Kontrowanie w zakładach bukmacherskich. Czym jest kontra?

Kontra w bukmacherce to stosowana przez graczy taktyka. Na czym polega i czy warto tak grać w zakładach bukmacherskich? O tym piszemy w tym artykule. Przedstawiamy kalkulator kontry i rodzaje kontrowania.

Co to jest kontra w bukmacherce?

Kontrowanie zakładów bukmacherskich polega na zagraniu zakładu przeciwnego, do tego który postawiliśmy wcześniej. Ma to na celu zapewnienie zysku bez względu na rozliczenie danego zdarzenia lub zmniejszenie straty wynikającej z dobranego pierwotnie błędnego typu.

Są to podstawowe dwa rodzaje kontry w zakładach bukmacherskich, które stosowane są w zależności od sytuacji i intencji gracza. Kalkulator kontry pozwoli nam stwierdzić, kiedy i w jaki sposób warto skorzystać z tej formy obstawiania zakładów.

Rodzaje kontry

Jak wspomnieliśmy powyżej, wyróżniamy podstawowe dwa rodzaje kontry w zakładach bukmacherskich. Ich specyfika określa to, co na celu ma zagranie kontry u bukmachera.

Kontra w bukmacherce - rodzaje
  • Zapewnienie wygranej poprzez kontrę w zakładach – tego rodzaju kontra gwarantuje wygraną bez względu na to, który z typów będzie trafiony: czy pierwotnie zagrany przez gracza, czy też zagrany jako kontra. Zadaniem gracza jest w tym przypadku takie dobranie stawki kontry, aby rzeczywiście zaistniał zysk. Do tego celu posłuży nam kalkulator kontry u bukmachera.
  • Zniwelowanie straty poprzez kontrę w zakładach – jeśli jesteśmy przekonani, że nasz pierwotny typ będzie przegrany, to gramy kontrę by po prostu zniwelować straty, dobierając do tego określoną stawkę. Ponownie przydany będzie kalkulator kontry, który pozwoli dobrać wartość stawki.

Oba rodzaje kontry w zakładach bukmacherskich mają swoich zwolenników, chociaż to pierwsza – gwarantująca zysk bez względu na rozstrzygnięcie – cieszy się większą popularnością. Jaki będzie najlepszy bukmacher do grania kontry? Tak naprawdę wybór operatora nie jest tu kwestią najważniejszą, a w konkretnych sytuacjach bukmachera wskaże kalkulator kontry na podstawie kursów. Przede wszystkim jednak trzeba zrozumieć sam mechanizm działania kontry w zakładach.

Kalkulator kontry – przykłady

Jak kontrować zakłady bukmacherskie? Poniżej prezentujemy przykłady, które pomogą zrozumieć to zagadnienie. Przedstawiamy dwa schematy: kontrę dla kuponu singlowego oraz akumulowanego.

Kalkulator kontry zakładu singlowego

Zacznijmy od kontry na singla, którą zagramy w ramach zakładów live. Przyjmijmy, że postawiliśmy swój pierwszy zakład na wygraną drużyny A po kursie 2.00 w ofercie przedmeczowej. Stawka to 100 PLN. 

  • W tym przykładzie: 100 PLN x 2.00 x 0.88 = 176 PLN, zatem “na czysto” możemy wygrać 76 PLN. 

W trakcie meczu stwierdzamy jednak, że nasz typ jest zagrożony a wytypowana przez nas drużyna raczej tego spotkania nie wygra. Wówczas decydujemy się na kontrę. 

Musimy zatem zagrać typ na remis lub wygraną drużyny B, czyli typ podwójnej szansy. Przyjmijmy, że w momencie typowania kurs na takie zdarzenie to 1.81. Kalkulujemy potencjalne rozwiązania, stosując kalkulator kontry, a następnie stawiamy zakład za np. 150 PLN. 

  • Wówczas: 150 PLN x 1.81 x 0.88 = 238.92, czyli “na czysto” 88.92 PLN. 

Z tego przykładu wynika, że łącznie w zakłady zainwestowaliśmy 250 PLN (100 PLN na zakład, 150 PLN na kontrę). W obu przypadkach będziemy stratni, ale jeśli trafna okaże się kontra, to będziemy na minusie tylko 11.08 PLN. Nie grając kontry, jeśli pierwotny kupon byłby przegrany, tracimy całe 100 PLN postawione a pierwotny kupon.

Kalkulator kontry zakładu akumulowanego

Nieco inaczej strategia będzie wyglądała dla kontrowania zakładów bukmacherskich w przypadku kuponów wielokrotnych, czyli akumulowanych. W tym przykładzie uznajmy, że gracz stworzył kupon AKO z łącznym kursem 8.00 na czterech zdarzeniach, a stawka wyniosła 50 PLN.

