Obstawianie siatkówki – jak obstawiać siatkówkę?

Siatkówka znajduje się w czołówce sportów najchętniej obstawianych u bukmachera. Wynika to zapewne z tego, że polscy siatkarze są uważani za jedną z najlepszych reprezentacji na świecie, a nasza rodzima liga stoi na bardzo wysokim w światowej skali poziomie. To w szczególności dzięki temu obstawianie siatkówki interesuje wielu typerów w Polsce. Ale co można obstawiać? Co pod względem bukmacherskim kryje w sobie siatkówka? Zakłady dostępne u poszczególnych bukmacherów mogą się między sobą różnić. Nie zmienia się jednak mnogość możliwości do typowania dla graczy. Każdy prawdopodobnie znajdzie coś dla siebie. Obstawiać można wręcz kilkadziesiąt różnych zdarzeń. Ale jakich? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Obstawianie siatkówki

Obstawianie siatkówki w Polsce znajduje się wśród najczęściej typowanych dyscyplin sportowych. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. W końcu polska reprezentacja od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu FIVB. To jednak nie wszystko, co ma wpływ na popularność tej dyscypliny w zakładach bukmacherskich. Siatkówka klubowa w naszym kraju również stoi na najwyższym poziomie. Wystarczy spojrzeć na wyniki polskich zespołów w siatkarskiej Lidze Mistrzów, gdzie co roku walczą oni o najwyższe laury.

Obstawianie siatkówki jest możliwe praktycznie u każdego legalnego bukmachera. Typować można rozgrywki reprezentacyjne, ale też ligowe – zarówno tych najlepszych lig, jak i bardziej egzotycznych. Popularność danych zawodów warunkuje jedynie ilość rynków zdarzeń na siatkówkę. Zakłady na najważniejsze światowe rozgrywki (Ligę Mistrzów czy Ligę Narodów) są np. o wiele bardziej rozbudowane.

Obstawianie siatkówki – bukmacherzy

Podczas obstawiania zakładów bukmacherskich musimy jednak pamiętać o kwestiach prawnych. Jeśli chciałbyś spróbować sił w typowaniu, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Ale pamiętaj, że obstawianie siatkówki, jak i tenisa, piłki nożnej oraz kilkudziesięciu innych dyscyplin może odbywać się jedynie za pośrednictwem legalnych podmiotów.

Żeby ubiegać się o takie miano, bukmacherzy muszą spełnić szereg wymogów narzuconych przez ustawę hazardową. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to taka firma otrzymuje licencję na oferowanie zakładów wzajemnych od Ministerstwa Finansów i od tego momentu uznawana jest za legalną. Wykaz legalnych bukmacherów znajdziesz w odpowiednim miejscu właśnie na stronie wspomnianego ministerstwa. Musisz więc pamiętać, by korzystać jedynie z bezpiecznych, zaufanych zakładów bukmacherskich. Siatkówka, piłka nożna, e-sport, sporty wirtualne – możliwości gry nie brakuje. Używaj do tego jednak wyłącznie legalnych źródeł!

Legalne strony do obstawiania siatkówki
Oferta powitalna 1504 PLN złożona z trzech bonusów!

235 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS
Oferta powitalna 2720 PLN!

cashback 600 PLN + freebet 20 PLN + bonus od depozytu 2100 PLN
200 PLN dla nowych graczy

freebet za przegrany zakład 200 PLN

Jak obstawiać siatkówkę

Obstawianie siatkówki różni się w wielu aspektach od typowania innych sportów drużynowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w siatkówce nie mamy określonego czasu trwania meczu, a także zawsze musi być wyłoniony zwycięzca danego pojedynku. Przypomnijmy: wygrywa drużyna, która wygra trzy sety – każdy rozgrywany do 25 punktów lub osiągnięcia dwupunktowej przewagi po przekroczeniu tej granicy punktowej.

W sytuacji, gdy na tablicy wyników mamy wynik 2:2, to zawodnicy rozgrywają tie-break. Kiedy jedna z drużyn uzyska 15 punktów (lub przewagę dwóch punktów, np. przy 14-14, gra toczy się do 16, itd.) gra dobiega końca. 

O czym powinieneś wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na obstawianie siatkówki? Postanowiliśmy przybliżyć kilka aspektów dotyczących typowania tej dyscypliny. Co warto wiedzieć, jeśli zdecydujesz właśnie na siatkówkę? Zakłady mogą Cię nieco zaskoczyć, dlatego postanowiliśmy dać kilka wskazówek. Czym zatem się kierować?

