Zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich [PORADNIK]

Jedną z kluczowych rzeczy, o którą należy zadbać na początku przygody z obstawianiem, jest zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich. Jak skutecznie to robić? Na co zwracać uwagę? W tym tekście opisujemy, jak podejść do zarządzania kapitałem w bukmacherce.

Zarządzanie kapitałem w obstawianiu – jak to robić?

Zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich to podstawa dla każdego gracza. Tylko mając odpowiednie podejście do aspektu finansowego jesteśmy w stanie uzyskać pełną kontrolę nad naszymi wydatkami, a jednocześnie zadbać o możliwie najwyższą stopę zwrotu.

Aby się do tego odpowiednio przygotować, należy zrozumieć, że wygrywanie u bukmachera niejednokrotnie jest dłuższym procesem, który wymaga czasu, cierpliwości, a przede wszystkim rozsądku. Od czego jednak zacząć? W tym tekście skupiamy się na tym, jak zarządzać kapitałem w obstawianiu u bukmachera.

Jak zarządzać kapitałem w zakładach bukmacherskich?

Ustalenie odpowiedniego kapitału

Każdy gracz, który chce postawić jakiś zakład, musi dysponować pewną kwotą zgromadzoną na swoim koncie bukmacherskim. Polskie firmy oferują rozmaite stawki, od których możemy zacząć grę. Najczęściej mówimy jednak o niskich kwotach, których wartość to około 2 PLN. Zarządzanie kapitałem w obstawianiu w tym przypadku jest jednak niemożliwe. O nim mówimy, gdy spojrzymy na typowanie szerzej.

W związku z tym skupmy się na innej sytuacji hipotetycznej. Przyjmuje się, że pierwsze rzetelne wyliczenia dotyczące naszej skuteczności, a co za tym idzie stopy zwrotu, możemy przeprowadzić po postawieniu około 100 zakładów. Wobec tego przyjmijmy, że zamierzamy je postawić na przestrzeni miesiąca. Jaki kapitał będzie odpowiedni? To w pełni zależy od naszego podejścia, ale przede wszystkim możliwości finansowych. Należy za wszelką cenę uniknąć sytuacji, w której zbyt dużo pieniędzy przeznaczamy na zakłady bukmacherskie, które z natury są uznawane za bardzo ryzykowny rynek.

Tym samym nasz kapitał początkowy w miesiącu może wynosić 100, 500 lub 1000 złotych, ale też – jeśli decyzję podejmiemy rozważnie – wstępna suma może znacznie przekraczać lub oscylować poniżej tych wartości. Dla łatwości przedstawienia wyliczeń przyjmiemy, że rozpoczynamy grę z 1000 złotych na koncie. Co dalej?

Przyjęcie strategii

Kiedy już ustaliliśmy nasz kapitał i wpłaciliśmy środki na konto u bukmachera, możemy przejść do kolejnego kroku. Nie jest nim jednak postawienie pierwszego zakładu ani nawet dokonanie analizy wstępnie wybranego typu, chociaż kroki te – z oczywistych względów  – również są niezwykle ważne. Na tym etapie powinniśmy skupić się na zapoznaniu z dostępnymi strategiami, a następnie wybrać jedną lub kilka z nich. Przyjmuje się, że zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich skuteczniejsze jest, gdy poza planem A mamy też plan B, a najlepiej C na rozporządzenie finansami.

Przypomnijmy, że wśród metod zarządzania kapitałem w bukmacherce wyróżniamy między innymi:

  • progresję – stopniowo zwiększamy stawkę aż do osiągnięcia wygranej. Zwykle w progresji opieramy się na remisach jednej drużyny i to na nie konsekwentnie stawiamy. Jednak progresja na remisy, to tylko jeden z systemów gry tym sposobem.
  • płaska stawka – pomocna w kontrolowaniu budżetu. Przyjmujemy bowiem, że będziemy przeznaczali na kupon dokładnie 5% dostępnego kapitału. Trzymamy się tego nie tylko wtedy, gdy wygrywamy, ale przede wszystkim wtedy, gdy fortuna nam nie sprzyja. Oczywiście wartość 5% jest umowna, a gracze mogą przyjąć inny procent jako wartość wyjściową. Ważna jest przede wszystkim konsekwencja.
  • system Martingale’a – ryzykowna taktyka. Jeśli przegrywamy, to podwajamy sumę, którą postawiliśmy na taki kupon, aby obstawić następny. Jeśli wygrywamy, to zdobyty kapitał traktujemy jako zysk.

