Systemy bukmacherskie są tematem, który interesuje wielu typerów. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze, szukają sposobu na skuteczne obstawianie zakładów. Zdaniem wielu odpowiedni system bukmacherski może to znacząco ułatwić. Jak obstawiać mecze systemem? Jakie są najlepsze systemy bukmacherskie? O tym piszemy poniżej.
Systemy bukmacherskie
Czym są systemy bukmacherskie? To swego rodzaju strategia, która ma w dłuższej perspektywie pozwoli na czerpanie zysków z zakładów bukmacherskich. Poszczególne systemy bukmacherskie opierają się na konsekwentnym typowaniu określonych zakładów, uwzględniając kursy czy wysokość stawki.
Jakie są najlepsze systemy bukmacherskie i jak z nich korzystać? Poniżej opisujemy najważniejsze założenia, które pozwolą grać systemem oraz opisujemy najpopularniejsze z nich.
Jak obstawiać mecze systemem?
Jeszcze zanim opiszemy najlepsze systemy bukmacherskie, warto zadać sobie pytanie: jak obstawiać mecze systemem? Oczywiście dla każdego z nich ogólne założenia są nieco inne, jednak są też pewne prawidłowości, których należy trzymać się w każdym przypadku. I właśnie na nich skupiamy się na wstępie.
Co zatem trzeba zrobić, aby skutecznie obstawiać mecze systemem? Musimy pamiętać o:
- Wybraniu systemu, który rozumiemy
- Określeniu budżetu na grę
- Konsekwencji w typowaniu zakładów
- Cierpliwości w grze konkretnym systemem
- Zrozumieniu, że systemy bukmacherskie nie dają 100% gwarancji zysku
Wiedząc już, jak obstawiać mecze systemem, możemy wybrać najlepszy system bukmacherski dla siebie. Ich rodzaje, wraz z omówieniem najważniejszym założeń, prezentujemy w kolejnych akapitach.
Popularne systemy bukmacherskie
Jaki system bukmacherski jest najlepszy? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem wiele zależy od preferencji gracza. Opisujemy jednak te, które są najbardziej popularne.
System bukmacherski: progresja
Jednym z najprostszych systemów bukmacherskich jest progresja. Na czym polega ten system bukmacherski? Chodzi o to, aby po przegranym kuponie podwoić stawkę kolejnego, aż w końcu trafimy. W tym przypadku najlepiej stawiać zakłady o zbliżonym kursie, np. 2.50 – 3.00.
Popularne rozwinięcie tego systemu bukmacherskiego, to progresja na remisy, gdzie konsekwencje typujemy remis konkretnej drużyny w kolejnych meczach.
Zalety systemu bukmacherskiego to:
- Brak konieczności analizy przedmeczowej
- Potencjalnie spora szansa na końcowy zysk
Wady systemu bukmacherskiego to:
- Wysokość zysku jest niewielka
- Możliwa konieczność zainwestowania dużego kapitału
System bukmacherski: płaska stawka
Na czym polega system bukmacherski płaska stawka? Jak sama jego nazwa wskazuje, chodzi tu o określenie jednakowej stawki dla wszystkich zakładów, w ramach dostępnego budżetu. Przy czym kwestia zdarzeń i wysokość kursów ma drugorzędne znaczenie. Możemy zatem ponownie grać na remisy w piłce nożnej czy hokeju, ale równie dobre wybrać zakłady z handicapem w tenisie czy dowolne, inne zdarzenia.
Przyjęło się, że wysokość stawki powinna stanowić określony procent całego budżetu na grę. To zazwyczaj od 2 do 5%. Przykładowo: jeśli nasz budżet wynosi 500 PLN, to możemy przyjąć stawkę na pojedynczy zakład w wysokości 10 PLN. Wówczas zastosowany system bukmacherski płaskiej stawki pozwoli nam na wytypowanie 50 kuponów.
Grając cały czas za taką samą stawkę unikamy sytuacji, gdy szybko tracimy budżet na grę. Łatwiej jest też kontrolować swoją skuteczność i analizować jakie kupony przynoszą nam zysk. Minusem mogą być stosunkowo niskie wygrane, tym bardziej gdy zwycięskie kupony będą grane po niskich kursach.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Odpowiedni przy niższym budżecie
- Możliwość dużej kontroli nad kapitałem i analizą zakładów
- Niewielkie ryzyko utraty całego kapitału w krótkim czasie
Wady systemu bukmacherskiego:
- Niewielkie zyski, nawet przy dłuższej grze
System bukmacherski: procentowy
W tym systemie bukmacherskim stawką nie jest stała kwota, ale procent naszego budżetu. Wartość stawki jest zatem zmienna, w zależności od skuteczności wcześniejszych typów.
