Zakład head to head – co to jest H2H i jak obstawiać?

Co to jest zakład H2H i jak go obstawiać? Jakie są rodzaje takich zakładów? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i wytłumaczymy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy obstawianiu typów head to head.

Czym jest zakład H2H?

Head to head, zapisywany skrótowo jako H2H, to kolejny termin z języka angielskiego, który na trwałe przeniknął do świata bukmacherki. W wolnym tłumaczeniu oznacza on bilans dwóch drużyn (lub zawodników) w spotkaniach bezpośrednich. Zazwyczaj H2H jest traktowany jako statystyka pomagająca w prognozowaniu przebiegu danego starcia, chociaż zdarzają się zakłady oparte właśnie na H2H i traktuje się je wówczas jako pojedynki.

Oczywiście zakłady “łeb w łeb” są dostępne w sportach drużynowych – występują wtedy jako swego rodzaju wariacja standardowego zakładu 12 – ale najbardziej popularne są, gdy umożliwiają porównanie wyników indywidualnych. Tym samym zakład head to head dostępny jest przy zawodach skoków narciarskich, ale też meczach NBA (wskazujemy na przykład, który z dwóch zawodników zdobędzie więcej punktów lub zbiórek), a nawet w grze internetowej Fantasy Premier League, gdzie zadaniem obstawiającego jest wytypowanie, który piłkarz zdobędzie więcej “oczek” w kolejce ligi angielskiej. FPL nie jest jeszcze tak popularne w Polsce jak w Anglii, ale coraz więcej bukmacherów tworzy swoje zakłady poświęcone tej zabawie.

H2H w skokach narciarskich:

Zakłady w wypadku tej dyscypliny polegają zazwyczaj na wskazaniu skoczka lepszego w całym konkursie, chociaż bywają dostępne zakłady poświęcone konkretnej serii. Niemniej to ten pierwszy rodzaj jest częstszy i to jego dotyczy poniższy przykład rywalizacji Piotra Żyły z Halvorem Egnerem Granerudem. Jak widać Polak na zawodach w Klingenthal miał, przynajmniej zdaniem bukmacherów, większe szanse niż Norweg.

H2H skoki narciarskie

H2H w NBA:

Jeśli idzie o NBA, to największą popularnością cieszą się H2H dotyczące zdobyczy punktowych, gdyż zdają się one bardziej przewidywalne niż liczba zbiórek lub asyst danego zawodnika. Na poniższym przykładzie widzimy zestawienie Aleperena Senguna z Huston Rockets z Victorem Wembanyamą z San Antonio Spurs. Jak widać, w bezpośrednim starciu to Turek ma większe szanse na to, aby częściej trafiać do kosza.

H2H NBA

Co ciekawe, zakład H2H pojawia się też w ofercie wykraczającej poza wydarzenia sportowe sensu stricto. Możemy bowiem znaleźć go w trakcie wyborów parlamentarnych lub prezydenckich oraz podczas głosowania na Sportowca Roku Przeglądu Sportowego.

H2H Sportowiec Roku Przeglądu Sportowego

H2H w piłce nożnej

Jak już wspomnieliśmy, H2H jest traktowane również jako narzędzie statystyczne. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jak danej drużynie (lub zawodnikowi) wiodło się w rywalizacji z inną nie tylko na przestrzeni wszystkich lat, ale też na krótszym odcinku czasu. W związku z ogólną popularnością piłki nożnej head to head ma najczęstsze zastosowanie właśnie w futbolu.

Polska – Niemcy H2H

Reprezentacja Niemiec to jeden z najczęstszych rywali Polski w piłce nożnej. Do tej pory kadry te mierzyły się ze sobą 22 razy. Jeśli chodzi o biało-czerwonych, to więcej rozegranych meczów mają jedynie z dziewięcioma kadrami. Należy jednak pamiętać, że bilans starć z Niemcami nie uwzględnia potyczek z NRD, których było aż 19.

Jeśli więc idzie o Niemców (lub RFN) to Polska może pochwalić się zaledwie dwoma wygranymi. Pierwsze miała miejsce za kadencji Adama Nawałki w 2014 roku (eliminacje mistrzostw Europy), zaś druga podczas rządów Fernando Santosa w 2023 roku (mecz towarzyski). Ogólny bilans biało-czerwonych jest zatem bardzo słaby i na podstawie samych statystyk head to head widać, że to Niemcy przez lata mieli znaczną przewagę.

 • Liczba meczów: 22
 • Wygrane Niemiec: 13
 • Wygrane Polski: 2
 • Remisy: 7

Stan na 10 grudnia 2023

Polska – Anglia H2H

Innym regularnym rywalem Polaków jest kadra Anglii. Co ciekawe, w wypadku starć z Wyspiarzami nasz bilans jest… jeszcze gorszy niż z Niemcami. O ile bowiem “Synów Albionu” pokonaliśmy już w 1973 roku, to przez następne 50 lat było to nasze jedyne zwycięstwo. Reszta meczów kończyła się albo porażką, albo – w najlepszym razie – remisem.

