Obstawianie piłki ręcznej – jak obstawiać?

Do najchętniej typowanych sportów niewątpliwie należy piłka ręczna. Obstawianie tej dyscypliny daje wiele możliwości typerom, a także przysparza wielu emocji. Skoro znajduje się wielu chętnych na obstawianie piłki ręcznej, to bukmacherzy dbają o odpowiednią ilość rynków zdarzeń oraz dostępność lig – zarówno tych najpopularniejszych, jak i bardziej niszowych. Przyjrzeliśmy się temu, jak obstawiać piłkę ręczną. Czym się kierować podczas typowania szczypiorniaka, a także jakie zdarzenia najlepiej wybierać? Jeśli interesuje Cię obstawianie piłki ręcznej, to zapraszamy do lektury.

Obstawianie piłki ręcznej

Jeżeli chodzi o obstawianie piłki ręcznej w naszym kraju, to największe zainteresowanie tym przyszło wraz z sukcesami polskiej reprezentacji. Chyba każdy kibic szczypiorniaka pamięta emocje, które towarzyszyły nam na mistrzostwach świata w 2007 roku, kiedy to Polacy zostali wicemistrzami globu. Do tego doszedł brązowy medal dwa lata później na tej samej imprezie. Nie zapominajmy także o świetnych występach kadry “Biało-czerwonych” na mistrzostwach Europy czy na igrzyskach olimpijskich. Dodatkowo, wpływ na zainteresowanie szczypiorniakiem w naszym kraju – a co za tym idzie i obstawianie piłki ręcznej – mają świetne występy Vive Kielce czy Wisły Płock w europejskich pucharach, gdzie zwykle obie te ekipy walczą o medale największych imprez klubowych. 

Tak naprawdę gracze mają wiele możliwości typowania zakładów na piłkę ręczną. Obstawianie tej dyscypliny możliwe jest praktycznie u każdego legalnie działającego bukmachera w Polsce. Do dyspozycji użytkowników pozostaje wiele lig krajowych, a także turnieje międzynarodowe czy europejskie puchary. Spójrzmy więc na to, jak obstawiać piłkę ręczną. Co oferują poszczególne firmy bukmacherskie? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Obstawianie piłki ręcznej u bukmacherów

Jak tylko zdecydujesz się na obstawianie piłki ręcznej czy każdej innej dyscypliny, to musisz pamiętać, że gry hazardowe, a więc również zakłady bukmacherskie podlegają przepisom prawnym. Obowiązki, jakie muszą być spełnione przez bukmacherów są natomiast szczegółowo opisane w ustawie hazardowej. 

Każdy użytkowników może grać u bukmacherów uznawanych za legalnie działające firmy w naszym kraju. Za takie uważane są te, które uzyskały stosowne pozwolenie na organizację zakładów wzajemnych od Ministerstwa Finansów. Aby takową licencję otrzymać – dzięki czemu chociażby obstawianie piłki ręcznej będzie możliwe – należy spełnić szereg wymagań. Chodzi między innymi o prowadzenie strony w języki polskim, odprowadzanie podatków do polskiego Skarbu Państwa, a także posiadanie siedziby firmy w naszym kraju. Na ten moment legalnie działa kilkunastu operatorów na polskim rynku. Który z nich to najlepszy bukmacher do ostawiania piłki ręcznej? Poniżej przedstawiamy firmy, które są szczególnie cenione przez graczy typujących ten sport.

Legalne strony do obstawiania piłki ręcznej
Oferta powitalna 760 PLN złożona z trzech bonusów!

100 PLN zakład bez ryzyka, 600 PLN bonusy od depozytu i 60 PLN za wykonanie zadań
Bez ryzyka do 300 PLN + 35 PLN freebety

3x zakład bez ryzyka bez obrotu + freebety na start
50 PLN dla nowych graczy

Freebet za przegrany zakład 50 PLN + Gra bez podatku bez limitu

Jak obstawiać piłkę ręczną

Zatem jak obstawiać piłkę ręczną? Warto na samym początku przyjrzeć się specyfice tej dyscypliny. Szczypiorniak to jeden z najbardziej intensywnych sportów. Spotkanie trwa 2×30 minut (np. w odróżnieniu od 2×45 minut w przypadku obstawiania Ekstraklasy), jednakże w przypadku fauli czy wykluczeń czas jest zatrzymywany, więc realnie pojedynki trwają kilkanaście minut dłużej. Gdy zdecydujesz się na obstawianie piłki ręcznej, to musisz również wiedzieć, że sport ten charakteryzuje się sporą ilością goli, a także karami za przewinienia. W przypadku ostrzejszych fauli zawodnicy muszą zejść na dwuminutowe kary, co często może zmieniać losy meczów. O czym jeszcze trzeba pamiętać, chcąc typować piłkę ręczną? Obstawianie tej dyscypliny nie należy do najłatwiejszych, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą rozjaśnić wiele aspektów związanych z meczami szczypiornistów.