  • W takim razie: 50 PLN x 8.00 x 0.88 = 352 PLN, co daje “na czysto” wygraną 302 PLN. 

Przyjmijmy, że trzy zakłady zostały już rozliczone jako wygrane, ale gracz ma wątpliwości co do czwartego z nich. W nim wytypował zwycięstwo drużyny B w meczu piłkarskim. Kontra u bukmachera będzie zatem typem na wygraną zespołu A lub remis, czyli typ podwójnej szansy.

Jeśli kurs na takie rozstrzygnięcie wynosi 1.54, to gracz może zakład kontrę za 200 PLN. 

  • Wówczas: 200 PLN x 1.54 x 0.88 = 271.04 PLN, czyli “na czysto” 71.04. 

Nieważne zatem jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie, gracz i tak będzie na plus. Jeśli trafi kupon akumulowany to wygra 352 PLN przy inwestycji 250 PLN na zakłady, zatem zysk wyniesie 102 PLN.

W przypadku gdy trafna będzie kontra, to wygra 271.04 przy postawiony 250 PLN. Zysk to 21.04 PLN.

Jak widać, różnice są spore ale zysk gwarantowany. Rzecz jasna, jeśli ostatecznie wygrałaby drużyna typowana na kuponie AKO, to możemy mówić o tym, że kontra była niepotrzebna i mocno zmniejszyła zysk. Jednak w przypadku innego rozstrzygnięcia, taka kontra na zakład będzie skuteczna i nie tylko pozwoli nam nie stracić, ale nawet osiągnąć zysk w wysokości ok. 8%.

Kiedy kontrowanie zakładów bukmacherskich?

Jeśli wiemy już czym jest kontra w bukmacherce, to możemy przejść do kolejnego zagadnienia. Kiedy jej stosowanie ma sens?

W tym przypadku wiele zależy od samego podejścia gracza i jego filozofii gry. Nie da się jednak ukryć, że początkujący typerzy, którzy działają pod wpływem emocji, są bardziej chętni do grania kontry u bukmachera dla zmniejszenia straty. Czy to opłacalne rozwiązanie? Niekoniecznie.

Przyjmijmy, że zastosujemy kontrę na 10 zakładów zmniejszających stratę. W ogólnym rozrachunku i tak w każdym przypadku ta strata będzie odnotowana, a jej sumaryczna wartość może już bardziej widoczna. Nie dostrzegamy jej jednak przy pojedynczych typach, sądząc, że kontra u bukmachera uratowała nam część budżetu.

O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest kontrowanie zakładów wielokrotnych, które gwarantuje nam zysk. Warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze stawek, np. wykorzystując do jej wyliczenia kalkulator kontry, tak aby przy obstawianiu ostatniego zdarzenia z zakładu AKO zawsze wyjść na plus.

W wielu przypadkach duża wygrana przejdzie nam koło nosa, ale i tak będziemy stopniowo powiększać swój kapitał. Tu zatem przydaje się chłodna kalkulacja i umiejętności szacowania ryzyka. Czynników, które odpowiadają za to czy dany zakład skontrować jest bowiem bardzo dużo.

Czy warto korzystać z kalkulatora kontry?

Kalkulator kontry u bukmachera to narzędzie, które znacząco ułatwi nam sam proces kontrowania zakładów. Znając schemat i rozumiejąc po co w ogóle kontrować zakłady, możemy dzięki temu w szybki sposób odpowiednio dobrać stawki (jak je dobierać opisujemy w kolejnym akapicie).

Dostępne w sieci kalkulatory kontry działają w sposób intuicyjny i wykluczają błąd ludzki w obliczeniach. Jeśli odpowiednio wpiszemy wymagane informacje, to będziemy mogli otrzymać gotową propozycję tego, jak najlepiej kontrować dany zakład.

Jak dobierać stawki do kontry?

W jaki sposób dobierać stawkę do kontrowania zakładów bukmacherskich? Najważniejszą zasadą jest to, że kontrując musimy brać pod uwagę stawkę obu zagranych zakładów. Dlatego też dla obliczenia stawki kontry przydatny może być kalkulator kontry, który bez problemu znajdziemy w sieci. 

Jak dobierać stawkę do kontrowania u bukmachera?

Najbardziej popularny sposób kontrowania u bukmachera zakłada, że ewentualny zysk z każdego z zagranych kuponów będzie podobny. W tym przypadku aby wyliczyć stawkę kontry należy podzielić potencjalną wygraną z pierwszego zakładu przez kurs zdarzenia, które chcemy zagrać jako kontrę. 

