Obstawianie skoków narciarskich cieszy się sporą popularnością. Wielką rolę w popularyzacji tej dyscypliny odegrał Adam Małysz, który niespodziewanie wdarł się do czołówki najlepszych skoczków i utrzymywał się w niej przez wiele sezonów. Po “Małyszomanii” przyszedł czas na Kamila Stocha. W tym tekście przybliżymy temat obstawiania skoków narciarskich w sezonie 2024/25.
Obstawianie skoków narciarskich u bukmacherów – sezon 2024/25
Wraz ze wzrostem popularności skoków narciarskich wśród kibiców, wielu bukmacherów zaczęło wprowadzać tę dyscyplinę do swojej oferty. Obecnie obstawianie skoków narciarskich możliwe jest praktycznie w każdej firmie organizującej zakłady wzajemne. Ważne, aby robić to tylko i wyłącznie u legalnie działających bukmacherów, którzy posiadają stosowną licencję wydaną przez Ministra Finansów. Po rejestracji u bukmacherów możemy skorzystać z ofert powitalnych składających się z zakładów bez ryzyka, bonusów od depozytu czy freebetów.
Których bukmacherów wybrać do obstawiania skoków narciarskich? Na naszej stronie znajdziesz opisy wszystkich legalnych firm działających w Polsce, w tym czołowych marek takich jak STS czy Fortuna.
Bukmacher z kursami na Puchar Świata w skokach narciarskich | Obstawianie skoków narciarskich – kursy na zwycięzcę Pucharu Świata |
STS | S. Kraft – kurs 2.25 |
Superbet | R. Kobayashi – kurs 4.25 |
Fortuna | A. Wellinger – kurs 7.50 |
ForBET | M. Lindvik – kurs 7.50 |
Typy i kursy na obstawianie skoków narciarskich aktualne na 22.11.2024. Kursy mogą ulec zmianie.
Jak obstawiać skoki narciarskie?
Jeśli chodzi o skoki narciarskie, zakłady bukmacherskie dają wiele możliwości. Z sezonu na sezon poszerza się oferta na tę dyscyplinę, podobnie jak przykładowo ma to miejsce z obstawianiem tenisa. Nie zmienia się jednak sposób na to, jak obstawiać skoki narciarskie. Zebraliśmy 5 najważniejszych wg nas czynników, na które należy zwracać uwagę przed rozpoczęciem gry:
- warunki pogodowe
- typ skoczni
- kursy na poszczególne zdarzenia
- miejsce rozgrywania turnieju
- prestiż zawodów
Poniżej szczegółowo omawiamy każdy z nich. Po tej lekturze, obstawianie skoków narciarskich będzie łatwiejsze, jednak nie jest to oczywiście 100% recepta na osiągnięcie sukcesu.
Obstawianie skoków narciarskich – analizuj warunki pogodowe
W czasach kiedy skakał Adam Małysz, obstawianie skoków narciarskich było często jedną wielką loterią. Wszystko przez warunki atmosferyczne panujące na obiektach sportowych, a konkretnie wiatr. To on z jednej strony potrafi sprawić, że teoretycznie słabszy zawodnik poszybuje w okolice rekordu skoczni, a murowany do zwycięstwa faworyt wyląduje tuż za bulą.
Sytuacja ta uległa zmianie w sezonie 2009/2010, kiedy to wprowadzono tzw. “przelicznik za wiatr”. Od tego momentu, o ewentualnym zwycięstwie nie decydowały już tylko długość skoku oraz noty za styl, ale również dodawane lub odejmowane punkty, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Jaki wpływ ma to na obstawianie skoków narciarskich?
Konkursy nie są już tak loteryjne, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że wiatr w dalszym ciągu potrafi rozdawać karty na skoczniach. Dlatego jeśli przewidywana jest niekorzystna pogoda w miejscach, gdzie odbywają się skoki narciarskie, obstawianie lepiej sobie odpuścić.
Skoki narciarskie obstawianie – zwróć uwagę na typ skoczni
Zawody w skokach narciarskich odbywają się na 3 typach skoczni:
- normalnej (HS 85-109 m)
- dużej (HS 110-184 m)
- mamuciej (HS powyżej 185 m)
Każda z nich ma indywidualną specyfikę, która jednym zawodnikom odpowiada, a inni nie potrafią się na niej odnaleźć. Czołowi zawodnicy z reguły dobrze sobie radzą na każdym obiekcie, jednak istnieje grupa kilku skoczków, którzy specjalizują się np. w lotach narciarskich. Decydując się na obstawianie skoków narciarskich, musimy zwracać uwagę na ten czynnik.
