Marża bukmacherska: czym jest i jak ją obliczyć?

Pojęcie marży bukmacherskiej jest nieodłącznym elementem typowania zakładów. Z czym wiąże się w przypadku zakładów to hasło? Jak obliczać marżę u bukmacherów? O wszystkim dowiecie się z lektury tego artykułu.

Marża bukmacherska co to jest?

Samo pojęcie “marża” nie jest związane wyłącznie z bukmacherką. Jeśli jednak zastanawiamy się co to jest marża bukmacherska, to warto na początek wyjaśnić genezę samej marży. 

Jest to nic innego, jak różnica między ceną sprzedaży a zakupu (lub produkcji) danego produktu, określająca nadwyżkę, czyli zysk. Najczęściej marża wyrażona jest procentowo. Tak jest również w przypadku marży bukmacherskiej. Mówimy tu zatem o zysku, który dany operator osiągnie za samą usługę, którą w tym przypadku jest samo wytypowanie zakładu.

Można zatem zadać sobie pytanie, ile procent bierze bukmacher? Odpowiedź nie będzie jednak jednoznaczna, bowiem bukmacherzy pod uwagę biorą wiele zmiennych i każdy z nich nieco inaczej podchodzi do kwestii marży. Poszczególni operatorzy raczej sami nie informują ile wynosi ona na dany zakład – chyba, że w pełni z niej rezygnują – zatem warto samemu umieć to wyliczyć. 

Jak obliczyć marżę bukmacherską?

Obliczanie marży bukmacherskiej jest możliwe za pomocą specjalnego wzoru. Dzięki temu dowiemy się jak marża wpływa na wygraną, a także będziemy mogli wybrać u którego bukmachera najbardziej opłaca się typować, aby już na samym wstępie nie zmniejszać potencjalnych zysków, oddając je w ręce bukmachera.

Jeszcze zanim opiszemy szczegółowo, jak obliczyć marżę bukmacherską, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wpływ na jej wysokość może mieć bowiem wiele czynników. Jednym z nich jest typ zakładu. W zależności od tego czy mówimy o zakładzie dwudrogowym (1-2) czy trzydrogowym (1-X-2) możemy spodziewać się różnicy w marży bukmacherskiej. 

Ponadto, wyliczenie marży dla pojedynczego zdarzenia, wcale nie musi oznaczać, że na całym kuponie będzie ona taka sama. Bukmacherzy narzucają różne marże na konkretne rynki, dyscypliny czy nawet mecze. 

Marża bukmacherska w zakładzie dwudrogowym

Jak obliczyć marżę bukmacherską w zakładzie dwudrogowym? Musimy w tym wypadku przyjąć wzór:

(1/kurs zdarzenia*100) + (1/kurs zdarzenia*100) – 100 = marża bukmacherska %

Aby unaocznić, jak dokładnie wygląda marża bukmacherska w tym przypadku, posłużymy się przykładem z oferty jednego z bukmacherów. 

Marża bukmacherska w zakładzie dwudrogowym

W tym przypadku wyliczymy zatem marzę bukmacherską w następujący sposób:

(1 / 2.40 * 100) + (1 / 1.58 * 100) – 100 = 4.96%

Marża dla tego zakładu wynosi zatem 4.96%

Marża bukmacherska w zakładzie trzydrogowym

Obliczanie marży bukmacherskie w zakładach trzydrogowych odbywa się na podobnej zasadzie co opisane wyżej, ale musimy do wskazanego wzoru dodać jeszcze jedno działanie, które odpowiada za trzeci z wystawionych kursów. Sam wzór kształtuje się zatem następująco:

(1/kurs zdarzenia*100) + (1/kurs zdarzenia*100) + (1/kurs zdarzenia*100) – 100 = marża bukmacherska %

Po raz kolejny warto posłużyć się przykładem, który pozwoli nam unaocznić wyliczanie marży w tym przypadku.

Marża bukmacherska w zakładzie trzydrogowym

Czas przejść do obliczenia marży, którą poznamy korzystając z działania:

(1 / 1.47 * 100) + (1 / 4.60 * 100) + (1 / 7.00 * 100) – 100 = 4.05%

Dla tego zakładu trzydrogowego marża wynosi 4.05%.