Obstawianie piłki ręcznej – zwracaj uwagę na skład

Bardzo ważne w przypadku obstawiania piłki ręcznej są składy zespołów na poszczególne spotkania. Oczywiście, w każdej dyscyplinie chodzi o wystawianie jak najlepszych zawodników, jednakże szczypiorniak to wbrew pozorom bardzo indywidualny sport. Naprawdę często pojedynczy zawodnicy robią ogromną różnicę – czy to w obronie, czy w ataku. Tak więc brak największej gwiazdy może spowodować problemy drużyny grającej w osłabionym składzie. Szczególnie warto przyjrzeć się temu, czy występują podstawowi bramkarze i skrzydłowi – to oni mają zwykle bardzo duży wkład w przebieg spotkań.

Piłka ręczna – obstawianie niszowego sportu

Nie ma się co oszukiwać. Piłka ręczna nie należy do czołówki sportów pod względem popularności i jest pod tym względem bardzo podobna choćby do obstawiania skoków narciarskich. Tak naprawdę jest ona uprawiana w niektórych krajach europejskich i kilku na świecie. Chodzi tutaj między innymi o kraje skandynawskie, Hiszpanię, Polskę, Białoruś, Niemcy, Francję, Chorwację czy Katar i Argentynę. Właśnie dlatego obstawianie piłki ręcznej może okazać się dobrym pomysłem. Bukmacherzy nie analizują aż tak dokładnie spotkań tej dyscypliny, jak chociażby w przypadku piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Zatem jeśli zagłębisz się w statystyki lub jesteś zagorzałym fanem szczypiorniaka, to powinieneś mieć przewagę nad bukmacherem. Wystarczy wyciągnąć wnioski i szukać spotkań, w których firma bukmacherska mogła coś przeoczyć, dzięki czemu kurs na dany typ jest zawyżony.

Obstawianie piłki ręcznej – ranga zawodów ma znaczenie

Co jeszcze kryje w sobie piłka ręczna? Obstawiając zakłady na tę dyscyplinę warto zwrócić także uwagę na rangę spotkań, a także terminarz rozgrywek. Chodzi tutaj oczywiście o najlepsze zespoły klubowe, grające na kilku frontach, a więc w lidze, pucharze krajowym oraz europejskim. Spójrzmy chociażby na przykład Vive Kielce. Na krajowym podwórku są wręcz niezwyciężeni, zatem gdy przygotowują się do ważnego spotkania w Lidze Mistrzów, to w polskiej Superlidze najczęściej nie wychodzą najmocniejszym składem. Nie zmienia to faktu, że większość meczów wygrają bez gwiazd, aczkolwiek nie będzie to tak okazałe zwycięstwo, jak w przypadku spotkania w najsilniejszym składzie. W przypadku spotkań reprezentacyjnych, to tak naprawdę obstawianie piłki ręcznej jest opłacalne tylko wtedy, gdy gra się o jakąś stawkę, a więc w eliminacjach czy finałach większych imprez. Spotkania towarzyskie to zwykle loteria.

Obstawianie piłki ręcznej na żywo

Jak już wspominaliśmy, obstawianie piłki ręcznej dostępne jest u większości bukmacherów. Można ją typować zarówno w ofercie przedmeczowej, jak i live. Tak naprawdę szczypiorniak jest dyscypliną, której warto się przyjrzeć pod względem obstawiania na żywo. Wszystko dlatego, że jest to bardzo dynamiczny sport. Wynik może zmieniać się bardzo często, na co wpływ mają chociażby kary czy po prostu dyspozycja danego dnia. Tak więc jak obstawiać piłkę ręczną na żywo?

Najlepiej wyłapywać spotkania bardzo wyrównane, gdzie wynik jest bliski remisu. W takich sytuacjach końcówki meczów są naprawdę emocjonujące – zarówno dla zawodników, jak i typerów. Kursy mogą ulegać bardzo szybkim zmianom, szczególnie w ostatnich minutach, kiedy to drużyny decydują się chociażby na wpuszczenie lotnego bramkarza czy właśnie grę w przewadze. Wtedy, jeśli uda się wyłapać odpowiedni moment, to jest szansa na złapanie odpowiedniego, wysokiego kursu.

