Zakład akumulowany [co to jest? jak grać zakład AKO?]

Czym jest zakład akumulowany? Jak działa i jak grać zakład AKO? O jednym z najpopularniejszych rodzajów kuponów przeczytasz poniżej.

Zakład akumulowany, co to znaczy?

Zakład akumulowany jest najczęściej obstawiany przez bukmacherów. Tego rodzaju zakład składa się z przynajmniej dwóch niewykluczających się zdarzeń, natomiast ich maksymalna liczba nie jest ustalona. Zakład akumulowany jest też określany jako zakład AKO lub Combo. Ostatni z synonimów stosuje się jednak rzadko.

Zakład AKO, a zakład SOLO

Zakład akumulowany jest przeciwieństwem zakładu SOLO, który opiera się wyłącznie na jednym typie. W Polsce jest on mniej popularny w związku z podatkiem 12% pobieranym nie tylko od ewentualnej wygranej, ale też od kwoty, jaką gracz zdecydował się postawić na swój kupon. Tym samym szansa na zwycięstwo jest większa niż w wypadku AKO, lecz potencjalna wygrana zwykle okazuje się znacznie mniejsza.

Aby to dobrze zobrazować, posłużmy się konkretnymi przykładami. Załóżmy, że chcemy obstawić zwycięstwo gospodarzy w meczu Brentford – Nottingham Forest po kursie 1,95. W wypadku zakładu SOLO, i stawki 50 złotych, nasza potencjalna wygrana wyniesie 85,80.

 • Podatek od stawki: 50 zł * 12% = 6 zł
 • Rzeczywista stawka: 50 zł – 6 zł = 44 zł
 • Potencjalna wygrana: 44 zł * 1,95 = 85,80 zł
Superbet kurs na zwycięstwo gospodarzy w Brentford - Nottingham Forest

Zakład akumulowany będzie wiązał się z większym ryzykiem – musimy poprawnie wytypować przynajmniej dwa zdarzenia – ale zakładany zysk będzie zdecydowanie większy. Przy stawce 50 złotych na wygraną gospodarzy w meczach Brentford – Nottingham Forest (kurs 1,95) oraz Arsenal – Crystal Palace (1,28) możemy wygrać 109,82 zł.

 • Podatek od stawki: 50 zł * 12% = 6 zł
 • Rzeczywista stawka: 50 zł – 6 zł = 44 zł
 • Kurs całkowity: 1,95 * 1,28 = 2,49
 • Potencjalna wygrana: 44 zł * 2,49 = 109,82 zł
Superbet kursy na zwycięstwo gospodarzy w Brentford - Nottingham Forest i Arsenal - Crystal Palace

Teraz zaś sprawdźmy, ile moglibyśmy zarobić, gdybyśmy rozbili wytypowane zdarzenia na dwa kupony SOLO po 25 złotych każdy. W ten sposób zyskamy jednakową stawkę dla dwóch kuponów pojedynczych oraz jednego zakładu AKO.

KUPON I

 • Brentford – Nottingham Forest – (stawka * wartość pomniejszona o podatek od stawki) * kurs = możliwa wygrana
 • Brentford – Nottingham Forest – (25 zł * 0,88) * 1,95 = 42,90 zł

KUPON II

 • Arsenal – Crystal Palace – (stawka * wartość pomniejszona o podatek od stawki) * kurs = możliwa wygrana
 • Arsenal – Crystal Palace – (25 zł * 0,88) * 1,28 = 28,16 zł

Łączna wygrana z dwóch kuponów SOLO wynosi 71,06 zł. To zdecydowanie mniej niż zakład akumulowany za tę samą kwotę łączną i z tymi samymi zdarzeniami, lecz na jednym kuponie. Wówczas bowiem, jak już wyliczyliśmy, możemy wygrać 109,82 zł. Tym samym wartość zakładu Combo jest o 54% większa.

Zakład akumulowany – jak grać?

Zakład akumulowany jest, przynajmniej teoretycznie, znacznie bardziej korzystny dla gracza. Jednocześnie należy stale pamiętać, że wiąże się z większym ryzykiem. Przy jedynie dwóch zdarzeniach na kuponie jest ono stosunkowo niewielkie, ale bukmacherzy proponują liczne oferty specjalne, które zachęcają do powiększenia naszych kuponów. Umownie przyjmuje się, że od siedmiu zdarzeń na jednym kuponie mamy już do czynienia z “taśmą”, która kusi potencjalnie wielką wygraną, ale prawdopodobieństwo jej pozytywnego rozliczenia jest po prostu niewielkie.

