Handicap w tenisie. Czym jest handicap gemowy i setowy?

Co to jest Handicap w tenisie, jak rozumieć handicap gemowy oraz setowy? Handicap jest jednym z najpopularniejszych zakładów polegających głównie na dodaniu lub odjęciu punktów jeszcze przed rozpoczęciem meczu. W tekście znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego rodzaju zakładów w tenisie. 

Tenis jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin, jeśli idzie o zakłady bukmacherskich. Jednym z najpopularniejszych zakładów w obstawianiu tenisa jest handicap, który polega na teoretycznym wyrównaniu szans między zawodnikami lub parami deblowymi.

Poniżej znajdziecie opis dotyczący kategorii handicapu w tenisie.

HANDICAP W TENISIE 

Handicap to rodzaj zakładów bardzo popularny w wielu dyscyplinach. Handicap w tenisie opiera się na bardzo zbliżonych zasadach, co w innych sportach. Najłatwiej będzie przyjąć, że polega on na dodaniu lub odjęciu dodatkowych punktów jeszcze przed rozpoczęciem meczu. 

Handicap w tenisie można zatem zdefiniować też jako wyrównanie szans między zawodnikami lub parami deblowymi. Jest to zakład bardziej elastyczny niż tradycyjny, w których musimy po prostu wskazać zwycięzcę, gdyż nie obstawiamy tyle samego wyniku rywalizacji, tylko bardziej skupiamy się na przebiegu meczu (np. obstawiając kursy i typy na WTA Finals).

Handicap w tenisie dzieli się na kilka podgrup. Najbardziej popularnymi z nich są:

  • handicap gemowy,
  • handicap setowy,
  • handicap 1,5.

Ich znaczenie oraz przykłady, które pozwalają na lepsze zrozumienie zasad, znajdziecie poniżej.

Sprawdź przy okazji: STS czy Fortuna – którego bukmachera wybrać?

HANDICAP GEMOWY TENIS – CO TO?

Handicap gemowy w tenisie to rodzaj handicapu, w którym punkty dodajemy lub odejmujemy od liczby gemów w danym meczu. Możemy zwrócić uwagę na gemy w pojedynczym secie lub całym pojedynku.

HANDICAP GEMOWY TENIS

Handicap w tenisie, dotyczący gemów, dobrze obrazuje sytuacja, w której chcemy skupić się na spotkaniu dwóch zawodników występujących w Wielkim Szlemie. Na US Open, French Open, Australian Open oraz Wimbledonie panowie rywalizują do trzech wygranych setów, natomiast panie do dwóch wygranych setów. Oznacza to, że największa możliwa różnica w całym meczu (czyli handicap właśnie) wynosi 18:0, chociaż takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Handicap gemowy tenis

W finale US Open 2024 Novak Djoković pokonał Daniiła Miedwiediewa w stosunku gemowym 19:12. Oznacza to, że jeśli postawiliśmy zakład na handicap gemowy -6,5 na Serba, wynik brzmiałby 12,5:12 i zostanie on rozliczony jako zakład wygrany. W wypadku handicapu gemowego +6,5 na Miedwiediewa zabrakłoby nam jednego gema, bo rezultat zmieniłby się na 19:18,5.

Handicap gemowy w tenisie

HANDICAP GEMOWY TENIS W MECZU

Osobną historią są zakłady dotyczące handicapu gemowego na liczbę gemów w całym spotkaniu bez obstawiania wyniku konkretnego zawodnika. W tym wypadku obstawiamy zakład na powyżej lub poniżej sumy gemów wygranych przez obu graczy proponowaną przez bukmachera.

HANDICAP SETOWY TENIS – CO TO?

Handicap setowy w tenisie to rodzaj handicapu, w którym punkty dodajemy lub odejmujemy od liczby setów w danym meczu. Ten handicap w tenisie pozwala nam spojrzeć na mecz pod względem całościowym. Jest to więc rodzaj zakładu mniej elastyczny niż handicap gemowy w tenisie.

Handicap setowy tenis

Niemniej sam handicap setowy w tenisie nie jest skomplikowany, a zrozumienie go jest względnie proste. Znów warto spojrzeć na US Open 2023. Tym razem pod lupę weźmiemy starcie Coco Gauff, która pokonała Arynę Sabalenkę 2-1 w setach (2:6, 6:3, 6:2). Skoro był to pojedynek pań, to handicap setowy wynosił +1,5 lub -1,5 seta. Przyjmijmy więc, że postawiliśmy handicap setowy +1,5 na Sabalenkę. Wówczas wynik setowy brzmiałby 2-2,5, a nasz zakład byłby rozliczony jako wygrany.

