Wygrane u bukmachera a podatki – czy trzeba je płacić?

W Polsce na zakłady bukmacherskie są nałożone podatki. Nikogo raczej to nie dziwi, ponieważ legalni operatorzy podobnie, jak inne przedsiębiorstwa, muszą odprowadzać podatki do skarbu państwa. Co trzeba wiedzieć o podatku od wygranej u bukmachera? Ile on wynosi? Kiedy i jak trzeba go rozliczyć? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tym tekście. 

Podatek od zakładów bukmacherskich w 2024 roku

Zacznijmy od tego, że zakłady bukmacherskie w Polsce są obłożone podatkiem. Ile on wynosi w 2024 roku? Od kilku lat wysokość tego nie uległa zmianie i na ten moment wynosi 12%. Co to oznacza dla gracza w praktyce? W przypadku trafienia wszystkich wydarzeń na kuponie środki zostaną pomniejszone o współczynnik 0,12. Innymi słowami, typer otrzyma 88% tego, co w rzeczywistości powinien wygrać.

Podatek w zakładach bukmacherskich nie jest nałożony tylko na wygrane kupony, co często wprawia w zakłopotanie początkujących graczy. Wyjaśnijmy to jeszcze raz na przykładzie. Stawiając kupon za 100 PLN, 12% z tej kwoty to podatek (12 PLN), który idzie na poczet skarbu państwa. Podatek pobierany jest zawsze, choć w dalszej części tekstu wyjaśnimy, czy istnieją sposoby, by grać u bukmachera bez podatku. 

Dodatkowy podatek od wygranej u buka

Korzystając z zakładów bukmacherskich, należy pamiętać, że wspomniany 12% podatek od gry nie jest jedynym, z jakim będzie trzeba się liczyć. Ten wynika z ustawy hazardowej, o czym dokładniej opowiemy pod koniec artykułu. Teraz poświęcimy nieco uwagi na podatek dochodowy, który jest niezależny od branży bukmacherskiej.

W Polsce nie trzeba płacić podatku dochodowego w przypadku, gdy jednorazowa wartość wygranej nie przekracza kwoty 2280 PLN. Jeśli więc typer wygra u bukmachera 2000 PLN, nie będzie musiał płacić podatku dochodowego w wysokości 10%. Jeśli jednak jego wygrana wyniesie np. 3000 PLN, to dodatkowe 300 PLN będzie trzeba odprowadzić do skarbówki. To oznacza, że w takiej sytuacji podatek płacony jest dwukrotnie: najpierw 12% w ramach podatku od gry, a następnie 10% w ramach podatku od wysokiej wygranej. 

Wygrane u bukmachera – jak rozliczyć podatek?

Czytając to, początkującym graczom od razu nasunie się myśl, jak rozliczyć podatek u bukmachera. Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy. Typerzy nie muszą samodzielnie odprowadzać podatku ani składać deklaracji podatkowej. Jest on pobierany automatycznie np. przy obstawianiu meczy online u legalnego bukmachera.

To oznacza, że po wygranej u legalnego operatora, na konto gracza trafiają już opodatkowane środki. Tyczy się to zarówno podatku od gry (12%), jak i podatku od wyższych wygranych (10%), jeśli nagroda przekroczy 2280 PLN. 

Jak obliczyć podatek w zakładach bukmacherskich?

Stawiając kupon u legalnych bukmacherów na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej informacja na temat tego, ile wynosi podatek, zostanie udostępniona graczowi po wpisaniu stawki, za jaką chce zagrać. Nie wszyscy operatorzy korzystają jednak z tej funkcji, dlatego warto wiedzieć, jak samemu obliczyć podatek w zakładach bukmacherskich. Może to okazać się przydatne nawet wtedy, gdy gracz wybierze do obstawiania stacjonarny punkt danego bukmachera, a nie stronę internetową, czy apkę.

kupon superbet bukmacher bez podatku

Jak więc obliczyć podatek w zakładach bukmacherskich? Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Pomnożyć kurs całkowity kuponu przez stawkę, za jaką gramy, aby otrzymać pełną sumę wygranej. Następnie należy od niej odjąć 12%.
  • Można również odjąć 12% od stawki, za jaką gramy. Otrzymaną sumę mnożymy przez kurs całkowity kuponu.

Czy można grać bez podatku u bukmachera?

Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy w tym tekście, podatek od zakładów bukmacherskich jest obowiązkowy. Są jednak sposoby, by grać u bukmachera bez podatku. Jak to w ogóle możliwe? Wyjaśniamy niżej.

Niektóre firmy bukmacherskie w ramach oferty powitalnej dla nowych graczy dają możliwość gry bez podatku przez określony czas. Dla przykładu: w forBET zagramy bez podatku przez 30 dni od rejestracji, a w LVBet przez 45 dni od momentu założenia konta. Bukmacherzy jednak nakładają pewne warunki na takie promocje. Aby skorzystać z akcji bez podatku w LVBet, należy postawić kupon z min. 2 zdarzeniami z kursem całkowitym wynoszącym co najmniej 1.75 i zagrać go za środki własne. 

Wyjątkiem od tej reguły jest jednak Betclic. O szczegółach piszemy niżej.

Betclic gra bez podatku

11 marca 2024 roku wystartowała promocja w Betclic, która polega na grze bez podatku bez limitu na wszystkie kupony z oferty sportowej. Bukmacher nie narzuca stawki ani minimalnej liczby zdarzeń na kuponie. Dzięki temu podatek w wysokości 12% bierze na siebie. Doskonale widać to na poniższym przykładzie.

kupon bez podatku betclic bukmacher bez podatku

Stawiając powyższy kupon z podatkiem, nasza potencjalna wygrana wynosiłaby około 192 PLN. Dzięki akcji Betclic gra bez podatku, wygrana rośnie o blisko 14%. 

Wygrane u bukmachera, podatek a ustawa hazardowa

19 listopada 2009 roku została wprowadzona ustawa hazardowa, która uregulowała sporo kwestii spornych dotyczących zakładów bukmacherskich w Polsce. To właśnie ona obciążyła operatorów obowiązkowym podatkiem. W praktyce jednak wygląda to tak, że “opłacają go” gracze, których wygrane są pomniejszane o 12% i odprowadzane do urzędu skarbowego.

W 2017 roku doszło do nowelizacji ustawy hazardowej, na mocy której bukmacherzy mogą działać legalnie w Polsce, jeśli otrzymają licencję od Ministerstwa Finansów. 

Wygrane u bukmachera a podatki – podsumowanie

gra bez podatku u bukmachera

Podsumowując, gracze, którzy korzystają z zakładów bukmacherskich, muszą liczyć się z podatkiem od gry w wysokości 12%. Jeśli natomiast ich wygrana przekroczy 2280 PLN, to nakładany jest dodatkowy podatek od tzw. wyższych wygranych i wynosi 10%.

Dobrą wiadomością dla graczy jest jednak to, że sami nie muszą rozliczać się z podatku od zakładów bukmacherskich, ani też zgłaszać wygranych w deklaracji podatkowej. Bukmacher automatycznie pobiera podatek od wygranej i rozlicza go ze skarbówką. Gracz otrzymuje więc już w pełni legalne i opodatkowane środki. 

Istnieją także sposoby na grę bez podatku u bukmachera w ramach różnych akcji specjalnych. W LVBet oraz forBET przez określony czas od rejestracji konta można grać bez podatku po spełnieniu wymagań operatorów dotyczących kuponów. W Betclic natomiast zarówno nowi, jak i stali typerzy wszystkie zdarzenia z oferty sportowej obstawią bez podatku.

FAQ: Wygrane u bukmachera a podatki

Czym jest podatek u bukmachera?

Podatek od zakładów bukmacherskich wynosi w Polsce 12% i jest obowiązkowy. Dodatkowo, jeśli wygrana przekroczy 2280 PLN, to dodatkowo nakładany jest podatek od wyższych wygranych w wysokości 10%.

Jak rozliczyć podatek u bukmachera?

Gracz nie rozlicza się z podatku od gry u bukmachera, ani nie składa w związku z tym deklaracji podatkowej. Za podatek odpowiedzialny jest legalny bukmacher, który odprowadza go od wygranej gracza. Na konto typera trafiają już w pełni legalne i opodatkowane środki.

Czy u buka można grać bez podatku?

Podatek od zakładów bukmacherskich jest obowiązkowy, jednak niektórzy bukmacherzy w ramach specjalnej promocji biorą go na siebie. W Betclic natomiast można grać bez podatku bez limitu na wszystkie zdarzenia z oferty sportowej.