Kupon bukmacherski – co to jest i jakie są rodzaje kuponów?

Kupon bukmacherski to jedno z podstawowych pojęć w branży. Jest on potwierdzeniem zawarcia zakładu. Definicję kuponu i jego rodzaje opisujemy w tym tekście. Opisujemy także z czego składa się kupon bukmacherski.

Co to jest kupon bukmacherski?

Kupon bukmacherski to nic innego, jak potwierdzenie zawarcia zakładu na linii gracz – bukmacher. Jest to swego rodzaju umowa w formie dokumentu, która stanowi podstawę do wypłacenia ewentualnej wygranej.

Kiedy zakłady przyjmowano głównie w punktach stacjonarnych, to kupon bukmacherski dostępny był w formie papierowej i przypominał coś na kształt paragonu. Obecnie kupon u bukmachera to najczęściej potwierdzenie zawarcia zakładu w wersji online. Zasady działania w obu przypadkach są jednak takie same.

Kupon bukmacherski – jak wygląda?

Kupon u bukmachera, bez względu na to gdzie będziemy go zawierać, składa się z kilku stałych elementów. Jak wygląda kupon bukmacherski? Poniżej prezentujemy jego przykład i omawiamy poszczególne składowe.

Kupon bukmacherski

Z czego składa się kupon bukmacherski? Opisujemy to poniżej:

  • Rodzaj kuponu – pojedynczy, wielokrotny lub systemowy. Pierwsze dwie opcje zależne są od liczby zdarzeń na kuponie, natomiast kupon systemowy dla zakładów wielokrotnych może odpowiednio określić sam typer;
  • Zdarzenia – lista zdarzeń, które typujemy. W tym przypadku widzimy dla jakiego meczu wybraliśmy zakład i jakie rozstrzygnięcie obstawiamy. Obok pojawia się również kurs danego zdarzenia;
  • Kurs kuponu – poniżej gracz może zobaczyć całkowity kurs kuponu, czyli mnożnik między kursami poszczególnych zdarzeń na nim zawartych;
  • Stawka kuponu – to nic innego jak kwota, za którą chcemy postawić kupon bukmacherski;
  • Ewentualna wygrana – potencjalna wygrana, która stanowi mnożnik stawki x kurs całkowity kuponu x współczynnik (najczęściej 0.88).

Rodzaje kuponów bukmacherskich

Kupon bukmacherski może być pojedynczy, wielokrotny (AKO) lub systemowy. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kuponów u bukmachera? Omawiamy to poniżej.

Kupon u bukmachera pojedynczy (SOLO)

Kupon pojedynczy, znany też jako kupon SOLO. Tak nazwiemy kupon u bukmachera, który składa się wyłącznie z jednego zdarzenia.

Jest to najprostszy kupon bukmacherski, jaki gracz może postawić. Kurs pojedynczego zdarzenia jest w tym przypadku kursem całkowitym. Aby kupon bukmacherski był wygrany, to zdarzenie musi być rzecz jasna trafione.

Kupon bukmacherski wielokrotny (AKO)

Kolejny rodzaj kuponu bukmacherskiego, to kupon wielokrotny lub akumulowany. W tym przypadku na kuponie mamy więcej niż jedno zdarzenie, a kurs całkowity jest mnożnikiem kursów poszczególnych selekcji.

Taki zakład to potencjalnie wyższe wygrane, ale aby kupon u bukmachera był rozliczony jako trafiony, to wszystkie zdarzenia na nim zawarte muszą być prawidłowo wytypowane.

Kupon bukmacherski systemowy

Nieco bardziej skomplikowany kupon u bukmachera stanowi kupon systemowy. W tym przypadku ponownie umieszczamy kilka zakładów, ale nie wszystkie muszą być trafione.

W zależności od systemu wystarczy, aby gracz trafił np. 2 z 3 zdarzeń. Choć kształt kuponu systemowego może być różny w zależności od jego konstrukcji.

Jak obliczana jest wygrana z kuponu?

Graczy może interesować, jak obliczana jest wygrana z kuponu bukmacherskiego. W skrócie wspominaliśmy o tym już wcześniej, a w tym miejscu dokładnie opisujemy proces obliczania wygranej z kuponu.

Do tego, aby wyliczyć wygraną potrzebne są trzy składowe:

  • Kurs całkowity kuponu
  • Stawka
  • Współczynnik

Kurs całkowity kuponu u bukmachera to wartość, którą otrzymamy mnożąc przez siebie kursy poszczególnych zdarzeń. Przykładowo: stworzyliśmy kupon wielokrotny z trzech zdarzeń, gdzie poszczególne kursy to 1.80, 1.33 i 1.44. Mnożymy przez siebie te wartości i otrzymujemy kurs całkowity 3.45.

Następnie trzeba uwzględnić stawkę, czyli to za ile zakład zagramy. Przyjmijmy, że będzie to 50 PLN.

Ostatnim elementem jest współczynnik. To wartość uwzględniająca obowiązujący w Polsce podatek 12% od gier. Współczynnik dla zakładów z podatkiem to zatem 0.88. 

