Żółte kartki – obstawianie. Jak działa, gdzie obstawiać?

Jak działa obstawianie żółtych kartek i jakie są rodzaje zakładów na takie typy? Tego dowiecie się z tekstu, który wyjaśnia na czym polega obstawianie żółtych kartek.

Obstawianie żółtych kartek

Obstawianie żółtych kartek najczęściej polega na wytypowaniu liczby napomnień w określonym meczu. Istnieje jednak wiele wariantów takich zakładów, co opiszemy poniżej.

Co oznacza żółta kartka?

Żółta kartka jest ostrzeżeniem dla zawodnika, że dalsze łamanie zasad może prowadzić do czerwonej kartki. To rodzaj kary w meczu, ale nie tak restrykcyjny jak wspomniany “as kier”. Arbitrzy decydują się na napomnienie, gdy przepisy zostały naruszone, ale nie ma podstaw, aby jakiegoś piłkarza wyrzucić z boiska. 

Oto kilka przykładowych sytuacji, które mogą skutkować żółtą kartką:

 1. Ostry faul – każde przewinienie na boisku ma swoją wagę. Niektóre z nich nie są jednak na tyle poważne, aby sędziowie sięgali po czerwoną kartkę. W związku z tym wyciągają żółtą, co jest związane z ich interpretacją danej sytuacji.
 1. Faul w polu karnym – W ostatnich latach odchodzi się od podwójnego karania. Jeśli sędzia podyktuje rzut karny, to zazwyczaj nie wyrzuci z boiska piłkarza, który dopuścił się przewinienia skutkującego “jedenastką”, ale wlepi mu żółtą kartkę. Wyjątkiem są jednak takie sytuacje, jak wybicie futbolówki z linii bramkowej przez nieuprawnionego gracza lub atak na przeciwnika bez zamiaru odbioru piłki.
 1. Celowe opóźnianie gry – niektórzy zawodnicy wyspecjalizowali się w tak zwanym “kradnięciu czasu”. Takie zachowanie jest jednak zabronione i można w związku z nim trafić do notesu arbitra. Najbardziej narażoną grupą piłkarzy w tym względzie wydają się bramkarze.

Jak działa obstawianie żółtych kartek?

Na wstępie wybieramy mecz, a następnie zapoznajemy się z ofertą bukmachera na stosowne zdarzenia – w tym wypadku najczęściej będzie ona dostępna w rubryce “kartki”. Dalej pozostaje nam tylko wskazanie jednego z wielu dostępnych zakładów. Opcje zaczynają się od najbardziej standardowych – za jakie uchodzi wskazanie undera lub overa na żółte kartki w spotkaniu, ale dostępne są też zakłady poświęcone konkretnym zawodnikom oraz drużynom.

Zakłady bukmacherskie na żółte kartki – rodzaje

Jak obstawiać żółte kartki? Najważniejszy jest wybór odpowiedniego spotkania, a następnie jednego z dostępnych zakładów. Poniżej opiszemy kilka najpopularniejszych typów poświęconych tego rodzaju zdarzeniom.

Bukmacherzy coraz częściej pozwalają na łączenie zakładów na żółte kartki z innymi zakładami. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdźcie zakładkę Bet Builder lub Możliwość Łączenia u waszego bukmachera.

U jakiego bukmachera żółte kartki – rodzaje zakładów:

 1. Liczba kartek – najbardziej powszechny rodzaj zakładów. Obstawiamy w nim, czy w danym meczu sędzia pokaże poniżej czy powyżej określonej liczby kartek. Kumulują się tutaj zarówno kartki czerwone, jak i żółte.

Mniej popularne są zakłady dotyczące wskazania dokładnej liczby kartek w meczu. To zadanie nieporównywalnie trudniejsze, ponieważ nie możemy trzymać się widełek, a musimy działać na konkretnych liczbach, co zwiększa ryzyko niepowodzenia. 

Ponadto można wyróżnić następujące warianty zakładów na ogólną liczbę kartek:

 • nieparzysta liczba kartek,
 • parzysta liczba kartek,
 • liczba kartek w 1. połowie,
 • liczba kartek w 2. połowie.
 1. Liczba żółtych kartek – zakład opierający się na tych samych zasadach, co przykład opisany powyżej. Różnica dotyczy oczywiście tego, że w tym wypadku obstawiamy jedynie żółte kartki. Znów jednak możemy wskazywać na wartości powyżej/poniżej lub skusić się na wytypowanie dokładnej wartości.
 1. Liczba żółtych kartek drużyny – zakład poświęcony jednej z dwóch drużyn. Jeśli nie jesteśmy przekonani, co do postawy danego zespołu, ale potrafimy ocenić potencjał drugiego, możemy skupić się właśnie na nim. W tym przypadku obstawianie żółtych kartek polega na wskazaniu, ile z nich obejrzy wybrany przez nas klub.
 1. Zawodnik z żółtą kartką – zakład indywidualny, który stanowi ciekawą alternatywę. Jeśli wiemy, że konkretny piłkarz ma problem z utrzymaniem dyscypliny, to możemy postawić właśnie na niego. Za czasów reprezentacyjnej gry Grzegorza Krychowiaka zakłady na żółtą kartkę dla niego były szczególnie popularne i… opłacalne. 

Obstawianie żółtych kartek – jakie mecze wybrać?

Zakłady bukmacherskie trzeba rozsądnie wybierać. Istotna będzie między innymi liczba fauli danej drużyny, gdyż wskazuje ona na ostry styl gry. Ten zaś zazwyczaj skutkuje częstym upominaniem przez arbitra, co zwiększa nasze szanse na postawienie trafionego kuponu.

