuje faworytów, natomiast wysoki jest zarezerwowany dla tych drużyn, których zwycięstwo byłoby potencjalnym zaskoczeniem. Wartości kursów zaczynają się już od 1,01 a kończą na przekraczających nawet 100,00.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Kursy bukmacherskie dzielimy na rodzajów:

  • kursy dziesiętne (np. 1,50);
  • kursy brytyjskie (np. 1/2);
  • kursy amerykańskie (np. −200);
  • kursy indonezyjskie (np. −2.00);
  • kursy hongkońskie (np. 0.50);
  • kursy malajskie (np. 0.50). 

W przypadku polskich bukmacherów spotyka się niemal wyłącznie kursy dziesiętne i to na nich będziemy się skupiać w naszym tekście.

Jak działają kursy bukmacherskie?

Działanie kursów bukmacherskich dobrze widać na konkretnych przykładach. Im większa wartość kursu, tym – teoretycznie – rośnie ryzyko związane z postawieniem danego zakładu. Niski kurs zwykle jest określany jako pewny, chociaż zdarzają się wyjątki, a regułę niezwykle trudno przyjąć. Pokażmy to na przykładzie.

Manchester City jest jedną z najlepszych drużyn w Premier League. We wrześniu 2023 roku drużyna Pepa Guardioli zmierzyła się z Nottingham Forest. Zespół Steve’a Coopera nie zajmował wówczas miejsca w strefie spadkowej, ale przewaga “The Citizens” nie ulegała żadnej wątpliwości. W związku z tym kurs bukmacherski na zwycięstwo Manchesteru City wynosił od 1,16 do 1,18, natomiast na Nottingham Forest od 16,00 do 18,00. Oznacza to, że wygranie spotkania przez wielokrotnych mistrzów Premier League oceniono jako wysoce prawdopodobne.

Jak działają kursy bukmacherskie na przykładzie meczu Manchester City  - Nottingham Forest

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie czytamy zatem w sposób analogiczny. Niższy kurs jest obarczony niższym ryzykiem na podstawie wyliczeń dokonanych przez wyspecjalizowane firmy. Im większy, tym zdarzenie wydaje się mniej prawdopodobne.

Przyjmuje się również, że w wypadku bardzo wyrównanych starć – lub innych zakładów, gdzie szanse układają się mniej więcej po równo – kursy będą oscylowały w granicach 2,00 na każdy z typów. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często. W wypadku meczów piłkarskich mamy z nimi do czynienia, gdy mierzą się ze sobą dwie drużyny znajdujące się blisko siebie w tabeli, posiadające podobny potencjał oraz formę w ostatnim czasie. Należy też pamiętać, że w wypadku futbolu zespół gości zwyczajowo będzie miał kurs wyższy niż w sytuacji gdyby to on był gospodarzem.

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Gdy zastanawiamy się, jak czytać kursy bukmacherskie, należy też zwrócić uwagę na marżę pobieraną przez bukmacherów. Różni się ona w wypadku każdego przedsiębiorstwa. Marża bukmacherska oznacza procent, który jest pobierany w momencie stawiania zakładu. Do obliczania marży i wskazania, który bukmacher posiada najkorzystniejszą ofertę dla użytkownika służą specjalne kalkulatory dostępne online.

Jak obliczyć kursy bukmacherskie?

Gdy wiemy już, czym są, jak działają i jak należy czytać kursy bukmacherskie, możemy przejść do kolejnego zagadnienia, którym jest wskazanie, jak obliczyć kurs u bukmachera. Pomoże nam ono, gdy chcemy poznać realne prawdopodobieństwo na pomyślne rozstrzygnięcie danego zakładu.

Aby obliczyć kurs bukmacherski (nie uwzględniając marży bukmachera), należy skorzystać z prostego wzoru:

1/kurs * 100% = prawdopodobieństwo

Przy ustalaniu prawdopodobieństwa trzeba jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków operatorzy pomniejszają wartość kursów bukmacherskich o marżę. Dla przykładu kursy 1.90 – 1.90 i 2.0 – 2.0 w zakładzie dwudrogowym mają takie same prawdopodobieństwo wystąpienia – w obu przypadkach 50% – jednak jeden wariant jest bez marży, a drugi został obarczony marżą na poziomie 5.26%.