Założenia są proste: ustalamy określony procent stawki z całego budżetu, np. 2%. Ponownie przyjmijmy, że nasz budżet to 500 PLN. W tym przypadku pierwszy zakład będzie miał stawkę 10 PLN. Jeśli wygramy “na czysto” 50 PLN, to kolejny zakład zagramy za 11 PLN. Jeśli przegramy, to wartość stawki na drugi kupon wyniesie 9.80 PLN.
Przy pierwszych wytypowanych zakładach różnice w stawce mogą nie być duże, ale w ogólnym rozrachunku pozwala to na rozsądne zarządzanie budżetem i niweluje ryzyko utraty całego kapitału.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Niskie ryzyko utraty całego kapitału
- Możliwość skutecznej kontroli i zarządzania budżetem oraz analizowania zakładów
- Przy wysokiej skuteczności, możliwy duży zysk na dalszym etapie gry
Wady systemu bukmacherskiego
- Niewielki zysk w początkowym etapie gry, nawet przy dużej skuteczności
- Konieczność stałego kontrolowania budżetu i obliczania ustalonego procentu stawki
System bukmacherski: Fibonacciego
System bukmacherski, który swoją nazwę zaczerpnął od matematycznego ciągu Fibonacciego. W założeniu tego systemu stawka kolejnego zakładu, to suma stawek dwóch poprzednich, jeśli były one przegrane. Jeśli natomiast dany typ był trafiony, to nie zwiększamy stawki, tylko “cofamy się” do poprzedniej wartości. Wyjątek stanowią dwa pierwszy zakłady, gdzie gramy po takiej samej stawce.
Możemy to pokazać na prostym ciągu zakładów, gdzie zaczniemy i zakończymy na trafionym typie. Warto zauważyć, że system bukmacherski z ciągiem Fibonacciego ma sens, gdy obstawiamy zakłady o kursie w okolicach 2.50 – 3.00. Często więc jest stosowany przy typowaniu remisów.
- Zakład 1 – stawka 2 PLN – przegrana
- Zakład 2 – stawka 2 PLN – przegrana
- Zakład 3 – stawka 4 PLN (2+2) – przegrana
- Zakład 4 – stawka 6 PLN (2+4) – przegrana
- Zakład 5 – stawka 10 PLN (4+6) – przegrana
- Zakład 6 – stawka 16 PLN (6+10) – przegrana
- Zakład 7 – stawka 26 PLN (10+16) – przegrana
- Zakład 8 – stawka 42 PLN (16+26) – przegrana
- Zakład 9 – stawka 68 PLN (26+42) – wygrana
- Zakład 10 – stawka 42 PLN – wygrana
Bazując na tym przykładzie, w sumie zainwestowaliśmy w zakłady 176 PLN. Jeśli wygrany zakład zagraliśmy po kursie 3.00, to wygrana z niego wynosi 204 PLN (przed potrąceniem podatku) lub 179.52 PLN (uwzględniając 12% podatku). Kolejny zakład zagramy za stawkę z ostatniego, “przegranego” poziomu.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Przy konsekwentnym typowaniu ryzyko wyjścia “na minus” jest niewielkie
- Wzrost stawek nie jest drastyczny
- Stosując system bukmacherski na typowanie remisów nie jest wymagana analiza meczowa
Wady systemu bukmacherskiego:
- Wymagany duży budżet, jeśli seria przegranym kuponów będzie długa
- Niski zysk przy długiej serii bez trafienia
System bukmacherski: Martingale
Ten system bukmacherski jest dużo bardziej ryzykowny od poprzednich, choć w założeniu wyklucza możliwość straty. Głównym założeniem jest zwiększenie dwukrotnie stawki zakładu, gdy poprzedni będzie przegrany. Kurs minimalny kuponu musi też zapewniać nam co najmniej podwojenie stawki, zatem najlepiej, gdy wynosi on nie mniej niż ok. 2.50.
Jak wyglądałaby przykładowa seria kuponów, kiedy pierwszy kupon zagramy za 10 PLN?