Marża bukmacherska w zakładzie x-drogowym

Zakłady bukmacherskie nie ograniczają się jedynie do dwu i trzydrogowych możliwości rozstrzygnięcia. To najbardziej popularne rynki typów, ale przecież typerzy mogą obstawiać również inne zakłady. Wówczas wskazany wyżej wzór należy rozwijać o tyle opcji wyniku, ile daje nam bukmacher.

Co wpływa na wysokość marży bukmacherskiej? 

Wiedząc już co to jest marża bukmacherska, a także umiejąc wyliczyć ją na podstawie wzoru, możemy zastanawiać się nad jeszcze jedną ważną kwestią. Jak marża wpływa na wygrane graczy i od czego tak naprawdę zależy jej wysokość? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w kolejnych akapitach.

Popularność zakładu

Pierwszym z zagadnień, które będą miały wpływ na marżę bukmacherską, jest popularność  danego zakładu. Na najpopularniejsze dyscypliny sportu i związane z nimi najczęściej typowane mecze czy rozgrywki marża będzie niższa. 

Bukmacher może sobie na to pozwolić, bowiem to dzięki popularnym wydarzeniom ma szansę przyciągnąć do siebie graczy, a w efekcie i tak zarobi na zakładach, bowiem dane spotkanie typować będzie spora liczba typerów. Nawet dyktując niższą marżę, efekt skali zadziała w tym przypadku na zyski.

Mówiąc w skrócie: prędzej uda nam się znaleźć zakłady o niskiej marży na rozgrywki Ekstraklasy, La Ligi czy Ligi Mistrzów aniżeli na spotkania drugiej ligi argentyńskiej. Niższe marże raczej zaobserwujemy w przypadku meczów tenisowych, aniżeli typując unihokej i piłkę wodną. Rzecz jasna to tylko przykłady, a od nich mogą występować odstępstwa.

Rynki dwu, trzy i wielodrogowe

Wpływ na wysokość marży bukmacherskiej ma też rodzaj zakładu. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten sam mecz i jego rozstrzygnięcie, to zazwyczaj niższą marżą będą mogły pochwalić się zakłady dwudrogowe, gdzie stawki rozkładać się mogą tylko na jedną z dwóch dostępnych opcji. To zakłady na zwycięstwo w tenisie czy siatkówce, a także np. zakłady under/over znane choćby z piłki nożnej.

Wyższe marże natomiast naliczane są na zakłady trzydrogowe, gdzie są już trzy rozstrzygnięcia. Oznacza to, że stawki także rozłożą się na więcej typów. Tu jako przykład wskażemy zakłady na wynik meczu piłkarskiego, gdzie poza wygraną zespołu 1 lub 2 dochodzi potencjalny remis.

Najwyższe marże bukmacherskie będą narzucone na zakładu o wielu opcjach wyboru, np. w przypadku rozgrywek tenisowych będzie to wskazanie zwycięzcy całego turnieju spośród kilkunastu zawodników. 

Kupon SOLO i AKO

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie procenty, to trudno jednoznacznie wskazać w jakim przypadku marża bukmacherska będzie wyższa. Obliczyć to można na podstawie średniej arytmetycznej, biorąc pod uwagę marżę poszczególnych zdarzeń umieszczonych na kuponie. 

Jak to zrobić? Najpierw wyliczamy marżę dla każdego zakładu po kolei, według wzorów umieszczonych wyżej, a następnie sumujemy otrzymany wynik. Na samym końcu musimy podzielić go przez liczbę zdarzeń na kuponie, aby otrzymać wartość marży kuponu.

Kursy a marża bukmacherska

Czy marża bukmacherska ma wpływ na kursy? Jak najbardziej. Występowanie marży najlepiej zauważymy na zakładach, gdzie kursy na dwa możliwe rozstrzygnięcia się równoważą. Po raz kolejny warto przedstawić to na przykładzie.

Co to jest marża bukmacherska?

Jak widać w powyższym zestawieniu na walkę w MMA, obaj zawodnicy mają w opinii bukmachera równe szanse na wygraną. 

Gdyby jednak typowanie tego zakładu odbywało się bez marży, to kursy powinny wynieść 2.00 na każdą ze stron. Skoro są niższe, to znaczy, że “brakująca” wartość jest po prostu marżą. Im wyższe kursy, tym mniejsza jest marża bukmacherska. Niskie kursy, to wysoka marża.

Sprawdź również: Jak ograć bukmachera?