Czy warto sugerować się kursami obstawiając skoki narciarskie?
Jeśli chodzi o skoki narciarskie, bukmacher od czasu do czasu potrafi wystawić kursy nieadekwatne w stosunku do aktualnej formy danego zawodnika. Dlatego nie warto sugerować się tylko i wyłącznie tym czynnikiem. Każdy typ powinien być odpowiednio przeanalizowany, a graczom zastanawiającym się, jak obstawiać skoki narciarskie, przypominamy: w sporcie, a tym bardziej w tak loteryjnej dyscyplinie, nie ma “pewniaków”.
Zanim zdecydujemy się na obstawianie skoków narciarskich, należy szczegółowo zapoznać się z aktualną dyspozycją poszczególnych zawodników. Warto na bieżąco śledzić sesje treningowe oraz kwalifikacje do zawodów. Gdy zauważymy, że kurs na jakiegoś skoczka jest w naszym mniemaniu za niski, to lepiej odpuścić dodawanie takiego zdarzenia do kuponu.
Obstawianie skoków narciarskich – miejsce rozgrywania zawodów
Duże znaczenie przy obstawianiu skoków narciarskich ma też miejsce rozgrywania zawodów. Dzieje się tak z dwóch powodów:
- niektórzy zawodnicy mają swoje ulubione skocznie
- wielu skoczków radzi sobie zdecydowanie lepiej, gdy turniej odbywa się w jego kraju
Dlatego, gdy zawody odbywają się np. w Zakopanem lub Wiśle, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że nasi rodacy poradzą sobie lepiej, niż na skoczniach niemieckich czy skandynawskich. Warto w tym miejscu posiłkować się statystykami i historycznymi wynikami, bo na tej podstawie można wyłapać pewne prawidłowości w przypadku niektórych zawodników.
Skoki narciarskie – obstawianie najważniejszych turniejów
Podobnie jak w przypadku miejsca rozgrywania zawodów, duże znaczenie ma także prestiż rozgrywanych turniejów. Wielu zawodników stawia sobie pewne priorytety na dany sezon i szykuje formę na konkretne wydarzenia, np.: Turniej Czterech Skoczni, mistrzostwa świata czy Igrzyska Olimpijskie. Decydując się na obstawianie skoków narciarskich, warto śledzić wszelkie wypowiedzi i wyłapywać ewentualne informacje o priorytetach czołowych skoczków. Doskonałym przykładem jest tutaj Simon Ammann, który czterokrotnie zdobywał złoty medal olimpijski.
Skoki narciarskie – obstawianie na żywo
W przypadku dyscypliny sportowej, jaką są skoki narciarskie, zakłady bukmacherskie oferowane są zarówno przed rozpoczęciem zawodów, jak i na żywo, w czasie trwania konkursu. Obie formy różnią się od siebie i w tym miejscu chcieliśmy przybliżyć tą drugą możliwość. Przede wszystkim dlatego, że obstawianie skoków narciarskich na żywo pozwala na bieżąco reagować na to, co dzieje się na skoczni.
Tak jak wspominaliśmy, jest to sport uzależniony od warunków atmosferycznych. W czasie trwania zawodów potrafią się one diametralnie zmieniać, mając wpływ na końcową klasyfikację. Dlatego warto śledzić transmisję z poszczególnych konkursów. Jeśli faworytowi niezbyt dobrze poszło w pierwszej serii, wówczas istnieje szansa, że poprawi on lokatę po drugim skoku, a my będziemy mieli okazję na złapanie wyższego kursu.
Jak obstawiać skoki narciarskie na żywo?
Obstawianie skoków narciarskich na żywo potrafi dostarczyć wielu emocji. Pogoda, rodzaj skoczni, dyspozycja dnia u zawodników, noty sędziowskie czy przelicznik za wiatr – te wszystkie czynniki sprawiają, że końcowa klasyfikacja do samego końca trwania zawodów jest jedną wielką niewiadomą.