Zakłady bukmacherskie siatkówka – minimalna znajomość dyscypliny jest wymagana

Niewątpliwie, żeby obstawiać siatkówkę czy każdy inny sport, należy mieć na jego temat chociażby minimalne pojęcie. Bez podstawowej wiedzy będzie Ci trudno zrozumieć specyfikę tej dyscypliny. Dobrze jest znać różnice pomiędzy Ligą Mistrzów, a Pucharem CEV. Albo wiedzieć, które spotkania reprezentacyjne są najważniejsze. Ranga pojedynku, terminarz, forma zawodników – wszystkie te aspekty mają ogromny wpływ na poszczególne typy dostępne w zakładach bukmacherskich. Siatkówka to więc dość wymagająca dyscyplina do typowania.

Nie zapominaj również o zasadach gry – przekroczeniu linii trzeciego metra przy ataku, a także tego, w jaki sposób można, a w jaki nie można dotknąć siatki. Może na samo obstawianie siatkówki akurat one nie mają wpływu, ale na oglądanie transmisji ze spotkania, które typujesz – już tak.

Zwróć uwagę na rangę pojedynku 

Tak jak już wspomnieliśmy nieco wyżej – ranga spotkania i terminarz rozgrywek mają ogromne znaczenie przy obstawianiu siatkówki. Co możemy doradzić? Przede wszystkim – raczej nie warto typować pierwszych kolejek nowego sezonu. Wtedy zwykle zawodnicy zaczynają dopiero dochodzić do formy, a także zgrywają się z nowo pozyskanymi graczami. W kilku pierwszych meczach mamy bowiem do czynienia zwykle z wieloma niespodziankami. W późniejszej fazie sezonu terminarz ma jednak jeszcze większe znaczenie podczas obstawiania siatkówki. Jeśli dany zespół w weekend gra pojedynek ligowy, a w tygodniu czeka go spotkanie w Lidze Mistrzów, to można być pewnym, że większą uwagę skieruje na europejskie puchary i w starciu ligowym najlepsi gracze mogą odpoczywać. Warto więc śledzić zarówno terminarz, jak i oczywiście statystyki. Z nich dowiemy się o formie danej drużyny, bezpośrednich meczach czy nawet kontuzjach zawodników. 

Skup się na różnych typach, nie tylko na zwycięzcy meczu

Jeśli interesuje Cię siatkówka, zakłady, które możesz postawić, nie kończą się jedynie na wytypowaniu zwycięzcy. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Od ilości punktów, przez sety i indywidualne wyniki zawodników – to wszystko jest dostępne podczas obstawiania siatkówki. Często zdarza się, że faworyt gra z o wiele słabszym zespołem. Bukmacherzy ustalają wtedy kursy 1.01 na kandydata do wygranej, a na pretendenta do porażki kursy przyjmują wartość około 10.00. W takim wypadku zamiast typowania zwycięzcy, co nie da żadnej wygranej, można postawić chociażby dokładny wynik meczu lub to, że faworyt straci seta. 

Obstawianie siatkówki na żywo

Poza zakładami przedmeczowymi, bukmacherzy pozwalają na obstawianie siatkówki na żywo. Oznacza to, że możesz typować zdarzenia podczas trwania meczu. Jest to niewątpliwym ułatwieniem szczególnie wtedy, gdy masz dostęp do transmisji ze spotkania. W takim wypadku możesz szybko reagować na to, co dzieje się aktualnie na boisku. W końcu mając nawet najmniejsze pojęcie, zobaczysz, czy dana drużyna psuje cały czas zagrywkę, czy gra bardzo chaotycznie. Dzięki temu możesz zdecydować się na typ, o którym przed rozpoczęciem meczu byś nie pomyślał. 

Specyfika gry – jej szybkość i ciągłe zmiany wyniku mają wpływ na kursy, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dlatego typując zakłady bukmacherskie na siatkówkę trzeba znaleźć odpowiedni moment z najwyższym możliwym kursem. Nie jest to łatwe, jednak przychodzi wraz z doświadczeniem. Zatem czy warto skupić się na obstawianiu siatkówki  na żywo?

Siatkówka – zakłady na żywo

Zastanawiając się, czy obstawianie siatkówki na żywo jest dla Ciebie, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz w stanie szybko zareagować na wydarzenia boiskowe. Tylko tacy typerzy są w stanie obstawiać zakłady na żywo – muszą charakteryzować się opanowaniem i wspomnianą szybką reakcją z odrobiną ryzyka. W zależności od tego, jak potoczy się dane spotkanie, to przy obstawianiu live można złapać bardzo wysoki kurs, który przed meczem nie miał prawa znaleźć się w ofercie. 