Marża a zarobek bukmachera

Jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy w tym tekście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “ile wynosi marża bukmacherska”. Wszyscy zależy od wielu zmiennych, których przykłady podaliśmy powyżej. 

Zdarza się, że bukmacher rezygnuje z marży w ramach akcji promocyjnej na dane rozgrywki czy mecz. Nie można jednak oczekiwać, aby gra bez marży była dostępna stale i na całą jego ofertą.

Wynika to z prostego faktu. Gdyby o zysku bukmachera decydowało wyłącznie trafne typowanie zakładów przez graczy, to mógłby on szybko generować straty lub przynajmniej drastycznie zmniejszyć swój zysk. Bukmacher jednak, aby jego działalność miała rację bytu, chce zarabiać. Stąd korzysta z marży bukmacherskiej. 

Przyjęło się, że przeciętna marża bukmacherska wynosi od 5 do 10%. Jest to jednak granica dość płynna. Zdarzają się zakłady, na które marża jest niższa, co na pewno korzystnie wpływa na ewentualne wygrane gracza. Są jednak i takie rynki typów, gdy marża jest o wiele wyższa.

Jak obniżyć marżę u bukmachera?

Czy gracz może w jakiś sposób zmniejszyć marżę u bukmachera? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Gracze nie mają bezpośredniego wpływu na marżę bukmacherską, ale korzystając z promocji i bonusów czasem zyskują szansę na jest zmniejszenie np. dzięki BOOSTom na wygrane wydarzenia.

Po raz kolejny warto posłużyć się przykładem. Jednym z legalnych bukmacherów na rynku jest Fuksiarz. Rejestrując konto – i wpisując dostępny dla bukmachera Fuksiarz kod promocyjny – możemy aktywować kilka promocji na start. Dodatkowo sam bukmacher co jakiś przygotowuje kursowe BOOSTy na popularne wydarzenia. Oznacza to wyższe kursy, a co za tym idzie obniżenie marży.

Tak wygląda przykładowe zestawienie kursów w stałej ofercie na mecz tenisowy:

Zakład z wyższą marżą bukmacherską

Marża dla tego zakładu wynosi 7.03%. Fuksiarz przygotował jednak BOOST, czyli ofertę z podwyższonymi kursami na ten mecz:

Zakład z niższą marżą bukmacherską

Jeśli zdecydujemy się zagrać zakład z oferty BOOST, wówczas marża spadnie do 3.98%.

Tego rodzaju promocje znaleźć można u wielu bukmacherów.

Marża bukmacherska – przykłady

Czas opisać, jak marża bukmacherska prezentuje się w szerszym ujęciu, dla czołowych legalnych bukmacherów w Polsce. Porównamy ją na przykładzie kilku dyscyplin sportu i różnych zdarzeń, aby wskazać u którego bukmachera możemy liczyć na niskie marże, a który z nich ma je na wyższym poziomie.

Liga Mistrzów: Sevilla – Arsenal
BukmacherKursy Marża
Superbet4.00 – 3.80 – 1.855.37%
Fortuna4.10 – 3.75 – 1.855.11%
STS4.00 – 3.50 – 1.847.92%

Jak widać na poniższym przykładzie, marża bukmacherska na wydarzenie w ramach Ligi Mistrzów oscyluje w okolicach 5-8% u czołowych przedstawicieli branży. Wyższe marże są już, zgodnie z tym co opisywaliśmy wcześniej, na mecze odbywające się w mniej popularnych rozgrywkach piłkarskich. 

2. liga brazylijska: Mirassol SP – Guarani SP
BukmacherKursy Marża
Superbet1.85 – 3.30 – 4.755.41%
Fortuna1.90 – 3.15 – 4.307.63%
STS1.88 – 3.15 – 4.258.47%

Zmieniając dyscyplinę, ponownie możemy zaobserwować zmiany w marży bukmacherskiej u prezentowanych trzech bukmacherów. Tym razem wzięliśmy pod lupę obstawianie tenisa z dostępnej oferty kursowej na turniej ATP w Tokio.

ATP Tokio: Garin – Popyriin
BukmacherKursy Marża
Superbet2.45 – 1.555.33%
Fortuna2.46 – 1.555.17%
STS2.45 – 1.574.51%

Jeśli na mecze piłkarskie bukmacher STS miał najwyższą marżę na wskazane zakłady, to w przypadku tenisa ma ją na zdecydowanie najniższym poziomie.