Osoby, które zastanawiają się, jak obstawiać skoki narciarskie na żywo, muszą wiedzieć, że nie ma jednej, skutecznej metody na sukces. W tym sporcie nigdy nie można być niczego pewnym, ponieważ jeden podmuch wiatru lub nierówność na zeskoku potrafi zmienić wszystko, czym różni się od pozostałych dyscyplin (np. obstawiania piłki ręcznej). Oczywiście, jak w każdej dyscyplinie, znajdziemy tutaj grono zdecydowanych faworytów, jednak nie należy sugerować się tylko i wyłącznie nazwiskami czy kursami.
W przypadku skoków narciarskich, zakłady bukmacherskie live oraz te przedkonkursowe, dają kilka możliwości typowania. Szczegółowo opisujemy je w dalszej części tego tekstu.
Skoki narciarskie – najpopularniejsze zakłady bukmacherskie
Jeśli chodzi o skoki narciarskie, to zakłady bukmacherskie możemy podzielić na kilka grup:
- obejmującą zwycięzcę konkursu lub lidera po pierwszej serii
- obejmującą zajęcie miejsca w określonym przedziale
- obejmującą bezpośrednie pojedynki pomiędzy dwoma skoczkami
- obejmującą zakłady dodatkowe
- obejmującą zakłady długoterminowe
Każda z nich wymaga odpowiedniego podejścia i określenie strategii gry. Warto szczegółowo zaplanować budżet i podzielić go na zakłady zawierane przez rozpoczęciem danego konkursu oraz te na żywo. Poniżej znajdziecie więcej informacji na temat poszczególnych możliwości. Po tej lekturze zarówno skoki narciarskie, jak i zakłady bukmacherskie nie będą miały przed Wami żadnych tajemnic.
Skoki narciarskie – obstawianie zwycięzcy konkursu
Wiele osób rozpoczyna obstawianie skoków narciarskich od próby wytypowania zwycięzcy konkursu. Jest to podstawowy zakład, oferowany przez każdego bukmachera. Kursy na takie zdarzenia ustalane są na podstawie aktualnej formy zawodników oraz miejsca rozgrywania zawodów. Tak jak wspominaliśmy, wielu skoczków ma swoje ulubione skocznie, na których czują się wyjątkowo dobrze. Wtedy szanse na ewentualne zwycięstwo zdecydowanie rosną.
Oprócz wytypowania końcowego triumfatora zawodów, można pokusić się też o wskazanie lidera po pierwszej serii oraz czy skoczek wygra obie serie. W skokach narciarskich nie ma reguły i przetasowania w końcowej klasyfikacji zdarzają się bardzo często. Oczywiście są skoczkowie, którzy potrafią zdominować dany sezon i seriami wygrywać poszczególne konkursy, jednak tak jak wspominaliśmy – zarówno w skokach narciarskich, jak i zakładach bukmacherskich nie ma nic pewnego.
Obstawianie skoków narciarskich – klasyfikacja końcowa
Drugą możliwością obstawiania skoków narciarskich jest typowanie klasyfikacji końcowej danego konkursu. Z regułu bukmacherzy dają kilka możliwości, np.:
- czy zawodnik znajdzie się na podium
- czy zawodnik zajmie miejsce od 1. do 6.
- czy zawodnik zostanie sklasyfikowany w czołowej dziesiątce
Przy tego typu zakładach im węższe są widełki, tym kurs jest bardziej atrakcyjny. Takie zdarzenia można obstawiać zarówno przed rozpoczęciem konkursu, jak i po zakończeniu I serii.
Skoki narciarskie – obstawianie indywidualnych pojedynków H2H
Jedną z kolejnych możliwości, jaką daje obstawianie skoków narciarskich, jest typowanie bezpośrednich pojedynków pomiędzy wybranymi skoczkami. Bukmacherzy przygotowują takie pary na podstawie aktualnej dyspozycji poszczególnych zawodników oraz wyników w sesjach treningowych i kwalifikacjach.
Inna opcja to obstawianie, który z dwójki skoczków będzie wyżej w końcowej klasyfikacji danego turnieju. Pary z regułu są tak ułożone, że kursy na takie zdarzenia niewiele się od siebie różnią. Dlatego trzeba uważnie śledzić poszczególne zestawienia oraz na bieżąco analizować aktualną formę skoczków.