Jak zatem obliczamy wygraną z kuponu? Na powyższym przykładzie będzie to działanie:

  • 3.45 x 50 PLN x 0.88 = 151.80 PLN

Co ważne, dla wygranych powyżej 2280 PLN obowiązuje dodatkowy podatek 10% od wygranych.

Kupon u bukmachera – gdzie obstawiać?

U jakich operatorów warto grać kupony bukmacherskie? Zdaniem czytelników Bet.pl najlepszą ofertę przygotowali STS, Superbet czy Fortuna.

Kupon bukmacherski w STS

W STS możemy stawiać kupony pojedyncze, wielokrotne czy systemowe. Gracze cenią tego bukmachera przede wszystkim za szeroką ofertę zakładów.

Kupon bukmacherski w STS

Czytelnicy Bet.pl mogą uzyskać w STS powitalny bonus o wartości 760 PLN rejestrując się z kodem MEGABONUS. W tym dostępny tylko z kodem zakład bez ryzyka do 100 PLN.

Kupon u bukmachera Superbet

Kupony bukmacherskie gracze chętnie typują też w Superbecie. To operator, który także pozwala obstawiać wszystkie najważniejsze rodzaje kuponów. Do tego typerzy znajdą tu wiele stałych promocji.

Kupon bukmacherski w Superbet

Dostępny jest też pakiet powitalny z kodem BETPL. Rejestracja z nim pozwala uzyskać najwyższy bonus na start do 3755 PLN.

Kupon u bukmachera Fortuna

Fortuna jest kolejnym polecanym przez typerów operatorem zakładów bukmacherskich. Kupon bukmacherski w Fortunie można postawić na zakłady pojedyncze czy wielokrotne – w tym systemowe – a bukmacher ma w ofercie choćby tzw. “gotowce” czy też pozwala inspirować się kuponami innych graczy.

Kupon bukmacherski w Fortunie

Powitalny bonus w Fortunie, na obstawianie kuponów, ma wartość 335 PLN przy rejestracji z kodem FORTUNAMAX.

Jak wygrać kupon bukmacherski?

Jak grać, aby wygrać kupon bukmacherski? Poniżej prezentujemy na co zwracać uwagę przy typowaniu, żeby jak najczęściej nasz kupon okazał się trafiony i dał wygraną.

Analizuj

Podstawą do tego, aby skutecznie typować kupony bukmacherskie jest dobra analiza. Każde zdarzenie, które chcemy umieścić na kuponie powinniśmy przemyśleć, porównać statystyki i zapowiedzi, wybierając wreszcie odpowiedni typ. Dotyczy to każdej dyscypliny sportu.

Typuj, to co znasz

O wiele większe szanse na prawidłowe wytypowanie kuponu bukmacherskiego mamy wtedy, kiedy obstawiamy rozgrywki będące w kręgu naszych zainteresowań. Dzięki temu lepiej rozumiemy specyfikę danego sportu czy też możemy realnie oceniać szanse drużyn lub zawodników.

Unikaj “taśm”

Z każdym kolejnym zdarzeniem na kuponie wygrana wyraźnie wzrasta, a to zawsze kusząca perspektywa. Niestety, to także proszenie się o przegraną. Im więcej zdarzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że któreś z nich przekreśli nasze szanse na zwycięski kupon bukmacherski. Czasem lepiej zagrać o jeden zakład mniej, niż o jeden za dużo.

Korzystaj z promocji

Promocje bukmacherskie są sporym ułatwieniem dla typerów. Część z nich pozwoli zabezpieczyć stawkę kuponu, inne zapewniają wyższe wygrane. Wykorzystując bonusy bukmacherskie warto pamiętać, że większość z nich ma określone wymogi użycia. Mimo to, nadal są one bardzo korzystne z punktu widzenia graczy.

Graj rozsądnie

Rozsądna gra jest kluczem do tego, aby wysyłanie kuponów bukmacherskich było dobrą rozrywką, która czasem przynosi zysk. Jeśli po przegranym kuponie zbyt szybko chcemy się odebrać, to na pewno nie będzie w stanie rozsądnie podejść do sprawy. Granie seriami także nie prowadzi do niczego dobrego. Ważne jest, abyśmy trzymali się ustalonego budżetu i – przede wszystkim – grali kupony tylko u legalnych bukmacherów. 

Kupon bukmacherski – podsumowanie

Kupony bukmacherskie są potwierdzeniem zawarcia zakładu z danym operatorem. Na kuponie powinna znaleźć się informacja o tym jak typujemy rozstrzygnięcie danego zdarzenia, jaki jest jego kurs oraz kurs całkowity kuponu. Dodatkowo widoczna powinna być stawka i wartość ewentualnej wygranej.

Wśród polecanych operatorów, gdzie gracze najczęściej grają kupony bukmacherskie, są STS, Fortuna i Superbet.

FAQ

Co powinien zawierać kupon bukmacherski?

Na kuponie bukmacherskim powinny znaleźć się informacje o: typie, kursie zdarzenia i kursie całkowitym kuponu, stawce oraz ewentualnej wygranej.

Gdzie grać kupony bukmacherskie?

Wśród polecanych przez graczy legalnych bukmacherów najwyższej oceniani są STS, Superbet i Fortuna.

Dodaj komentarz