- Zakład 1 – stawka 10 PLN – przegrany
- Zakład 2 – stawka 20 PLN – przegrany
- Zakład 3 – stawka 40 PLN – przegrany
- Zakład 4 – stawka 80 PLN – przegrany
- Zakład 5 – stawka 160 PLN – przegrany
- Zakład 6 – stawka 320 PLN – wygrany
Widzimy doskonale, że w tym systemie stawki rosną bardzo szybko i wymagają od gracza wysokiego budżetu. Dlatego też jest to system bukmacherski skierowany do typerów, którzy mają możliwość zbudowania pokaźnego kapitału i są pewni, że w końcu ich typy okażą się celne.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Możliwość szybkiego wyjścia na plus, już przy jednym trafionym kuponie
Wady systemu bukmacherskiego:
- Wymagany jest duży budżet
- Wysokie ryzyko utraty kapitału
- Konieczność bardzo rozważnej analizy typowanych zakładów
System bukmacherski: Kelly’ego
Kolejny system bukmacherski skierowany jest do bardziej doświadczonych graczy i opiera się nie tylko na wyliczeniach matematycznych, ale także indywidualnej ocenie potencjału danego typu.
W systemie Kelly’ego chodzi o to, aby dobierać stawki zakładów w oparciu o dostępne kursy i prawdopodobieństwo, przy jednoczesnym uwzględnieniu budżetu. Dla każdego zakładu stawkę wyliczymy na podstawie wzoru:
Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1)
Legenda:
- K – kapitał
- p – prawdopodobieństwo wyrażone w procentach
- k – kurs
Największą trudnością w tym systemie jest określenie prawdopodobieństwa, które każdy gracz ocenia samodzielnie. Dlatego, ten system sprawdza się tylko w przypadku zaawansowanych typerów, potrafiących analizować zakłady i mających już doświadczenie oraz obycie w świecie bukmacherki.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Możliwość osiągnięcia wysokich zysków, przy zredukowaniu ryzyka
- Optymalny dobór stawek do każdego rodzaju zakładu i wysokości kursu
- Możliwość skutecznego obstawiania przy niskim i wysokim budżecie
Wady systemu bukmacherskiego:
- Niezbędna znajomość tematyki zakładów i umiejętność analizy
- Spore doświadczenie w zakładach bukmacherskich, które pozwoli odpowiednio dobierać typy
System bukmacherski: Paroli
Kolejny ryzykowny system bukmacherski, który może jednak zapewnić wysokie zyski. Niezbędne są jednak umiejętności dobrej analizy spotkań i… trochę szczęścia.
System Paroli tym różni się od większości systemów bukmacherskich, że tutaj to w razie trafnego zakładu zwiększamy stawkę. Według większości zwolenników tego systemu, najlepiej byłoby ją podwoić. I tak aż do momentu, gdy zdecydujemy się przerwać.
Śmiało możemy więc powiedzieć, że ten system bukmacherski opiera się o prawo serii. Skoro trafiliśmy raz, to powinniśmy trafić także drugi i trzeci kupon z rzędu. Oczywiście kluczem do zysku jest tu wybór momentu, gdy skuteczna seria zostanie przerwana. Jeśli zrobimy to w porę, możemy cieszyć się z bardzo pokaźnej wygranej. Jednak jeśli nie zakończymy zwiększania stawki w odpowiednim momencie, to cały zysk może przepaść.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że przy serii porażek nie zwiększamy stawki. Zostaje ona na tym samym poziomie, co pozwala teoretycznie na bezpieczniejsze zarządzanie budżetem i grę dłuższej serii, niż przy stawkach rosnących.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Możliwy jest bardzo wysoki zysk, przy skutecznej serii
- Przegrane nie oznaczają zwiększania stawek, co pozwala na dłuższą grę przy określonym budżecie
Wady systemu bukmacherskiego:
- Spore ryzyko utraty całego kapitału, gdy nie trafiamy z serią zwycięstw
System bukmacherski: modulowany
Ten system bukmacherski jest de facto stosowany, choć często nieświadomie, przez wielu graczy. Jednak jego uporządkowanie pozwoli na bardziej konsekwentną grę.
System modulowany polega na podziale całego kapitału na jednostki. Na początku powinniśmy więc przyjąć maksymalną stawkę, którą chcemy przeznaczyć na zakład i podzielić ją na 10 równych części. To będzie właśnie wartość jednostki.
Następnie stawkę zakładu określimy za pomocą jednostek, gdzie na bardziej ryzykowne typy przeznaczymy od 1 do 3 jednostek, a dla teoretycznie pewniejszych zakładów od 8 do 10. Przyjęło się, aby określać to dla wartości kursowych. Każdy gracz może jednak wprowadzić swoje kryterium, w zależności od preferencji.
