Giełda zakładów sportowych to pojęcie funkcjonujące wśród graczy. Czym jest giełda zakładów bukmacherskich i jakimi zasadami się kieruje? Czy w Polsce można korzystać z giełdy zakładów? O tym dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Czym jest giełda zakładów bukmacherskich?
Mówiąc w dużym skrócie, giełda zakładów sportowych to platforma, na której gracze zawierają ze sobą zakłady. W pewnym sensie działa to podobnie jak w tradycyjnych zakładach, choć obstawianie odbywa się na linii gracz – gracz, a nie gracz – bukmacher.
Giełda zakładów bukmacherskich sama w sobie jest platformą, która umożliwia zawieranie tego rodzaju transakcji. Operator zarabia na prowizji od wygranych, sam jednak nie wchodzi o rolę bukmachera. To zostaje po stronie samych typerów, którzy zakładają się sobą.
Obstawianie na giełdzie zakładów
Jak wygląda obstawianie na giełdzie zakładów bukmacherskich? Na początku gracz wybiera giełdę, z której usług chce skorzystać, a następnie wybiera lub ogłasza na niej zakład.
Gracze mają sporą dowolność w kreowaniu typów, co znacząco odróżnia giełdę zakładów bukmacherskich od typowania u konkretnego operatora.
Kluczowym aspektem tego, aby giełda zakładów działała sprawnie i była wypłacalna, jest zabezpieczenie środków na grę. Wszystko funkcjonuje zatem w taki sposób, aby gracze były wzajemnie wypłacalni, co ma gwarantować bezpieczeństwo wymiany zakładów (betting exchange).
Jak wygląda zatem typowanie krok po kroku?
- Gracz zgłasza zakład lub odpowiada na dostępną ofertę (zakłady back i lay)
- Platforma łączy graczy w obrębie zakładu i zabezpiecza środki na grę, co jest zobowiązaniem do zrealizowania wypłaty
- Operator giełdy zakładów bukmacherskich pobiera prowizję
Na giełdzie zakładów bukmacherskich możemy typować zakłady przedmeczowe i na żywo, zatem podobnie jak ma to miejsce u legalnych bukmacherów. Co ciekawe, na wielu platformach uzyskamy też bonusy takie jak freebet bez depozytu czy gra bez prowizji przez określony czas. Działa to zatem podobnie, jak u bukmacherów.
Giełda zakładów bukmacherskich – back i lay
Kluczowymi pojęciami na giełdzie zakładów sportowych są zakłady “back” oraz “lay”. Czym różnią się one od siebie? Opisujemy to poniżej.
Zakłady “back”
Na giełdzie zakładów bukmacherskich zakłady “back” wybieramy podobnie, jak w przypadku klasycznego obstawiania u operatorów. Wyszukujemy w tabeli określony typ, wprowadzamy stawkę i czekamy na zaakceptowanie. Jest zatem oferta, która wygląda podobnie jak na tradycyjnej giełdzie, gdzie proponowana jest np. sprzedaż akcji. W tym przypadku handel odbywa się jednak zakładem, w który możemy wejść na określonych zasadach.
Zakłady “lay”
Zakłady “lay” są w tym przypadku odwróceniem sytuacji, zatem to poniekąd gracz wciela się w rolę bukmachera. Jest to zatem wejście w taki typ, który mamy nadzieję, że nie zaistnieje i zyskamy na stawce. Gracz musi jednak pamiętać, że jeśli tego rodzaju typ okaże się trafiony, to musi wypłacić wygraną po kursie, na jaki został zaakceptowany dany zakład.
Czy giełda zakładów jest legalna w Polsce?
W Polsce regulacje prawne określają, że korzystanie z giełdy zakładów bukmacherskich nie jest legalne.
