Jaki jest i jak obliczyć podatek od zakładów bukmacherskich? Kwestia opodatkowania jest jedną z najbardziej zajmujących dla każdego gracza. W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi tematami dotyczącymi rozliczania się.
Jaki jest podatek od zakładów bukmacherskich 2024
Czy płaci się podatek od zakładów bukmacherskich? Oczywiście, że tak. Płaci się go już na etapie stawiania kuponu. W 2024 roku podatek od zakładów sportowych wynosi 12 procent. Tym samym, jeśli stawiamy 100 złotych, to w praktyce wartość naszego kuponu jest równa 88 złotych. Wynika to z prostego działania matematycznego:
- 100 * 0,88 = 12
Kwota wolna od podatku zakłady bukmacherskie
Trzeba pamiętać, że wspomniane 12 procent, wynikające z ustawy hazardowej, to nie jedyny podatek, który czeka na gracza. Podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich również istnieje i wynosi 10 procent. Wartość ta jest niezależna od poprzedniej, ale, na szczęście, istnieje też kwota wolna od podatku w bukmacherce.
W 2024 roku opodatkowaniu nie podlegają wygrane, które nie przekraczają 2280 złotych z tytułu jednego kuponu. Jeśli więc wygramy 3000 na pojedynczej “taśmie”, to od tej kwoty należy odjąć jeszcze 10 procent, wobec czego tak naprawdę zainkasujemy 2700 złotych, zatem 300 mniej.
Jak obliczyć podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich?
Tym samym, jak widać na powyższych przykładach, gracz w gruncie rzeczy podlega dwóm podatkom. Pierwszy, podstawowy, wynosi 12%, natomiast drugi, uzależniony od wysokości wygranej, to 10%. Przejdźmy więc do wyliczeń, które pozwolą na lepsze zobrazowanie sytuacji na rynku.
Załóżmy, że chcemy zagrać kupon za 200 złotych, a kurs łączny wynosi równe 20,00. Ile pieniędzy w teorii możemy zyskać w razie wygranej? Oczywiście nie 4000, ale mniej. Na początek zajmijmy się podatkiem w wysokości 12%, który płacimy od stawianej kwoty:
- 200 * 0,88 = 176
- 176 * 20 = 3520
Tym samym nasza potencjalna wygrana wynosi 3520, ale trzeba pamiętać, że istnieje jeszcze podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich, czyli wspomniane 10%. W tym wypadku będzie miał on zastosowanie, gdyż potencjalnie przekraczamy wartość 2280. A zatem:
- 3520 * 0,9 = 3168
Konkludując – jeśli postawimy kupon o kursie 20,00 za 200 złotych i wygramy, to na nasze konto, już po automatycznym opodatkowaniu, za które odpowiada bukmacher, wpłynie 3168 złotych. Taki scenariusz jest oczywiście stosunkowo opłacalny, natomiast zdarzają się przykłady typów, których stawianie związane jest z… automatyczną startą po stronie gracza.
Podatek od zakładów bukmacherskich ma bowiem bardzo duży wpływ na realną wygraną po stronie stawiającego. Na wcześniejszym przykładzie wygrana jest pokaźna, natomiast w innym hipotetycznym przykładzie sytuacja będzie wyglądała diametralnie inaczej.
Załóżmy, że chcemy zagrać kupon za 10 złotych. Wybieramy tak zwanego “pewniaczka”, czyli typ z bardzo niskim kursem 1,07, który teoretycznie daje nam wysoką szansę na wygraną. Szkopuł w tym, że rzeczonej wygranej w gruncie rzeczy nie będzie. Policzmy:
- 10 * 0,88 = 8,8
- 8,8 * 1,07 = 9,41
Jak widać, wartość ewentualnej wygranej jest niższa niż stawka, którą przeznaczamy na kupon! Gracz może stracić na samym fakcie wybrania złego kursu, będącego zupełnie nieopłacalnym. Tym samym kluczowe jest, aby dokładnie analizować dostępną ofertę i podejmować rozsądne decyzje. W innym razie podatek u bukmachera może okazać się dla nas bardzo bolesny.
Gra bez podatku u bukmacherów – czy jest możliwa?
Jak już pisaliśmy kilkakrotnie w tym tekście, podatek od zakładów bukmacherskich jest obowiązkowy. Czy jednak istnieje możliwość gry bez podatku u bukmacherów? Tak. Kilku operatorów na polskim rynku oferuje takie rozwiązanie.
Od 11 marca 2024 do odwołania w Betclic obowiązuje promocja na grę bez podatku bez limitu na zdarzenia z oferty sportowej. Mogą z niej skorzystać zarówno nowi, jak i stali typerzy. Bukmacher nie narzuca żadnych warunków co do stawki czy kursu minimalnego. Dzięki tej akcji potencjalne wygrane graczy są o blisko 14% wyższe.
Gra bez podatku jest też częścią oferty powitalnej w forBET i LVBet, jednak tutaj bukmacherzy narzucają już pewne ograniczenia i wymogi do spełnienia. Są to też oferty czasowe, ponieważ w forBET bez podatku zagramy przez 30 dni od rejestracji, a w LVBet przez 45 dni od założenia konta.
Wygrana u bukmachera a Urząd Skarbowy
Obowiązek uiszczenia podatku od wygranej nie spoczywa na samym laureacie nagrody. Podmiotem odpowiedzialnym za pobranie podatku od wygranych i wpłacenie go na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego jest organizator przedsięwzięcia. Czas wykonania takiej transakcji powinien wystąpić maksymalnie 20. dnia miesiąca następującego po przekazaniu nagrody.
