Krecz w tenisie – czym jest i jak rozliczają go bukmacherzy?

Krecz w tenisie to zjawisko, które spotykane jest regularnie w przypadku meczów w tej dyscyplinie sportu. Jak do tenisowego kreczu podchodzą bukmacherzy i co to w ogóle znaczy, że zawodnik skreczował mecz? O tym piszemy w poniższym artykule.

Krecz w tenisie – co to?

Czym jest krecz w tenisie? To sytuacja w której jeden z graczy poddaje mecz, najczęściej w wyniku odniesionej podczas spotkania kontuzji. Spotkanie wówczas automatycznie zostaje rozstrzygnięte na korzyść jego przeciwnika.

Jak krecz w tenisie rozliczają legalni bukmacherzy? Zazwyczaj jeśli dany zawodnik skreczował mecz, to zakład rozliczany jest jako zwrot. Zdarza się jednak, że bukmacher taki takie zdarzenie rozlicza jako porażkę kreczującego tenisisty bądź tenisistki.

Krecz tenis

Krecz w tenisie u bukmacherów

Jak krecz w tenisie rozliczają bukmacherzy? U każdego z operatorów warunki rozliczania kreczu mogą być różne, a poniżej opisujemy jak wygląda to w przypadku czołowych, legalnych bukmacherów działających na polskim rynku.

Krecz tenis w STS

Jakie krecz w tenisie rozlicza bukmacher STS? Ten operator typy na wynik meczu przerwanego przez krecz rozliczy jako zwrot. 

To jednak nie wszystko. W STS skreczowanie w meczu oznacza, że wszystkie zakłady na które skrecz miał wpływ również zostaną rozliczone jako zwrot. Zakłady, które mogły być rozliczone przed skreczem będą rozstrzygnięte zgodnie z dotychczasowym wynikiem.

Krecz tenis w Superbet

W przypadku Superbetu także zastosowanie ma zasada, że krecz w tenisie oznacza zwrot. Analogicznie jak w przypadku STS dotyczy to zarówno typów meczowych, jak i sytuacji w której dany zakład na inne rynki nie mógł być rozstrzygnięty z powodu przerwania pojedynków, bo zawodnik skreczował w meczu.

Zakłady, które będą mogły być rozliczone przed przerwaniem spotkania z powodu kreczu są przez Superbet rozliczane normalnie.

Krecz tenis w Fortunie

Kolejny z czołowych bukmacherów, który jasno określa jak rozliczyć krecz w tenisie to Fortuna. Operator większość zakładów rozlicza zgodnie z najpopularniejszym rynkowym trendem, zatem krecz oznacza zwrot.

Mecz z kreczem w tenisie w Fortunie

To jednak nie wszystko, bowiem w Fortunie możemy znaleźć zakłady na mecz razem z kreczem. Dzięki temu ewentualny krecz nie spowoduje anulowania zakładu, ale zawodnik skreczujący mecz będzie ogłoszony przegranym w spotkaniu.

Krecz tenis w Betclic

W Betclicu krecz rozliczany jest jako zwrot dla wszystkich meczów tenisowych, gdzie nastąpi tego rodzaju zdarzenie. Ponownie, tak jak u innych czołowych operatorów, zdarzenia które będą mogły zostać obiektywne rozliczone mimo kreczu, zostaną rozliczone. Pozostałe policzone będą po kursie 1.00.

Pamiętajmy, że zdarzenia mogące być rozliczone mimo skreczu mogą być zarówno wygrane jak i przegrane. Nie jest zatem tak, że zawsze krecz oznaczał będzie pełną anulację zakładu.

Krecz tenis w forBET

Krecz w tenisie u bukmachera forBET także rozliczany jest jako zwrot zakładu, czyli po kursie 1.00. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy zawodnik skreczował z powodu kontuzji, jak i sytuacji związanej np. z dyskwalifikacją.

Rzecz jasna bukmacher zdarzenia możliwe do rozliczenia mimo kreczu będzie rozliczał zgodnie z ich rozstrzygnięciem. Przykładowo: jeśli krecz nastąpił w drugim secie, to zakłady na zwycięzcę pierwszego seta będą uwzględnione normalnie.