Tym samym Anglia jest w wąskim gronie reprezentacji, z którymi wygraliśmy zaledwie raz. Poza nią na takiej liście znajdują się jeszcze Brazylia (12 spotkań), Chorwacja (5 spotkań), Hiszpania (11 spotkań), Rosja (5 spotkań) i… Kuwejt (2 spotkania).

 • Liczba meczów: 21
 • Wygrane Anglii: 12
 • Wygrane Polski: 1
 • Remisy: 8

Stan na 10 grudnia 2023

Real Madryt – FC Barcelona H2H

Pod względem globalnym największą uwagę kibiców skupiają spotkania Realu Madryt oraz FC Barcelony, które doczekały się nazwy El Clasico. Historia tych starć sięga 1902 roku, gdy zespół z Katalonii wygrał 3:1. Do tej pory rozegrano aż 255 oficjalnych meczów, a nieznaczną przewagę mają “Królewscy”.

Niemniej to “Blaugrana” może pochwalić się najskuteczniejszym zawodnikiem w historii El Clasico. Miano to należy do Lionela Messiego, który zdobył 26 bramek. Drugi pod tym względem Alfredo Di Stefano ma na swoim koncie 18 trafień.

 • Liczba meczów: 255
 • Wygrane Realu Madryt: 103
 • Wygrane FC Barcelony: 100
 • Remisy: 52

Stan na 10 grudnia 2023

Jak obstawiać H2H?

Jak już wspomnieliśmy, zakłady “łeb w łeb” są powszechne i dostępne w wielu dyscyplinach sportowych. Najłatwiej będzie wytłumaczyć ich działanie na konkretnych przykładach, chociaż główna zasada pozostaje taka sama – wskazujemy, który zawodnik lub drużyna osiągnie lepszy wynik w wybranym przez nas wydarzeniu i jeśli mamy rację, to nasz zakład zostanie rozliczony jako wygrany.

Pamiętajmy też, że H2H figuruje jako inna forma zapisu zakładu 12. Wyklucza on możliwość remisu w danym meczu, bo gdyby do niego doszło, to nasz zakład zostanie nierozliczony, a środki zwrócone. Niemniej bywa to rozwiązanie dość nieopłacalne ze względu na stosunkowo niskie kursy. W wypadku spotkania FC Barcelony z Gironą mamy trzy warianty zwycięstwa przy zakładzie H2H dotyczącym wyniku meczu:

 • zwycięstwo FC Barcelony lub Girony – kurs 1,18
 • zwycięstwo FC Barcelony bez remisu – kurs 1,21
 • zwycięstwo Girony bez remisu – kurs 4,60
Barcelona Girona H2H
Barcelona Girona H2H

Zakład head to head – rodzaje

Przejdźmy zatem do bardziej popularnego rodzaju zakładów H2H, który dotyczy klasyfikacji końcowych lub wyników indywidualnych zawodników w konkretnych meczach. 

Koszykówka

Kto zdobędzie więcej punktów w meczu Houston Rockets – San Antonio SpursKurs bukmacherski
Fred VanVleet1,95
Devin Vassell1,75

Skoki narciarskie

Kto będzie wyżej w klasyfikacji końcowej zawodów w Engelbergu?Kurs bukmacherski
Dawid Kubacki1,75
Piotr Żyła1,85

Piłka nożna

Kto zakończy sezon wyżej?Kurs bukmacherski
Sandecja Nowy Sącz1,75
Olimpia Grudziądz2,00

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na pierwszą opcję i postawiliśmy 100 złotych na to, że Fred VanVleet zdobędzie więcej punktów niż Devin Vassell. Jeśli będziemy mieli rację, to u wybranego przez nas bukmachera wygramy 172 złote już po opodatkowaniu.

VanVleet Vassell H2H

Oczywiście należy pamiętać, że obstawianie zakładów H2H jest też możliwe w wypadku innych dyscyplin sportowych oraz wydarzeń. Wymienić można choćby żużel, darta, snookera, a także tenisa.

H2H – porady praktyczne

Zakłady head to head cieszą się dużą popularnością w bukmacherce. Niemniej zastanawiając się nad tym, jak obstawiać zakłady H2H, należy pamiętać o kilku poradach praktycznych, które warto wykorzystać. Kluczowe jest zrozumienie, że chociaż historia starć danych drużyn odgrywa dużą rolę, to najważniejsza jest aktualna dyspozycja.

 1. Analiza formy: Skup się na aktualnej formie zespołów. Sprawdź ostatnie wyniki, zarówno zwycięstwa, remisy, jak i porażki. Analiza trendów pomoże zidentyfikować, czy drużyny są w dobrej czy złej dyspozycji. To samo tyczy się statystyk indywidualnych.
 1. Miejsce spotkania: Znajomość, czy mecz jest rozgrywany u jednej z drużyn, na neutralnym terenie czy jako wyjazd, może pomóc w ocenie wpływu otoczenia na grę.
 1. Porównaj dostępne kursy: Zakłady head to head są dostępne u właściwie każdego legalnego bukmachera. W związku z tym sprawdź, który z nich zaoferował najwyższy kurs na interesujące cię wydarzenie. Dzięki temu masz szansę na maksymalizowanie zysku.
 1. Zachowaj rozsądek: Pamiętaj, że gra u bukmachera zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. To samo dotyczy zakładów H2H.