Ważną informację stanowi sama liczba żółtych kartek. W każdej z sześciu najpopularniejszych lig piłkarskich znajdą się liderzy w tej kwestii. To właśnie w spotkaniach poniższych drużyn jest największa szansa na to, że wybrany przez was rodzaj zakładu bukmacherskiego na żółte kartki będzie trafny.

Zakłady bukmacherskie na żółte kartki – drużyny 2023/24

LigaNajwięcej żółtych kartekLiczba
Ligue 1RC Lens30
EkstraklasaWarta Poznań / Puszcza Niepołomice 39
Serie AUS Lecce35
BundesligaDarmstadt32
La LigaGetafe51
Premier LeagueChelsea40

Na początku sezonu 2023/24 największa szansa na pokazanie żółtej kartki występuje w spotkaniach z udziałem Getafe. Hiszpański zespół gra niezmiennie brutalnie i zdecydowanie góruje nad resztą stawki. Statystycznie rzecz biorąc to właśnie w meczach ekipy z La Liga obstawianie żółtych kartek wydaje się najbardziej opłacalne.

Ważną kwestią jest też obsada sędziowska. Arbitrzy mają oni bardzo duży wpływ na spotkania – w końcu to oni decydują, czy ktoś zobaczy żółtą kartkę.

Kartki i sędziowie

Żółte kartki przytrafiają się znacznie częściej niż czerwone. Niekiedy sędziowie unikają wyrzucenia zawodnika z boiska, natomiast napomnienia służą do utemperowania charakteru piłkarza, pozwalają bardziej kontrolować temperaturę spotkania.

Niemniej zdarzają się sędziowie, którzy żółte kartki wyciągają wręcz machinalnie. Poniżej znajdziecie zestawienie arbitrów liderujących w tej kwestii w sześciu najpopularniejszych ligach piłkarskich. 

Jak obstawiać żółte kartki – tabela sędziów 2023/24

LigaNajwięcej żółtych kartekLiczba żółtych kartek
EkstraklasaSzymon Marciniak59
Premier LeagueAnthony Taylor51
Serie ADavide Massa29
BundesligaTobias Stieler29
Ligue 1Benoit Bastien31
La LigaCesar Soto Grado49

Jeśli przy danym meczu widzicie nazwisko Szymona Marciniaka, to możecie liczyć na to, że jakaś żółta kartka się pojawi. W dotychczasowych czternastu meczach sezonu Ekstraklasy arbiter z Płocka upomniał zawodników 59 razy, co daje średnią 4,20 na mecz. Tym samym istnieje spora szansa na trafienie atrakcyjnego overa dotyczącego właśnie kartek. Ryzykownie natomiast takie zakłady wyglądają w wypadku Bundesligi i Serie A, bo tam nawet liderzy niezbyt ochoczo sięgają do kieszeni.

Żółte kartki bukmacher – gdzie grać?

Zakłady bukmacherskie na żółte kartki są dostępne u wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce. Zazwyczaj pojawiają się w ofercie w trakcie dnia meczowego i są dodawane do puli wcześniej istniejących już zakładów. Bukmacherzy oferują różne rodzaje oraz kursy. 

Gdzie obstawiać żółte kartki?

Jednym z najbardziej popularnych przedstawicieli na polskim rynku jest Superbet. Naszym zdaniem firma ta oferuje najbogatszy i najbardziej kompleksowy wybór zakładów na żółte kartki. Co więcej, w Superbet znajdują najwyższe kursy, jeśli chodzi o obstawianie żółtych kartek.

W ofercie wspomnianego bukmachera możemy trafić między innymi na zakłady poświęcone typom indywidualnym. Część bukmacherów jeszcze waha się ze wprowadzeniem takiej opcji, tymczasem w tym wypadku są one dostępne już teraz. Superbet oferuje również zakładkę Superbets, gdzie prezentowane są gotowe zakłady łączone. Wśród nich znajdziemy takie, które zawierają w sobie typy na żółte kartki.

Ponadto, Superbet na swojej stronie zamieszcza statystki dotyczące występów rywalizujących ze sobą drużyn. Wśród nich możemy znaleźć między innymi ogólną średnią wszystkich kartek oraz średnie dla kartek żółtych i czerwonych.

Grecja - Francja statystyki Superbet

Zakłady bukmacherskie na żółte kartki – porady

Pamiętaj, że żadna strategia nie gwarantuje sukcesu w zakładach sportowych, więc zawsze obstawiaj odpowiedzialnie i z umiarem. Obstawianie żółtych kartek może być jednak prostsze, jeśli skorzystasz z poniższych porad.

 1. Analiza dyscypliny zawodników

Sposób gry danego zawodnika może wpłynąć na to, jak reaguje podczas trudnych sytuacji na boisku. Piłkarze znani z agresywnego stylu gry mogą być bardziej skłonni do otrzymywania kartek.

 1. Zbadanie historii spotkań

Sprawdź historię poprzednich spotkań między drużynami i zobacz, czy były sytuacje, w których często padały żółte kartki. Analiza statystyk z poprzednich sezonów może dostarczyć informacji na temat tego, jak często dana drużyna lub zawodnik otrzymuje kartki.

 1. Sprawdzenie, kto poprowadzi mecz

Sprawdź, jak sędzia zarządza meczami. Niektórzy sędziowie są bardziej skłonni do wlepiania kartek niż inni. Dzięki temu łatwiej będzie nam wskazać prawdopodobieństwo pokazania żółtej kartki w meczu.

 1. Rozsądne zarządzanie kapitałem

Obstawianie na kartki jest zawsze ryzykowne, ponieważ to sytuacje trudne do przewidzenia. Zawsze zarządzaj swoim kapitałem ostrożnie i ustal limit, którego będziesz się trzymał.