Taktyk jest oczywiście więcej, dlatego kluczowym jest, aby dokonać spokojnego i w pełni świadomego wyboru. Kiedy już się z tym uporamy, możemy spokojnie przejść do następnego etapu, czyli podziału naszego kapitału. W tym momencie dysponujemy już bowiem wiedzą na temat kwoty, którą chcemy przeznaczyć na zakłady i mamy przyjęte strategie, więc możemy działać dalej.

Podział kapitału

Zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich w kwestii podziału środków, jest uzależnione od danego gracza. Sugeruje się jednak, aby nasz kapitał podzielić na cztery lub pięć mniejszych kwot, które, dla przykładu, wyrazimy w postaci procentowej.

Przypomnijmy, że jako nasz początkowy kapitał przyjęliśmy wspomniane wcześniej 1000 złotych. Możliwą ścieżką podziału będzie:

  • 30% – główna strategia. Jedną z naszych strategii bukmacherskich powinniśmy określić jako główną. To na nią będziemy stawiać najwięcej pieniędzy, co maksymalizuje szansę na dużą wygraną, ale też ewentualna wpadka może być proporcjonalnie bardziej bolesna. Wobec tego warto postawić na taktykę, którą znamy i jesteśmy je najbardziej pewni.
  • 20% – strategia drugoplanowa. Druga ze strategii również jest związana z pokaźnym kapitałem. Niemniej, w związku z tym, że jedna z taktyk powinna być prymarną, w tym wypadku nasza stawka będzie nieco mniejsza.
  • 10% – strategia trzecioplanowa. Jeśli wybraliśmy więcej niż dwie strategie, to pozostałą część pieniędzy możemy ulokować w kapitale na kolejną taktykę. Jeśli zdecydowaliśmy się na dwie, to stawkę tę (100) powinniśmy przeznaczyć na główną strategię, strategię drugoplanową lub tak zwane zabezpieczenie. W ten sposób powinniśmy znaleźć złoty środek na zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich.
  • 40% – zabezpieczenie. Kwotę tę (w przypadku naszego schematu 400 złotych) możemy przeznaczyć na dofinansowanie jednej ze strategii, jeśli dostrzeżemy jakąś atrakcyjną dla nas promocję. Pieniądze te są również przydatne, gdybyśmy taktykę chcieli lub musieli zmienić, gdyż obrana wcześniej okaże się nietrafiona i doprowadzi do utraty środków na nią przeznaczoną.

Przyjęty przez nas podział kapitału gwarantuje następujące wartości – 300, 200 , 100 i 400 PLN. Załóżmy wobec tego, że wybrany przez nas typ wpisuje się w ramy naszej głównej strategii. Czy w związku z tym powinniśmy postawić całość kwoty, czyli 300 PLN, na jeden zakład? Niekoniecznie. Co więcej, takich sytuacji doświadczeni gracze starają się unikać.

Jak umiejętnie obstawiać zakłady?

Odpowiedzialne stawianie zakładów to kolejna kwestia, którą należy przyswoić, jeśli chcemy umiejętnie zarządzać kapitałem w bukmacherce. Przyjmuje się, że powinniśmy unikać sytuacji, w której całość dostępnych środków przeznaczamy na jeden zakład. W razie niepowodzenia zostajemy bez środków na jednej z lokat, wobec czego musimy zrezygnować z jednej strategii lub sięgnąć po pieniądze zgromadzone na koncie z zabezpieczeniem. Ma to niewiele wspólnego z rozsądnym zarządzaniem kapitałem w bukmacherce.