Jak obstawiać piłkę ręczną

Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie na piłkę ręczną

Spójrzmy jeszcze na to, co oferują zakłady bukmacherskie na piłkę ręczną. Obstawianie kuponów właśnie na tę dyscyplinę często kończy się na wskazaniu zwycięskiej drużyny. Dobrze jednak zwrócić uwagę także na inne rynki zdarzeń oferowane przez bukmacherów. Co i jak obstawiać piłkę ręczną?

Zwycięzca spotkania

Tak jak wspomnieliśmy, najczęściej obstawianym zdarzeniem jest typ na zwycięzcę pojedynku. Jednakże jeśli chodzi o obstawianie piłki ręcznej, to doświadczeni użytkownicy wiedzą już, że rzadko znajdą się ciekawe kursy na tego typu zakłady. W przypadku krajowych rozgrywek najczęściej mamy do czynienia z trzema, może czterema drużynami, które są o wiele silniejsze od reszty stawki. Z tego względu kursy na faworytów są bardzo niskie i po prostu nieopłacalne. Jeżeli chodzi o wskazywanie zwycięskiej ekipy, to najlepiej robić to podczas rozgrywania europejskich pucharów czy turniejów międzynarodowych. Wtedy te kursy są bardziej wyrównane. Co ważne, zakład obejmuje 60 minut gry, bez ewentualnej dogrywki. Jeśli chcemy, aby nasze obstawianie obejmowało również dodatkowy czas, powinniśmy wybrać zakład bez remisu.

Liczba bramek

W każdym spotkaniu piłki ręcznej oglądamy bardzo dużo bramek. Zwykle ich liczba oscyluje w okolicach 50-60 goli. Właśnie dlatego, jeśli zdecydujesz się na obstawianie piłki ręcznej, to dobrze jest zwrócić uwagę na takie zakłady. Można typować chociażby ich liczbę w całym meczu, a także to, ile bramek zdobędzie dany zespół. Nie brakuje również zakładów na liczbę goli w pierwszej połowie czy typ na to, w której części spotkania zostanie rzuconych więcej bramek.

Remis w meczu

W piłce ręcznej naprawdę rzadko mamy do czynienia z podziałem punktów. Remisy oczywiście się zdarzają, ale już same kursy bukmacherskie pokazują, że nie jest to zbyt częste. Oscylują one zwykle w okolicach 6.00-10.00. Mimo to obstawianie piłki ręcznej na remisy ma swoich amatorów. Jeżeli przyjrzysz się statystykom i bezpośrednim meczom drużyn, które stają naprzeciw siebie, może okazać się, że remis jest jak najbardziej prawdopodobny. W takich sytuacjach można czasem zaryzykować, ponieważ zakład SOLO z tak wysokim kursem to rzadkość.

Handicap bramkowy

Co jeszcze można typować w piłce ręcznej? Obstawianie handicapów bramkowych to odpowiedź na bardzo niskie kursy na zwycięzców pojedynków, o czym pisaliśmy nieco wyżej. W przypadku, gdy mamy do czynienia z meczem, w którym mamy murowanego faworyta z kursem 1.10 czy nawet niższym, to dobrze pomyśleć właśnie o handicapie. W tego typu zakładach wirtualnie doliczamy daną ilość bramek słabszej drużynie poprzez wybranie danego handicapu. Może to być chociażby (-5,5) bramki czy (-8,5). Te wartości oznaczają, że lepszy zespół musi wygrać odpowiednio minimum sześcioma czy dziewięcioma bramkami. Kursy na faworytów idą wtedy bardzo mocno w górę, dzięki czemu typując pretendentów do wygranej, masz naprawdę wysoki kurs na to zdarzenie, tak samo jak przy handicapie w tenisie.

Obstawianie piłki ręcznej – najciekawsze ligi

Jeżeli już wiesz, jak obstawiać piłkę ręczną, to powinieneś poznać także najciekawsze ligi szczypiorniaka oferowane przez bukmacherów. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjne kursy, a także sporą ilość rynków zdarzeń znajdziesz w spotkaniach Ligi Mistrzów. W końcu tam mierzą się najlepsze klubowe zespoły na świecie. Mecze takich zespołów jak Barcelona, Vive Kielce czy PSG gwarantują ogromne emocje. 

Jeśli chodzi o najciekawsze ligi krajowe, to musimy wymienić niemiecką Bundesligę, francuską Lidl Starligue czy duńską Herre Handbold Ligae. To właśnie w tych krajach piłka ręczna jest traktowana profesjonalnie, dzięki czemu obstawianie piłki ręcznej na wskazane wyżej ligi daje największe możliwości typerom.