Pamiętajmy też, że organizator, w naszym wypadku bukmacher, ma obowiązek przesłania deklaracji PIT-8AR do właściwego urzędu skarbowego do 31 stycznia kolejnego roku. Natomiast podatnik, czyli osoba, która otrzymała nagrodę, musi otrzymać informację podatkową w postaci druku PIT-8C od organizatora. Dzięki temu nie musimy sami kłopotać się z rozliczeniem, a jedynie wiedzieć, jaki podatek od zakładów sportowych obowiązuje.
Jak rozliczyć podatek od gier losowych?
Na szczęście polscy gracze nie muszą martwić się kwestią rozliczenia podatku gier losowych loterii i zakładów bukmacherskich, gdyż odbywa się to w sposób automatyczny, pełną odpowiedzialność za to bierze bukmacher, z którego usług korzystamy. Co więcej, bardzo często już na etapie stawiania kuponu, a jeszcze przed jego zatwierdzeniem, widzimy, ile pieniędzy trafi na poczet Urzędu Skarbowego w związku z ustawą hazardową, a ile będziemy musieli oddać w związku z opisanym powyżej oprocentowaniem w skali 10%.
Nie musimy się zatem zupełnie przejmować tą kwestią, na nasze konto bukmacherskie trafia kwota już po pełnym opodatkowaniu, kwota w pełni legalna. Sytuację, z którą związany jest podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich, często porównuje się do podatku VAT. Nie opłacamy go sami, chociaż istnieje, ale rozliczenia podejmuje się sprzedawca, nie zaś nabywca. Analogicznie jest w wypadku firmy bukmacherskiej i gracza.
Podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich – przydatne informacje
W Polsce dochody z zakładów bukmacherskich oraz gier losowych podlegają opodatkowaniu, a opodatkowanie to jest uregulowane w ustawie o grach hazardowych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto trzymać się kilku ogólnych zasad, które pozwolą na to, abyśmy stale byli na bieżąco.
Podatek od wygranych: Według polskiego prawa, wygrane z zakładów bukmacherskich są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stawka tego podatku wynosi 10%.
- Potrącenie podatku przez bukmachera: W Polsce bukmacherzy są zobowiązani do potrącania dwóch podatków. Jeden z nich to podatek od zakładów sportowych i w 2024 roku wynosi 12%, natomiast drugi to podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich i jego wartość została ustalona na poziomie 10%.
- Kwota wolna od podatku zakłady bukmacherskie: W Polsce istnieje limit wolny od podatku od wygranych. Oznacza to, że wygrane poniżej określonej kwoty 2280 złotych nie podlegają opodatkowaniu.
- Obowiązek zgłaszania wygranych: Obowiązek rozliczenia podatku ciąży na organizatorze przedsięwzięcia, czyli bukmacherze. Gracz musi od niego otrzymać stosowny PIT w razie wygranej przekraczającej ustalony limit.
- Kontrola podatkowa: Nieprzestrzeganie przepisów podatkowych może skutkować kontrolą podatkową oraz nałożeniem kary.
Warto mieć na uwadze, że przepisy podatkowe mogą ulec zmianie, dlatego zawsze należy sprawdzać przepisy podatkowe lub konsultować się z doradcą podatkowym w przypadku wątpliwości dotyczących opodatkowania wygranych od zakładów bukmacherskich. Pamiętajmy również, że powyższe informacje dotyczą Polski i mogą zupełnie różnić się od tego, co obowiązuje na innych rynkach.
Podatki a branża bukmacherska – Europa
Według danych, w branży zakładów bukmacherskich na terenie Unii Europejskiej znajdziemy dwa systemy opodatkowania. Pierwszym z nich jest podatek obrotowy od zakładów bukmacherskich w oparciu o przychód. W Europie stosuje go tylko osiem państw. Najwyższy, bo na poziomie 12% jest w… Polsce. Druga w kolejności jest Portugalia (8%), a na trzeciej lokacie znalazła się Francja (9,3%, jednak tutaj składowymi podatku są między innymi ubezpieczenie społeczne i opłata wspierająca rodzimy sport). Czwarte miejsce zajmują nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy (5%). We Włoszech podatek wynosi pomiędzy 2 a 5% (w zależności od konstrukcji zakładów). Dwuprocentowy podatek należy natomiast odprowadzić w Austrii, a jednoprocentowy w Irlandii. Najniższy podatek zapłacimy z kolei na Malcie – na poziomie 0,5%.
Nic więc dziwnego, że wielu ekspertów uważa, że system podatkowy w Polsce jest nieatrakcyjny dla zagranicznych firm. Jaki jest więc drugi system, o którym wspomnieliśmy na początku tego tekstu? Jest to podatek od przychodów brutto z gier (GGR, z języka angielskiego: Gross Gambling Revenue, czyli suma wpłaconych przez uczestników gier środków, pomniejszona o wypłaty wygranych).
Czy w Polsce trzeba płacić podatek od zakładów bukmacherskich?
W Polsce obowiązuje podatek od zakładów bukmacherskich na poziomie 12%. Płacony jest już na etapie stawiania kuponu: jeśli stawiamy 100 złotych, to w praktyce wartość naszego kuponu jest równa 88 złotych.
Czy można grać bez podatku u bukmachera?
Niektórzy operatorzy w ramach promocji biorą podatek na swoje barki, dlatego odpowiedź brzmi tak. Można grać bez podatku u bukmachera. Na ten moment możliwe jest to w forBET i LVBet w określonym terminie od rejestracji w ramach oferty powitalnej i po spełnieniu wymagań bukmacherów oraz w Betclic na wszystkie zdarzenia bez limitu z oferty sportowej.