Tym samym bardziej rozsądne wydaje się wprowadzenie kolejnego kapitału, który również wyrazimy w wartościach procentowych. Według specjalistów stawka na kupon z jednym wydarzeniem powinna być większa niż na zakład z kilkoma typami, ale nie może przekraczać pewnej wartości. Dla określonego przez nas wcześniej kapitału – 1000 złotych – rozsądne wydaje się przeznaczenie 10% wartości jednej z lokat na SOLO oraz 5-8% na AKO. Ponownie jednak należy przede wszystkim postępować zgodnie z samym sobą, więc progi mogą być obniżone w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na kursy, jakie figurują obok danego typu na naszym kuponie. Trzymanie się zasady – im większe ryzyko (kurs), tym mniejsza stawka – wydaje się uzasadnione. Inaczej będziemy podchodzić do kuponu AKO ze średnimi kursami na poziomie 1.25, a zupełnie inaczej, gdy przeciętne wartości zaczną oscylować w okolicach 2.15. Prawdopodobieństwo porażki jest znacznie większe w drugim przypadku, co powinno wpłynąć na obniżenie stawki procentowej. 

Dlaczego zarządzanie kapitałem w obstawianiu jest ważne?

Zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich to podstawowa kwestia, którą powinien przyswoić oraz wcielić w życie każdy odpowiedzialny gracz. Bez tego niemożliwa będzie kontrola naszych finansów, a to właśnie ona stoi u podstaw skutecznego obstawiania zakładów. Powinniśmy bowiem do minimum zmniejszyć ryzyko przeznaczenia zbyt dużych środków pieniężnych na obstawianie, gdyż nierozsądna postawa nieubłaganie prowadzi do kłopotów finansowych.

Zarządzanie kapitałem jest jednak przydatne nie tylko w wypadku spełnienia się czarnego scenariusza, ale też wtedy, gdy skutecznie typujemy rozstrzygnięcia zakładów.

Gdy wygrywamy, konieczne jest ustalenie limitów, których będziemy sumiennie przestrzegać. Całość wygranej nie powinna być bowiem momentalnie przeznaczona na zwiększenie salda na naszym koncie. Lepiej podzielić wygraną, a jedynie część pieniędzy spożytkować na dalszą grę po uprzedniej korekcie kapitału początkowego.

Innym czynnikiem, który opowiada się za zarządzaniem kapitałem, jest unikanie nadmiernych emocji. Dzięki rozsądnemu podejściu unikamy impulsywnych decyzji pod wpływem chwili. To ważne, ponieważ nagłe decyzje mogą prowadzić do strat. Są bowiem mało przewidywalne i zwykle podejmowane bez poparcia o gruntowną analizę, a tego w bukmacherce należy bezwzględnie unikać.

Jak określić kapitał na obstawianie?

Najprostszym sposobem na określenie kapitału w bukmacherce będzie prosta strategia: przeznacz na grę tyle środków, ile potencjalne możesz stracić bez negatywnego wpływu na sytuację finansową.

W naszej strategii, dla równego rachunku, przyjęliśmy kwotę 1000 PLN. Jednak zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich może odbywać się dużo niższych, ale też dużo wyższych kwotach. Jeśli miesięcznie możemy sobie pozwolić na wpłatę w wysokości 100 PLN, to nie powinniśmy na siłę przekraczać tej wartości.

Rozsądne zarządzanie kapitałem w bukmacherce oznacza, że nigdy nie gramy za pieniądze, które zmuszą nas do pożyczania środków czy przesuwania innych wydatków z powodu błędnego obstawiania. Oczywiście, gramy z myślą o tym, aby kapitał powiększać. Jednak zawsze powinniśmy przyjąć w rozważaniach potencjalną utratę całego kapitału i dostosować budżet w taki sposób, aby nie było to bolesne w skutkach.

Najczęstsze błędy w zarządzaniu kapitałem w bukmacherce

Jakie są najczęstsze błędy w zarządzaniu kapitałem w zakładach bukmacherskich? Możemy wyróżnić ich przynajmniej kilka.