Bukmacherzy w pewien sposób nagradzają graczy za to, że wybierają oni większą liczbę zakładów na kupon. Zasada w tym względzie jest bardzo prosta – im więcej zdarzeń, tym większy bonus od bukmachera możemy otrzymać.

Szansa na zwycięstwo spada jednak z każdym kolejnym typem. Co więcej, w wypadku zakładu SOLO przegrana oznacza brak zwycięstwa na jednym zakładzie, ale też wciąż mamy szansę na zwycięstwo w kolejnym, o ile taki postawiliśmy. Jeśli zaś pomylimy się na “taśmie”, to cała seria zakładów będzie przegrana. Gdyby więc, korzystając z naszych wcześniejszych przykładów, Arsenal pokonał Crystal Palace, natomiast Brentford nie zdołałoby wygrać z Nottingham Forest, to zainkasowalibyśmy 28,16 zł z tytułu kuponów SOLO, natomiast przy zakładzie AKO nie otrzymalibyśmy niczego.

Rozważając, na czym polega zakład akumulowany, trzeba zwrócić uwagę na to, że koniecznym jest, aby podpierała go rzetelna analiza. Bez niej nie będziemy w stanie złożyć odpowiedniego kuponu, zaczniemy dorzucać kolejne zdarzenia bez żadnego uzasadnienia w statystykach, co najczęściej źle kończy się dla grającego.

Zakład AKO – porady praktyczne

Chociaż samo postawienie zakładu akumulowanego nie jest trudne – wystarczy wybrać przynajmniej dwa zdarzenia na jeden kupon – przygotowaliśmy kilka praktycznych i uniwersalnych porad, do których warto się stosować, jeśli chcemy poprawić swoją skuteczność.

 • Rozsądnie dobieraj zdarzenia: Wybieraj zdarzenia, które rzeczywiście potrafisz ocenić. Staraj się wytypować zdarzenia z dyscyplin, w których masz wiedzę i możesz ją poprzeć analizą.
 • Różnicuj zakłady: Unikaj skupiania się tylko na jednym rodzaju zakładu (np. tylko zwycięstwo drużyny). Różnicuj swoje zakłady, uwzględniając różne typy, takie jak liczba goli, liczba rzutów rożnych czy liczba kartek w meczu.
 • Zachowaj umiar: Niech ilość zdarzeń na jednym kuponie będzie rozsądna. Im więcej wydarzeń, tym mniejsze szanse na sukces. Nie bój się ograniczać liczby zdarzeń, aby zwiększyć szanse na wygraną.
 • Sprawdź kursy u różnych bukmacherów: Porównaj kursy u różnych bukmacherów. Różnice w oferowanych kursach mogą być znaczące i mogą wpłynąć na potencjalną wygraną.
 • Planuj budżet: Ustal z góry, ile jesteś gotów przeznaczyć na zakłady akumulowane, i trzymaj się tego planu. Unikaj impulsywnego stawiania zakładów, zwłaszcza gdy próbujesz odrobić straty.

Pamiętaj, że obstawianie zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego zawsze warto dokładnie analizować sytuację przed postawieniem zakładu.

Zakład akumulowany bukmacher

Zakłady AKO są dostępne u każdego legalnego bukmachera w Polsce. Nie może być inaczej, ponieważ ich działanie polega wyłącznie na zwiększeniu liczby zdarzeń na kuponie, co dla bukmachera również bywa opłacalne. 

Niemniej na rynku można dostrzec zróżnicowanie w bonusach, które są oferowane graczowi stawiającemu na więcej typów. Przyjrzymy się, jak wygląda to na przykładzie czterech popularnych bukmacherów w Polsce.

Zakład akumulowany Superbet

Superbet stawia na Superbonus, który pozwala na zwiększenie wygranej nawet o 100%. Aby do tego doszło, konieczne jest wybranie aż 25 typów na jednym kuponie.

Naliczanie bonusu – na poziomie 7% – rozpoczyna się od pięciu zdarzeń z minimalnym kursem 1,20. Przy sześciu bonus wynosi już 10%, natomiast przy siedmiu 15%. Za każde kolejne zdarzenie wartość rośnie o pięć punktów procentowych.