Krecz w tenisie – przykłady

Aby możliwie najlepiej zrozumieć jak działa krecz w tenisie w praktyce, czas posłużyć się przykładem, który pozwoli zrozumieć jak bukmacherzy rozliczają konkretne zakłady.

Pod uwagę weźmiemy tutaj mecz Wiktorii Azarenki z Jeleną Rybakiną podczas turnieju WTA w Dubaju.

Mecz został przerwany przed trzecim setem, a do tego czasu wynik wynosił 6:4, 2:6. Wiktoria Azarenka wygrała niespodziewanie pierwszego seta, ale w drugim zaczęła słabnąć. Na trzecią partię nie wyszła i skreczowała mecz.

W tym przypadku jeśli typowaliśmy wygraną w meczu jednej bądź drugiej zawodniczki, to zakłady te będą rozliczone jako zwrot u znacznej większości bukmacherów. Podobnie jeśli graliśmy zakłady powyżej/poniżej 2.5 seta. Co z kolei jeśli typowaliśmy, że 1. seta wygra Wiktoria Azarenka? Taki zakład byłby wygrany, a jeśli postawiliśmy zakład, że wygra go Jelena Rybakina to zakład byłby przegrany.

Co jeśli typowaliśmy handicap w tenisie dla tego meczu powyżej 15.5 gema w meczu? Taki zakład również byłby rozliczony jako wygrany. Te o wyższych progach omawiać możemy w kwestii zwrotu. Podsumowując. Każdy zakład możliwy do rozliczenia na moment przerwania meczu zostaje rozliczony zgodnie ze stanem faktycznym, a pozostałe są anulowane/ rozliczane jako krecz = zwrot.

Jak bukmacherzy rozliczają krecz w tenisie?

Wiemy już jak rozliczają bukmacherzy krecz w tenisie. Czas teraz uporządkować poszczególne rozstrzygnięcia w zależności od tego, jak rozlicza je większość legalnych operatorów:

Zakłady rozliczone jako zwrot

  • Wynik meczu – krecz zazwyczaj oznacza, że zakłady na wynik meczu będą rozliczone jako zwrot. Wyjątkiem są sytuacje, gdy inaczej stanowi regulamin bukmachera lub wybraliśmy typ na wynik z kreczem (dostępny np. w Fortunie)
  • Zakłady bez możliwości rozliczenia – przykładowo: jeśli krecz nastąpił w pierwszym secie, to zakłady dotyczące drugiego seta nie będą rozliczone. Tego rodzaju zdarzenia na kuponie bukmacher powinien rozliczyć po kursie 1.00.

Zakłady rozliczone jako wygrane/przegrane

  • Wynik meczu – ten rodzaj zakładu w przypadku kreczu rozliczony zostanie wyłącznie, jeśli zagraliśmy zakład zakładający uwzględnienie skreczowania meczu w rozliczeniu. Wówczas zawodnik, który kreczował jest uznany za przegranego.
  • Zakłady możliwe do rozliczenia – przykładowo: jeśli typowaliśmy, że dany zawodnik wygra pierwszego seta, a kreczowanie nastąpiło w drugim to tego rodzaju zakład będzie rozstrzygnięty zgodne z naszym typem. 
  • Zakłady długoterminowe/turniejowe – tego rodzaju zakłady rozliczane są jako przegrane, jeśli typowany przez nas do wygrania turnieju zawodników przegrywa z powodu kreczowania meczu.

Krecz tenis – podsumowanie

Większość bukmacherów krecz w tenisie rozlicza jako zwrot, z zachowaniem w mocy typów na zdarzenia, które można było rozstrzygnąć w danym meczu mimo zaistnienia kreczu ze strony jednego z zawodników.

FAQ

Czym jest krecz w tenisie?

Krecz w tenisie to przerwanie meczu tenisowego z powodu kontuzji lub wycofania się z gry jednego z zawodników. Tego rodzaju zdarzenia nie są wcale rzadkością i co jakiś czas możemy usłyszeć o skreczowaniu meczu nawet przez czołowych zawodników.

Jak rozliczany jest krecz meczu tenisowym?

U większości bukmacherów zakłady meczowe na pojedynki tenisowe rozliczane są jako zwrot w przypadku krecz jednego z zawodników.