Zalety systemu bukmacherskiego:
- Bezpieczne i stale kontrolowane zarządzanie kapitałem
- Potencja na bardzo długą grę przy określonym budżecie
Wady systemu bukmacherskiego:
- Niewielkie zyski
- Wymagana duża skuteczność, aby wyjść na plus
Jaki jest najlepszy system bukmacherski?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, najlepsze systemy bukmacherskie to kwestia mocno indywidualna i uzależniona jest od preferencji i doświadczenia gracza.
Typerzy, którzy są dopiero początkującymi graczami, za najlepszy system bukmacherski mogą uznać progresję lub płaską stawkę. To systemy łatwe do zrozumienia i z tego powodu cieszą się sporym uznaniem. Zaawansowani gracze, którzy są pewni swoich umiejętności, chętnie sięgną po Kelly’ego.
Pozostałe zaprezentowane systemy bukmacherskie mogą być mocno uzależnione od dostępnego budżetu. I tak np. system modulowany pozwoli nam zarządzać budżetem nawet przy niskim kapitale, natomiast system Martingale polecany jest raczej dla tych graczy, którzy dysponują bardzo wysokim budżetem.
Sprawdź także: forBET kod promocyjny
Jak wybrać system bukmacherski dla siebie?
Czym kierować się przy wyborze najlepszego systemu bukmacherskiego dla siebie? W tym miejscu zebraliśmy wszystkie kryteria i prezentujemy je jeszcze raz:
- Doświadczeniem w zakładach bukmacherskich
- Umiejętnością analizy i znajomością określonych dyscyplin sportowych
- Dostępnym budżetem na typowanie zakładów
- Cierpliwością w oczekiwaniu na zysk
- Umiejętnościami analizy matematycznej
Systemy bukmacherskie: wady i zalety
Znając już najpopularniejsze systemy bukmacherskie możemy przejść do oceny ich wad i zalet. Czy warto korzystać z systemów bukmacherskich? Czy gwarantują one pewny zysk?
Już na początku musimy zauważyć, że stosowanie systemów bukmacherskich nie jest gwarantem wygranej w zakładach. Dodatkowo, nie każdy typer jest w stanie trzymać się określonych założeń i może to odbierać mu całą przyjemność z gry. Jeśli nie czujemy się dobrze w graniu jednym schematem, pilnowaniu się założeń i kontrolowaniu stawek czy kursów, to systemy bukmacherskie mogą nie być dla nas dobrym wyborem.
Problemem mogą być też skomplikowane założenia niektórych systemów bukmacherskich. W takich przypadkach niezbędna będzie nauka danego systemu, co warto zrobić grając za niskie stawki lub stosując bonusy, takie jak freebet czy bonusy od depozytów. Choć nie zawsze uda nam się w pełni poznać system bukmacherski bez inwestycji własnych środków na grę.
Do zalet systemów bukmacherskich należy z kolei większa kontrola nad budżetem. To spory atut, który pozwala nam z góry przewidzieć, ile co najmniej kuponów zagramy przy określonym kapitale.
Jeśli rzetelnie stosujemy dany system bukmacherski, to mamy też większe szanse na to, aby nie stracić na zakładach. Często pozwoli na to już jeden trafiony typ, co jest na pewno wartością osiągalną nawet dla tych graczy, którzy mają mniejsze umiejętności w analityce sportowej. Co więcej, niektóre systemy bukmacherskie w ogóle nie wymagają przeglądania statystyk, tylko opierają się na konkretnym ciągu zakładów.
Systemy bukmacherskie – podsumowanie
System bukmacherski, to swego rodzaju strategia, która pozwala obstawiać mecze według określonego planu. Poszczególne systemy bukmacherskie mają na celu ułatwić graczom grę i zapewnić im zysku. Trzeba jednak wspomnieć, że 100% gwarancji wygranej nie daje nam żaden system.
FAQ
Czy warto korzystać z systemów bukmacherskich?
Systemy bukmacherskie, chociaż nie gwarantują wygranej, to pozwalają skutecznie kontrolować swój budżet w grze. Jest to zatem dobry wybór dla graczy, którzy potrafią trzymać się określonych założeń.
Jakie są systemy bukmacherskie dla początkujących?
Wśród popularnych systemów bukmacherskich dla początkujących graczy są m.in. progresja czy płaska stawka.