Jak wygląda to w praktyce? Przyjmijmy, że stawiamy na pięć typów o łącznym kursie 8,12 za 10 złotych. 

WARIANT BEZ SUPERBONUSU

 • (stawka * wartość pomniejszona o podatek) * kurs = potencjalna wygrana
 • (10 zł * 0,88) * 8,12 = 71,45 zł

WARIANT SUPERBONUS

 • (stawka * wartość pomniejszona o podatek) * kurs = potencjalna wygrana
 • (10 zł * 0,88) * 8,12 = 71,45 zł * Superbonus 7%
 • 71,45 zł * 1,07 = 76,45 zł

Zakład akumulowany STS

STS nie oferuje bonusu za zakład AKO. Jeśli kurs całkowity na naszym kuponie wyniesie 54,48, a my postawimy 10 złotych, to będziemy mogli wygrać 479,42 zł, czyli wartość pomniejszoną o podatek 12%, ale bez żadnego dodatku ze strony bukmachera.

Zakład kumulowany bez bonusu w STS

Zakład akumulowany Betclic

Betclic działa na podobnej zasadzie, co Fortuna. Oferuje jednak mniejszy bonus początkowy, ale też większy końcowy. Potencjalnie możemy zyskać nawet 120% więcej, jeśli postawimy przynajmniej 21 zdarzeń.

Naliczanie bonusu rozpoczyna się od pięciu typów na jednym kuponie i wynosi 5%. Przy sześciu stawka zwiększa się do 7%, przy siedmiu do 10%, natomiast przy ośmiu do 12%. Od dziewięciu zdarzeń wchodzimy na próg 15% bonusu, który stopniowo rośnie o pięć punktów procentowych za jedno zdarzenie więcej do maksymalnej wartości 120%. Zdarzenia, które biorą udział w programie Multi+ są oznaczone ikonką Multi+.

Zakład akumulowany Fortuna

Fortuna ma najniższy próg dotyczący minimalnej liczby wydarzeń, która kwalifikuje się do bonusu, i wynosi ona cztery typy. Wówczas nasz kurs całkowity zostanie powiększony o 3%. Przy pięciu zdarzeniach możemy liczyć na 5% bonusu, natomiast przy sześciu na 10%. Jednocześnie maksymalna wartość bonusowa to 70% przy co najmniej 18 zdarzeniach.

Należy również pamiętać, że z promocji bukmachera Fortuna można skorzystać jedynie w wypadku oferty na zakłady przedmeczowe, a minimalny kurs pojedynczego typu musi wynosić 1,35. Dostępne dyscypliny to: piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna i hokej.

Załóżmy, że całkowity kurs na naszym kuponie wynosi początkowo 9,96. Dzięki promocji wzrośnie on do 10,27.

Zakład kumulowany z bonusem w Fortunie

Zakład AKO – wady i zalety

Zakład kumulowany jest zatem bardzo atrakcyjny z perspektywy gracza. Taki rodzaj kuponów ma jednak swoje wady i zalety, o czym należy bezwzględnie pamiętać, a decyzje podejmować w sposób racjonalny i przemyślany.

Zalety:

 1. Potencjalnie wyższa wygrana: Zakład akumulowany oferuje możliwość znacznie większej wygranej niż pojedynczy zakład, co kusi gracza.
 1. Szybki zwrot kapitału: W przypadku udanych zakładów, zwrot kapitału może nastąpić stosunkowo szybko i zachęca do dalszej gry.
 1. Bonusy od bukmacherów: Większość bukmacherów w Polsce oferuje bonusy za kupony AKO z przynajmniej czterema (lub pięcioma) zdarzeniami. Dzięki temu gracz ma szansę na jeszcze większą wygraną.

Wady:

 1. Większe ryzyko porażki: Zwiększone ryzyko straty jest główną wadą Combo, ponieważ utrata przegrana jednego zakładu oznacza przegraną całej inwestycji.
 1. Mniejsze szanse na wygraną: Im więcej zakładów na kuponie, tym mniejsze szanse na całkowitą wygraną, ponieważ wszystkie zakłady muszą być trafione.
 1. Bardziej skomplikowanie analizy: Analiza i przewidywanie wyników staje się bardziej skomplikowane przy większej liczbie zakładów, co może być utrudnieniem dla niektórych graczy.