W przykładowym meczu Mallorca – FC Barcelona kurs na “Dumę Katalonii” wynosi 1,56, natomiast na gospodarzy 6,00. Uwzględniając marżę, przekłada się na to na ok. 60% szans wygranej drużyny z Katalonii.

Jak obliczyć kursy bukmacherskie?

60% szans na odniesienia zwycięstwa „Blaugrany” jest wysokim współczynnikiem. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy „procent” jest jeszcze bardziej okazały, ale zazwyczaj jest to związane z niższym kursem, który może przełożyć się na mniejszą wygraną.

W dokładnie ten sam sposób liczy się oraz przelicza kurs w zakładach bukmacherskich. Wzór ten jest uniwersalny również dla innych zakładów piłkarskich oraz innych dyscyplin. Możemy go zastosować na przykład w tenisie lub siatkówce. Przy kalkulacji należy pamiętać jednak o uwzględnieniu marży bukmacherskiej.

Polska - Włochy kursy przedmeczowe i statystyki

Polki, które pokonały Włoszki w walce o wyjazd na igrzyska olimpijskie w Paryżu, wcale nie były faworytkami. Kursy układały się zdecydowanie na korzyść biało-czerwonych. To pokazuje, jak nieprzewidywalne potrafią być rozstrzygnięcia meczów.

Jakie kursy najlepiej obstawiać?

Obstawianie zakładów zawsze związane jest z pewnym ryzykiem. Niemniej najczęściej trafionymi kursami są te, które u bukmacherów mają wartość wynoszącą maksymalnie 2,00. W ich wypadku prawdopodobieństwo oscyluje bowiem w granicach 50%, co jest wysokim współczynnikiem. Zatem jakie kursy najlepiej obstawiać? Te, których sami jesteśmy pewni. Chociaż wyliczenia bukmacherów są pomocne, to czasami warto zaufać własnej wiedzy i wybrać własny typ z szerokiej gamy dostępnych zakładów. Wyliczenia bukmacherów opierają się bowiem na wielu czynnikach, ale nie zawsze są zgodne z tym, co możemy sami zaobserwować. 

Na początku sezonu 2023/24 w Premier League mocno zawodzi Chelsea. Mimo tego – z racji swojej marki oraz pozycji w świecie futbolu – angielski klub jest regularnie stawiany w roli faworyta. Tak było między innymi w wypadku spotkania z Aston Villą, które “The Blues” ostatecznie przegrali 0:1 po golu Olliego Watkinsa. Uważni obserwatorzy ligi angielskiej mogli zatem zaryzykować i postawić właśnie na zawodników Unaia Emery’ego.

Jakie kursy najlepiej obstawiać na przykładzie meczu Chelsea - Aston Villa

Warto obstawiać też te kursy, które są polecane przez rozmaite portale branżowe. W sieci znajduje się wiele stron przygotowujących oferty pod dany dzień w świecie sportu, a zaprezentowane analizy mogą okazać się pomocne. Oczywiście w ich wypadku również należy zachować jak największą ostrożność i wybierać zgodnie z własnym przekonaniem.

Jakie kursy najczęściej wchodzą?

Z wcześniejszej części tekstu wiecie, że najbardziej prawdopodobne są typy z niskim kursem. Chociaż zdarzają się mniejsze lub większe niespodzianki, to ich ogólna liczba nie przewyższa przewidywalnych rozstrzygnięć. Najczęściej wchodzą więc kursy z wyraźnymi liderami. Warto przy tym pamiętać, że im większa liczba zdarzeń na naszym kuponie, tym ryzyko rośnie niezależnie od tego, jakie kursy zostały przez nas wyselekcjonowane.

Istotne jest również wzięcie pod uwagę podatku od obrotu, który w Polsce wynosi 12%. W związku z tym trafione zdarzenie z kursem 2,00 nie podwoi dokładnie naszej stawki, ale będzie stanowiło 188% pierwotnej wartości. Przyjmując, że postawiliśmy 10 złotych, to wygramy 18,80.

FAQ

Czym są kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie są odzwierciedleniem prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia w typowaniu zakładów.

Jaki obliczyć kursy bukmacherskie?

Aby obliczyć kurs u bukmachera, wystarczy użyć wzoru: 1/kurs * 100% = prawdopodobieństwo. W swoich obliczeniach należy też uwzględnić marżę operatora.