Handicap setowy w tenisie

Dokładnie tak samo prezentują się różne warianty handicapów w obstawianiu meczów Igi Świątek u bukmacherów.

HANDICAP 1,5 CO TO ZNACZY?

Handicap 1,5 w tenisie jest popularny szczególnie wtedy, gdy mówimy o handicapie setowym. Rzadko bowiem zdarzają się pojedynki na tyle wyrównane, by ten rodzaj zakładu miał sens przy określaniu liczby gemów. Handicap 1,5 opiera się bowiem na dodaniu lub odjęciu tej wartości od pewnej sumy. 

HANDICAP 1,5 W TENISIE

Handicap -1,5 w tenisie najczęściej obstawia się w wypadku starcia wyraźnego faworyta z teoretycznie gorszym zawodnikiem. Zakładamy wówczas, że poradzi on sobie na tyle dobrze, że będzie w stanie wygrać bez straty dwóch setów. Ponownie można wykorzystać starcie Novaka Djokovicia z Daniiłem Miedwiediewem, które Serb wygrał 3-0. Tym samym handicap -1,5 na jego niekorzyść zmieniłby wynik tego starcia na 1,5-0, co zapewniłoby nam wygrany kupon. 

Analogicznie do handicapu -1,5 w tenisie używamy handicapu +1,5. W tym wypadku najczęściej premiujemy teoretycznie gorszego zawodnika, w którego postawę wierzymy na tyle, że będzie on w stanie przeciwstawić się faworytowi. Co ważne, handicap -1.5 może być zarówno handicapem setowym, jak i handicapem gemowym.

Handicap -1.5 w tenisie

Powyżej widzimy przykład handicapu gemowego, a poniżej opisujemy sytuację z handicapem setowym -1.5.

W 1/16 finału męskiego US Open Laslo Djere stoczył z Djokoviciem pięciosetowy bój. Ostatecznie starszy z Serbów przegrał 2-3 w setach, ale jeśli postawiliśmy na niego handicap setowy +1,5, to nasz zakład został rozliczony jako wygrany. Wynik meczu zmieniłby się bowiem na 3,5-3 na korzyść Djere.

Jak widać, handicap w tenisie ma wiele odmian, które pozwalają na elastyczne tworzenie kuponów bez konieczności obstawiania zwycięstw w formacie 12. Podobnie wygląda to przy obstawianiu siatkówki, której typowanie w pewnych elementach (choćby w handicapach setowych) jest bardzo podobne do tenisa.

GDZIE I KIEDY OBSTAWIAĆ HANDICAP W TENISIE?

Pod hasłem „handicap setowy tenis” czy też „handicap gemowy tenis” kryje się rodzaj zakładów, który dostępny jest na praktycznie wszystkie rozgrywki w tej dyscyplinie sportu. Czy handicap setowy i gemowy możemy obstawiać zawsze u bukmacherów? Nie do końca.

Wiele zależy bowiem od rangi turnieju. Na najmniejsze imprezy bukmacherzy nie zawsze przygotowują ofertę zakładów na handicap gemowy czy setowy. Szczególnie w tym drugim przypadku najczęściej handicap setowy na tenis obowiązuje w przypadku męskiego singla w turniejach rangi Wielkiego Szlema.

Handicap gemowy na tenis z kolei dostępny jest w większości turniejów głównego cyklu, zarówno w rozgrywkach ATP jak i WTA.

Jacy bukmacherzy mają najlepszą ofertę na handicap gemowy i setowy w tenisie? Wśród nich znajdują się m.in. bukmacher forBET, Superbet czy Fortuna.

FAQ

Co to jest handicap w tenisie?

Handicap w tenisie to w pewnym sensie „dopisanie” jednemu z zawodników punktów (zazwyczaj słabszemu), które ma na celu wyrównanie szans w kursach bukmacherskich.

Gdzie obstawiać handicap w tenisie?

Handicap gemowy w tenisie i handicap setowy w tenisie możemy typować u większości legalnych bukmacherów. Rozbudowaną ofertę tego typu zakładów mają m.in. Superbet, Fortuna i forBET.