Takie przypadki mają miejsce, gdy outsider wygrywa pierwszego seta z faworytem i w drugim prowadzi kilkoma punktami. Wtedy kursy zmieniają się niemal o 180 stopni. To właśnie w takich momentach obstawianie siatkówki na żywo ma największy sens. Kursy się diametralnie zmieniają, a faworyt spotkania zwykle potrafi odrobić straty i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie w siatkówce

Przyjrzyjmy się jeszcze temu, jak wyglądają najpopularniejsze typy na siatkówkę. Zakłady można obstawiać zarówno na zwycięzcę, jak i na poszczególne wydarzenia, które mają miejsce w trakcie spotkania. Co najczęściej typują gracze podczas obstawiania siatkówki?

Zwycięzca spotkania

Tak jak już wspominaliśmy kilkukrotnie, zakłady bukmacherskie na siatkówkę, tak jak i na inne dyscypliny sportowe, najczęściej kręcą się wokół zwycięzcy spotkania. Szczególnie cieszą się one popularnością wśród nowych typerów. W końcu wystarczy np. przyjrzeć się tabeli, aktualnej formie i bezpośrednim meczom z przeciwnikiem. W przypadku obstawiania siatkówki masz 50% szans na poprawne wytypowanie. Nie ma bowiem w tej dyscyplinie remisów, zatem zawsze jedna z drużyn musi zwyciężyć.

Handicap azjatycki – sety

Handicapy azjatyckie są popularne chociażby w tenisie czy siatkówce. Zakłady te polegają na wskazaniu różnicy setowej czy punktowej w danym pojedynku. Jeśli chodzi o sety, to opcje są tak naprawdę dwie – handicap -1.5 oraz handicap -2.5 i oczywiście wartości plusowe, czyli odpowiednio handicap +1.5 i +2.5. Jeśli wybierzemy wartość -1.5, to oznacza, że dana drużyna musi wygrać różnicą minimum dwóch setów. Tak więc przy obstawianiu siatkówki będzie to 3:0 lub 3:1 dla wskazanej przez Ciebie drużyny. Przy handicapie -2.5, to wynik spotkania może być tylko jeden – 3:0. Kursy na tego typu zdarzenia są o wiele wyższe niż w przypadku klasycznych zakładów na zwycięzcę.

Handicap azjatycki – punkty

Podobnie ma się sprawa związana z obstawianiem handicapów punktowych. Jeżelizdecydujesz się na tego rodzaju zakłady podczas obstawiania siatkówki, to pole manewru jest o wiele większe niż przy handicapach setowych. Do wyboru może być chociażby handicap punktowy -10.5 czy -12.5. Oznacza to, że musimy policzyć punkty ze wszystkich setów i po dodaniu wskazana przez nas drużyna musi mieć więcej niż 11 czy 13 punktów, analogicznie do wskazanych handicapów. Dla przykładu – jeśli mecz zakończy się wynikiem 25:18, 25:23, 25:19, to rezultat punktowy wynosi 75:60. Tak więc w tym wypadku obydwa wskazane powyżej handicapy byłyby trafione.  

Punkty poniżej/powyżej

Możliwości na obstawianie siatkówki jest jeszcze więcej. Typerzy mogą również oszacować łączną liczbę punktów, które zostaną zdobyte przez obydwie ekipy łącznie. Takie zakłady bukmacherskie w siatkówce mogą wyglądać następująco: +140.5 punktów, -148.5, czy nawet -170.5 punktów, jednak takie wartości osiągają tylko bardziej zacięte spotkania.

Sety poniżej/powyżej

Kolejnym popularnym typem podczas obstawiania siatkówki jest także wskazanie liczby setów. W tym wypadku dostępnych jest tylko kilka opcji, co wynika oczywiście z faktu, że maksymalnie rozgrywa się pięć setów. Zatem dostępne są wartości +3.5 seta, +4.5 seta czy -3.5, a także -4.5. 

Dokładny wynik meczu
Wśród popularnych typów na obstawianie siatkówki znajduje się również dokładny wynik. To nic innego, jak wskazanie rezultatu spotkania, czyli 3:0, 3:1 czy 3:2. Do wyboru jest więc sześć kombinacji, co również daje spore szanse na powodzenia takiego zakładu. Warto w tym celu prześledzić ostatnie pojedynki każdej z drużyn, a także miejsce w tabeli i bezpośrednie starcia. Takie informacje mogą rozjaśnić sprawę związaną z ewentualnym wynikiem nadchodzącego spotkania

Data publikacji: 7 maja 2021 @ 11:43

Dodaj komentarz