Sprawdza się to w przypadkach, gdy na kuponie AKO pozostaje nam jeden nierozstrzygnięty zakład i właśnie jego będziemy kontrowali.

Kontra w bukmacherce – wady i zalety

Jakie są największy wady i zalety kontrowania u bukmachera? Poniżej opisujemy dlaczego warto kontrować w bukmacherce, a czemu jednak nie jest to system pozbawiony mankamentów.

Wady kontrowania u bukmachera

Na początek warto wspomnieć, dlaczego kontra w bukmacherce nie jest idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim każda zagrana kontra, to dodatkowa inwestycja środków. 

Nawet jeśli kontrujemy w taki sposób, że zysk będzie pewny, to sam fakt zagrania kontry ogranicza potencjalną wygraną już na starcie. 

Granie kontry wymaga też pewnego obycia z regułami bukmacherki, zatem początkujący gracze mogą mieć problemy z odpowiednim doborem stawek, szacowaniem ryzyka i w konsekwencji kontrowania w zakładach bukmacherskich w sposób maksymalizujący zysk. Tu jednak ułatwieniem będzie kalkulator kontry, który pomoże zrozumieć mechanizm działania, a nawet obliczy za nas dobór stawek.

Zalety kontrowania u bukmachera

Niewątpliwym atutem kontrowania w bukmacherce jest szansa na zapewnienie sobie pewnego zysku, bez względu na rozliczenie pierwotnego zdarzenia. Jeśli dobrze podejdziemy do kontry i odpowiednio dobierzemy stawki, to zawsze wyjdziemy na plus.

Ta strategia sprawdza się przede wszystkim przy grze o duże kwoty, gdy nawet “poświęcenie” części zysku, dla zagwarantowania sobie określonej wartości, jest warte zachodu.

Kontra czy cashout?

Kontrowanie zakładów bukmacherskich ma zagwarantować nam niższy, choć pewny zysk z typowania kuponu, lub przynajmniej minimalizację straty. Na podobnych zasadach działa też cashout, czyli wcześniejsze zamknięcie kuponu przed jego całkowitym rozliczeniem. Taką opcję oferuje niemal każdy legalny bukmacher, np. STS czy Fortuna. W tym przypadku możemy wypłacić część wartości wygranej, którą określa sam bukmacher. Co zatem wybrać – kontrę czy cashout? 

Kontra u bukmachera czy cashout?

Przewaga kontry jest taka, że możemy ją zagrać w dowolnym momencie. Z kolei bukmacher cashout udostępnia nam w wybranym przez siebie czasie. Może być zatem tak, że w chwili gdy chcemy zamknąć kupon i zgarnąć część wygranej, ta opcja będzie zablokowana.

Wartośc cashoutu jest też często zaniżana przez operatorów, którzy chcą w ten sposób uzyskać swoją marżę i celowo proponują zamknięcie kuponu z dużo niższą, niż wskazuje na to ryzyko, wygraną. W takich przypadkach może się okazać, że kontrowanie zakładu będzie bardziej opłacalne i wówczas właśnie tę opcję warto wybrać.

Kontra w bukmacherce – czy warto?

Czy kontrowanie w zakładach bukmacherskich jest warte uwagi typerów? Jak wykazaliśmy wyżej, są sytuacje, gdy tego rodzaju strategia ma sens.

Mowa tu przede wszystkich o sytuacjach, gdy w grze jest potencjalnie duża wygrana, której zapewnienie sobie poprzez kontrę i tak się opłaca. Kontra to też ciekawa alternatywa dla cashoutu, mogącego być mniej korzystnym rozwiązaniem.

Kontrowanie w bukmacherce nie powinno jednak odbywać się pod wpływem emocji, a grając za niskie stawki i o niezbyt duże wygrane czasem lepiej kontrę odpuścić. Mimo wszystko, jeśli zaznajomimy się z tym co to jest kontra, to zyskamy kolejną możliwość na zwiększenie swojej szansy na wygrywanie u bukmachera.

FAQ

Czym jest kontra w bukmacherce?

Kontra to zagranie zakładu przeciwstawnego w stosunku do tego, który zagraliśmy wcześniej. Ma na celu zniwelowanie potencjalnej straty lub zapewnie zysku bez względu na rozliczenie zdarzenia, przy odpowiednim doborze stawek.

Jakie są rodzaje kontry w zakładach bukmacherskich?

Wyróżniamy dwa rodzaje kontry w bukmacherce: kontra gwarantująca wygraną bez względu na rozstrzygnięcie zakładu, kontra zmniejszająca stratę wynikającą z błędnego typu.