Tego rodzaju platformy cieszą się największą popularnością w Wielkiej Brytanii, gdzie typerzy mogą w pełni legalnie korzystać z giełd. I choć w Polsce działają zagraniczni bukmacherzy, którzy mogą to robić na mocy zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Finansów, to póki co przepisy nie pozwalają na korzystanie z giełd zakładów.
Giełda zakładów sportowych – wady i zalety
Znając już schemat działania giełdy zakładów bukmacherskich, czas rozstrzygnąć czy warto z niej korzystać i jakie są mocne oraz słabe strony giełdy zakładów bukmacherskich.
UWAGA! Po raz kolejny podkreślamy, że w Polsce korzystanie z giełdy zakładów nie jest legalne.
Do największych zalet giełdy zakładów należą:
- Wyższe kursy niż u bukmacherów
- Możliwość kreowania zasad gry
- Brak limitów na grę
- Możliwość łatwiejszego zysku na wahaniach kursowych
Z kolei największymi wadami giełdy zakładów są:
- Nielegalna w Polsce
- Trudności w znalezieniu oferty
- Opłaty i prowizje
- Ryzyko dużych strat
Niewątpliwie tym, co kusi graczy do korzystania z giełdy zakładów bukmacherskich, są wyższe kursy. Te potencjalnie mają dać wyższe wygrane. Z czego wynika różnica kursowa? Z jednej strony z niedoświadczenia tych użytkowników giełdy, którzy wystawiają kursy bez właściwego rozeznania. Z drugiej sami gracze nie narzucają marży w taki sposób, jak robi to bukmacher.
Jednocześnie należy pamiętać, że sama gra na giełdzie wiązał się może z opłatami i prowizjami. Nie jest więc tak, że to w pełni darmowa opcja i nasze transakcje zawsze przeliczymy tylko na podstawie dostępnych kursów.
Bardziej doświadczeni gracze na giełdzie zakładów bukmacherskich potrafią jednak zarabiać spore kwoty i to mimo prowizji. Wszystko dzięki temu, że wiedzą jakich zakładów szukać, co warto samemu proponować i jak korzystać z wahań kursów. Giełda zakładów bukmacherskich to także szansa na poszukiwanie surebetów, czyli pewnych typów. Jest tam o nie o wiele łatwiej, aniżeli korzystając z oferty legalnych bukmacherów.
Niestety, nie każdy na giełdzie może zyskać. Skoro gracze zakładają się bezpośrednio ze sobą, to logiczne jest, że ktoś musi być stratny. Jeśli nieumiejętnie korzystamy z giełdy, nie znamy mechanizmów lub zbytnio uwierzymy w swoje możliwości wcielania się w bukmachera (zakłady “lay”), to szybko możemy stracić środki. Nie zawsze też gracze znajdą akurat taką ofertę, która będzie dla nich satysfakcjonująca.
Kluczową wadą korzystania z giełdy zakładów bukmacherskich jest oczywiście to, że jest ona w Polsce nielegalna. Dlatego to opcja dostępna wyłącznie za granicą i w tych krajach, które dopuszczają korzystanie z danej platformy.
Sprawdź także: Wett Arena kod promocyjny
Giełda zakładów – podsumowanie
Giełda zakładów bukmacherskich to alternatywa dla klasycznej oferty legalnych bukmacherów. W Polsce korzystanie z tego rodzaju platform jest jednak niezgodne z prawem.
Sporą popularnością giełdy cieszą się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie działa wiele platform zrzeszających graczy.
FAQ
Czy giełda zakładów sportowych jest legalna w Polsce?
Nie. Na terenie Polski korzystanie z giełdy zakładów bukmacherskich nie jest zgodne z prawem.
Czy korzystanie z giełdy zakładów bukmacherskich jest bezpieczne?
Jeśli korzystamy z legalnych platform, to giełda zakładów jest bezpieczna. Takich nie znajdziemy jednak w Polsce, zatem korzystanie z tego rodzaju giełd nie gwarantuje nam bezpieczeństwa i może prowadzić do konsekwencji prawnych.