Błędy w zarządzaniu kapitałem w bukmacherce

Brak określenia kapitału

Częstym błędem graczy jest brak określenia wysokości środków, które będą przeznaczone na obstawianie. Przez to typerom może zdarzać się brak kontroli nad tym, ile realnie przeznaczyli na grę w danym czasie. Utrudnia to zarówno trzymanie się strategii obstawiania, jak i może prowadzić do problemów finansowych przy inwestycji zbyt wysokich kwot na grę.

Zbyt wysokie stawki na jeden zakład

Wspomnieliśmy już wcześniej, że gracze powinni określić wysokość stawki na jeden zakład. Optymalne wydaje się być granie za ok. 5% kapitału, choć tę strategię można dostosować do własnych potrzeb. Granie za zbyt wysokie stawki będzie z kolei zgubne, jeśli trafi nam się seria nietrafionych kuponów. Wówczas bardzo szybko możemy utracić cały kapitał.

Możemy zobrazować to sobie w bardzo prosty sposób: grając za 5% wartości kapitału możemy postawić 20 kuponów. Jeśli zagramy kupony o stawce równej 10% dostępnych środków, to mamy tylko 10 szans na zagranie.

Przyjęcie złej strategii

Nie zawsze pierwotnie przyjęta strategia gry i zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich będzie trafna. Co więcej, błędne podejście nie jest niczym wyjątkowym. Ważne, aby wyciągać wnioski i korygować przyjętą strategię w celu maksymalizacji zysków.

Błędne planowanie zakładów

Skuteczność typowania to jedno, a samo planowanie zakładów to coś zupełnie innego. Jeśli zdarza nam się nie trafić niektórych kuponów, to nie jest to jeszcze problemem. Gorzej, jeśli seryjnie błędnie obstawiamy zakłady. Wówczas warto przemyśleć, gdzie leży tego przyczyna. Może to być zarówno gra po zbyt wysokich kursach, jak i np. nadmierna wiara w kupony AKO.

Brak analizy skuteczności

W zniwelowaniu błędów pomaga analiza własnej gry. Na tej podstawie możemy wyciągnąć wnioski: jakie kupony najczęściej trafiamy, które dyscypliny typujemy skutecznie, a co w naszej grze powoduje porażki. Tylko analiza własnej gry pozwoli na osiągnięcie zysków. W przeciwnym razie nawet najlepsze zarządzanie kapitałem w zakładach bukmacherskich będzie wyłącznie zmniejszeniem strat.

Emocjonalne podejście

Skuteczne typowanie i zarządzanie kapitałem w obstawianiu jest możliwe tylko wówczas, gdy opierać się będziemy na chłodnej kalkulacji i analizie. „Gorąca głowa” i emocjonalne podejście nigdy nie prowadzi do sukcesu. W grze potrzebna jest konsekwencja i trzymanie się planu, natomiast zbyt emocjonalne podejście do typowania zaburza nam rozsądny ogląd sytuacji.

Zarządzanie kapitałem w bukmacherce – podsumowanie

Kwestia zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich jest jedną z kluczowych, aby móc liczyć na ewentualne zyski z wygranych. Rozsądny dobór kapitału, jego podział i odpowiednie stawkowanie są nieodłącznym elementem gry u bukmachera.

Strategia zarządzania kapitałem powinna poprzedzić typowanie i to od niej powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z zakładami, jeszcze przed zagraniem pierwszych kuponów.

FAQ

Dlaczego zarządzanie kapitałem w obstawianiu jest ważne?

Zarządzanie kapitałem w bukmacherce pozwoli nam przyjąć odpowiednią strategię, dzięki której zmaksymalizujemy swoje zyski, lub będziemy mogli zmniejszyć straty przy błędnym obstawianiu.

Jak dobrze zarządzać kapitałem w zakładach bukmacherskich?

Aby dobrze zarządzać kapitałem w obstawianiu niezbędne jest trzymanie się wcześniej przyjętego planu. Na początek powinniśmy jasno kreślić wysokość kapitału, przyjąć strategię gry i podział środków, a także odpowiednio reagować i analizować swoje wyniki.