Skoki narciarskie – bukmacher oferujące zakłady dodatkowe
Obstawianie skoków narciarskich nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wytypowania zwycięzcy czy lepszego w danej parze. Miłośnicy tej dyscypliny znajdą też szereg dodatkowych opcji. Najwięcej możliwości pojawia się przy okazji ważnych zawodów, takich jak:
- Turniej Czterech Skoczni
- Mistrzostwa Świata
- Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich
- Igrzyska Olimpijskie
- Turniej Raw Air
- Turniej w Zakopanem
Do najpopularniejszych zakładów dodatkowych należy np. zdarzenie, czy jeden ze skoczków pobije aktualny rekord skoczni. Dotyczy to szczególnie dużych obiektów. Duże znaczenie przy obstawianiu tego typu zdarzeń mają jednak warunki atmosferyczne, które potrafią znacznie ułatwić dalekie skakanie.
Obstawianie skoków narciarskich – zakłady długoterminowe
Jeśli chodzi o skoki narciarskie, zakłady bukmacherskie dzielą się na:
- krótkoterminowe
- długoterminowe
Te pierwsze omówiliśmy powyżej i ograniczają się one do poszczególnych konkursów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata, Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich.
Zakłady długoterminowe odnoszą się zazwyczaj do całego sezonu zimowego. W ich ramach można typować np.: kto wygra klasyfikację końcową, który ze skoczków osiągnie zajmie wyższe miejsce lub ile konkursów wygra dany zawodnik.
Jak widać obstawianie skoków narciarskich daje wiele możliwości. Każda osoba, która choć trochę interesuje się tym sportem, na pewno znajdzie coś dla siebie.
Obstawianie skoków narciarskich – zasady punktacji
Typerzy, których interesuje obstawianie skoków narciarskich, powinni znać zasady punktacji w tej dyscyplinie sportowej. Składają się na nią 3 elementy:
- punkty przyznawane za odległość
- noty za styl podczas skoku
- przelicznik za wiatr i belkę startową
Skoczek, który osiągnie punkt konstrukcyjny na danej skoczni, otrzymuje 60 pkt na skoczni normalnej i dużej oraz 120 pkt na skoczni mamuciej. Przekroczenie tej granicy daje dodatkowe punkty, a każdy metr poniżej jej poziomu sprawia, że skoczkowi punkty są odejmowane. Odbywa się to na następujących zasadach:
- na skoczni K-90 – za każdy metr powyżej lub poniżej punktu konstrukcyjnego dodaje lub odejmuje się 2 pkt
- na skoczni K-120 – za każdy metr powyżej lub poniżej punktu konstrukcyjnego dodaje lub odejmuje się 1,80 pkt
- na skoczni mamuciej – za każdy metr powyżej lub poniżej punktu konstrukcyjnego dodaje lub odejmuje się 1,20 pkt
Podczas każdego skoku, pięciu sędziów ocenia jego styl i przyznaje za niego noty w przedziale od 0 do 20 pkt. Zwracają oni uwagę na takie elementy, jak:
- fazę lotu – płynne przejście od momentu wybicia do fazy lotu, odpowiednia pozycja w czasie lotu, płynne przejście do lądowania
- styl lądowania – przede wszystkim czy jest telemark
- faza odjazdu – czy po lądowaniu doszło do upadku lub kontaktu jednej z części ciała z zeskokiem
Obecnie zawodnicy mogą otrzymać bonusowe punkty za niekorzystne warunki atmosferyczne oraz za obniżoną belkę startową lub też w przypadku sprzyjających okoliczności punkty zostaną im odjęte. Tzw. “rekompensata za wiatr” została wprowadzona w sezonie 2009/2010 i ma na celu wyrównanie szans w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących na skoczni.
FAQ: Obstawianie skoków narciarskich u bukmachera
U jakiego bukmachera można obstawić skoki narciarskie?
Możliwość obstawiania skoków narciarskich dają aktualnie prawie wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce. Czytelnicy Bet.pl polecają obstawianie skoków narciarskich w STS, Superbet, Fortunie, czy forBET.
Jak obstawiać skoki narciarskie u bukmachera?
Obstawiając skoki narciarskie u bukmachera, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki pogodowe, ale również to, gdzie odbywa się turniej i na jakiej skoczni.
Jaki jest terminarz Pucharu Świata w skokach narciarskich 2024/25?
Łącznie w sezonie 2024/25 ma odbyć się 38 konkursów w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Sezon zostanie zainaugurowany w Lillehammer (22-24.11). PŚ w Wiśle odbędzie się 6-8.12, a w Zakopanem 17-19.01.2025. Ostatni konkurs zaplanowano na 30.03.2025 w Planicy.